Kurzemes Vārds

11:22 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Mazais cilvēks lielajā pasaulē
Uldis Novickis, Liepājas Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks

Bērnu drošības temats ir aktuāls visu gadu, katru mēnesi, katru dienu un visu diennakti. Lai kāds būtu bērna vecums – pieci, piecpadsmit un vairāk gadu –, vienmēr satrauksimies un brīdināsim. Biežāk gan tie ir formāli, lozungiem līdzīgi padomi: "Esi piesardzīgs! Uzmanies! Domā, ko dari!"

Vecākiem laikus jādomā, kādi ir pirmo klašu skolēnu apdraudējumi uz ielas un citviet. Jāizstrādā bērna maršruts. Mazajam skolēnam ir jāzina, kāds transports jāgaida, kur atrodas pietura un kā no tās nokļūt līdz mājām. Kopā ar bērnu šis maršruts jāizstaigā, turklāt tieši tajā laikā, kad tas būs jāveic bērnam vienam. Pieaugušajam jāiedomājas sevi bērna vietā, jāizprot visi apdraudējumi un vilinājumi, kādi var gadīties brīžos, kad bērns ir viens.

Tāpat jāieskaidro bērnam, ka nedrīkst uzticēties svešiniekiem, lai nenonāktu uzbrucēju varā. Jāizprot jēdziens svešs cilvēks. Par svešiem jāuzskata visi, ko bērna vecāki nepazīst. Ja tomēr gadījies iekļūt bīstamā situācijā, visiem spēkiem jācenšas piesaistīt sev apkārtējo cilvēku uzmanību – skaļi jākliedz, jālūdz palīdzība. Jāturas pa gabalu no iereibušiem cilvēkiem, skaļām un agresīvām cilvēku grupām. Bīstamas ir vietas pie bāriem un spēļu zālēm, kur arī dienas laikā attiecības var skaidrot iereibušie. Un nepareizs ir vecāku un vecvecāku radītais mīts par policistu kā bubuli. Bērns nedrīkst baidīties no formā tērptiem cilvēkiem. Tieši otrādi – policists ir pirmais, kam kritiskā brīdī lūgt palīdzību.

Gadījumā, ja uzbrūk suns, ir jāstāv nekustīgi, jāaizsedzas ar somu vai jaku, visu laiku suns jāpatur acīs. Ja suns bērnu nogāzis zemē, tad nekustīgi jāguļ uz vēdera, jāaizsedz seja un kakls ar rokām vai kādu priekšmetu un jāsauc palīgā.

Nereti bērns paliek pa nakti pie draugiem. Ja vecākiem tas ir pieņemami, tad personīgi vajadzētu pārliecināties, kur atrodas dzīvoklis, kurā nakšņos atvase, kā arī iepazīties ar drauga vecākiem, pārliecināties par šo ģimeni. Tā nav jāuztver kā neuzticēšanās vai ģimenes lietu izošņāšana, bet kā normāla vecāku reakcija, domājot par sava bērna drošību.

Par atvasi jāuztraucas ne tikai pirmā skolas gada laikā, bet arī pusaudža vecumā. Aizvien biežāk tiek lietots alkohols, bet pusaudzis pats vēl neaizdomājas par šīs nodarbes sekām – veselības problēmām, nāves gadījumiem, kas var rasties alkohola lietošanas dēļ. Netiek domāts par problēmām nākotnē, izejot medicīnisko komisiju vadītāja apliecības iegūšanai, grūtībām ieroču nēsāšanas atļaujas iegūšanā, atteikuma saņemšanu izvēlētajā darbavietā. Turklāt problēmas nākotnē nav vienīgais iemesls nepilngadīgā atturēšanai no grādīgās dziras. Iereibis pusaudzis var tikt aplaupīts, tādu pašu pusaudžu grupas nospārdīts, var nosalt. Pusaudži visbiežāk atzīst: "Sāku lietot, lai būtu kruts. Kad vairs negribēju būt kruts, sapratu, ka esmu atkarīgs." Braucot ekskursijās uz vairākām dienām, nevajag censties izdzert un izpīpēt to daudzumu, ko mājās neļāva vecāku klātbūtne.

Pamatotas ir arī vecāku bažas par saviem it kā jau lielajiem bērniem, kuri dodas studēt. Patstāvībai, dzīvojot kopmītnēs vai īrējot mājokli, līdzi nāk ciemiņi, ballītes, negulētas naktis, kā arī alkohols un nereti arī narkotikas. Mamma, protams, klāt vairs nevarēs izstāvēt, tāpēc jaunietim pašam jāizvērtē apstākļi.