Kurzemes Vārds

09:33 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Nenovērtēsim par zemu
Indra Imbovica

Tikko aizvadītais pēc kārtas jau sestais Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls no jauna apliecināja, ka sākotnējās šaubas par ilgu dzīvotspēju izskanējušas priekšlaicīgi un nav vietas bažām, ka šos koncertus klausīsies saujiņa apmeklētāju. Ir noticis līdzīgi kā ar Pianisma zvaigžņu festivālu un pašu jaunāko brāli – džeza festivālu "Aile Jazz" – Liepājas publika pieņēma to uzreiz, bet klausītāju skaits ar katru nākamo gadu tikai palielinās. Piepildīt lielos dievnamus jau pats par sevi kaut ko liecina. Tā kā nenovērtēsim par zemu liepājniekus – nopietnās mūzikas klausītājus.

Izrādās, ka festivālā var ļoti labi izmantot iespēju pievērst uzmanību sasāpējušiem jautājumiem. Sv.Trīsvienības katedrālē visu koncertu laikā uz lielajiem ekrāniem tika parādīts gan dievnama ēkas, gan unikālo ērģeļu bēdīgais stāvoklis. Kā mēdz sacīt, teikto dzirdēt ir viens, bet pašam redzēt – kas cits. Brīžam likās, ka rādītie nepievilcīgie skati mūzikas svētkos jau ir par daudz, un tomēr – efektīgi, jo redzētais kliegtin kliedz pēc palīdzības. Galu galā retam ir iespēja tā vienkārši iet un ielūkoties visos stūros vai pat pašu ērģeļu plašajā saimniecībā.

Aizvadītais ēģeļmūzikas festivāls iezīmējās arī ar to, ka gan viesmākslinieku, gan pašmāju ieinteresēto cilvēku uzmanība tika pievērsta ne tikai Sv.Trīsvienības katedrāles unikālajam instrumentam, bet ērģeļu stāvoklim arī citos Liepājas dievnamos. Pašreizējais stāvoklis ir tāds, kas vieš trauksmi, vai nākamais ērģeļmūzikas festivāls vairs maz varēs notikt tik plaši un kvalitatīvi, jo problēmas ar instrumentu tehnisko stāvokli tikai samilzt.

Starp festivāla koncertiem sarīkotajā preses konferencē žurnāla "Mūzikas Saule" redaktors un viens no Latvijas radio programmas "Klasika" veidotājiem Orests Silabriedis mēģināja noskaidrot situācijas nopietnību un aicināja savas domas par Liepājas dievnamu ērģelēm izteikt arī viesmāksliniekiem – libāņu izcelsmes franču ērģelniekam Naži Hakimam, mūsu ērģelniekiem Jevgeņijai Ļisicinai, profesoram Tālivaldim Deksnim un dziedātājai Inesei Galantei.

Mūziķi bija vienisprātis, ka bez šī festivāla galvenā, pasaulē unikālā instrumenta Liepājas ērģeļmūzikas festivāls nav iedomājams nedz šodien, nedz nākotnē. Naži Hakima vērtējums bija strikts: "Trīsvienības katedrāles ērģeles ir aristokrātisks instruments! Atbildīgajiem par tā restaurāciju jācenšas to saglabāt arī turpmākajiem gadsimtiem." Diskutabla ir situācija ar jaunuzstādītajām ērģelēm Lutera baznīcā. Tās diemžēl uzskaņotas par augstu, līdz ar to praktiski nav iespējams spēlēt skaņdarbus orķestrim ar ērģelēm. To parādīja arī koncerts, kurā G.Forē "Rekviēms" tika atskaņots bez šī instrumenta.

Citas problēmas ir ar Sv. Annas baznīcas ērģelēm, kuras arī pašlaik izkritušas no aprites. Par to nožēlu izteica ērģelniece Jevgeņija Ļisicina. Profesors Tālivaldis Deksnis atzina, ka abos gadījumos situāciju iespējams labot. Sarežģītāk ir Annas baznīcā, kur baznīcas remonta un apkures sistēmas ierīkošanas laikā ērģelēm nodarīts būtisks kaitējums. Remonts prasīs prāvus līdzekļus. Liepājas dievnamu ērģeles ir bagātība, kas jāsaudzē un jāsaglabā.