Kurzemes Vārds

05:16 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Pēc pieredzes – uz Igauniju

Grupa Liepājas izglītības speciālistu vakar devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Igauniju, lai iepazītos ar izglītības iestāžu struktūru, darbu un iegūtu priekšstatu par to, kas no redzētā būtu piemērojams mūsu pilsētā. Delegācijas sastāvā ir Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece izglītības attīstības jautājumos Kristīne Niedre, vadītājas vietniece pedagoģiskā darba jautājumos Alda Ķestere, izglītības metodiķe pirmsskolas iestāžu jautājumos Austra Gūtmane, projektu vadītāja Ilze Cēbere un 15.vidusskolas direktors Gints Ročāns. Vizītes laikā iecerēts ciemoties dažādās izglītības iestādēs – vidusskolā, bērnudārzā un privātā skolā Tallinā.

Balvas Dzejas dienu sarīkojumu apmeklētājiem

Dzejas dienu rīkotāji apkopojuši Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā iesniegto un iegūto spiedodziņu skaitu. Spiedodziņi rāda, ka Dzejas dienu daudzos sarīkojumus – gan literāro semināru, gan dzejnieku autorvakarus, gan bērnu auditorijai domātos, arī dažādos laukuma sarīkojumus, neparasto, noskaņām bagāto sarīkojumu Sv.Trīsvienības katedrālē un vēl citur pilsētā apmeklējuši ļoti daudz interesentu. Apmeklētāji labprāt sniedza zīmogam bukletus, programmas, vienkārši lapiņas bloknotā. Interesanti, ka bija arī dažu sarīkojumu apmeklētāji, kuri spiedogu vēlējās iegūt tieši uz savas rokas. Rekords bijis kādam cilvēkam, kas apmeklējis 12 sarīkojumu. Kā bija informēts, pieci cītīgākie sarīkojumu apmeklētāji saņems balvas ar šo Dzejas dienu simboliku. Lūdzam atsaukties Maigas kundzi (telefons sākas ar 29739...), Broņislavas kundzi (634378...), Jāni, (634817...), Kristianu (2912242...), Lindu (264564…).

Izstāde ar konkursu

Krievu nama bibliotēkas kārtējais sarīkojums ir dzejas grāmatu izstāde ar nosaukumu "Zelta rudens". Šai nolūkā bija jāveic speciāla tematiska autoru atlase, un tie ir gan klasiķi, gan mūsdienu vārda meistari. Reizē tiek rīkots arī konkurss lasītājiem, no kuriem katrs uz īpašas planšetes var izvietot pats savus dzejoļus un iecienītas citu autoru vārsmas. Sarīkojums beigsies ar dzejas vakaru, ko paredzēts sarīkot nākamajā mēnesī bibliotēkā "Libris" Ezerkrasta lasītājiem un Krievu kopienas biedriem.

Noteikumi ir jāzina

Namu pārvaldēs iedzīvotājiem, kuri sūdzas par lielajiem siltuma zudumiem, paskaidro, ka tie izskaitļoti atbilstoši Energoregulēšanas padomes noteikumiem Nr.51. Diemžēl neviens no īrniekiem tos nav lasījis. Precedentu aizvakar radījis Matrožu ielas 11.mājas vecākais Viktors Bahilovs, palūdzot izsniegt šā dokumenta eksemplāru. Iesākumā viņam atteikts, bet vēlāk, kad saņemta atļauja, viņam vajadzējis par norakstu samaksāt 40 santīmu no savas pensijas. Tagad mājas vecākais pieprasa, lai "Vecliepājas" grāmatvedība viņam atlīdzinātu nepamatotos izdevumus plus braucienu autobusā uz namu pārvaldi un atpakaļ. Problēma varētu saasināties, ja izzināt spēkā esošos noteikumus gribēs visi māju vecākie.

Dzejas stunda ar Olafu Gūtmani

Dzejas dienas J.Čakstes 10.vidusskolā izskanēja ar dzejas stundu 12.klasēs. Pie skolēniem viesojās dzejnieks O.Gūtmanis – skolas himnas vārdu autors. Viesi aizkustināja skolnieces Kates Krūmas himnas dziedājums un 12.klases skolnieces Lienes Rūces rakstītie vārdi par viņu. Bet viņas klasesbiedrs Jānis Jaunsleinis dzejniekam pasniedza jauku foto, uzņemtu šā gada Dzejas dienās. Valodas skanīgumu skolēni izbaudīja, klausoties paša autora dzejas lasījumā. Par O.Gūtmani un viņa daiļradi pastāstīja literatūras zinātnieks E.Lāms.

Ierodas no Nīderlandes pārņemtais "Viesturs"

Vakar no rīta Latvijā ieradās mīnu meklētājs "Viesturs", informēja Jūras spēku štāba preses un informācijas virsniece Iveta Kraule. Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēki šo kuģi 5.septembrī saņēma no Nīderlandes Karaliskajiem jūras spēkiem. Kuģa svinīgā pārņemšanas ceremonija notika Helderas ostas pilsētā. "Viestura" galvenie uzdevumi ir mīnu meklēšana un iznīcināšana. Paredzēts, ka 2008.gada otrajā pusgadā kuģis atradīsies Baltijas valstu mīnu kuģu eskadras (BALTRON) sastāvā, bet pēc tam NATO 1.pastāvīgajā jūras pretmīnu eskadrā. "Viesturs" būvēts 1984.gadā, tā iepriekšējais nosaukums bija "Scheveningen". Kuģa garums ir 51,6 metri, platums – 8,96 metri, maksimālais ātrums – 15 mezgli. Kkomandā ir 38 jūrnieki, komandieris ir kapteiņleitnants Jānis Vīksne.

Pārņem uzpildes stacijas
Ita Cērmane

Šovasar mūsu pilsētā vairākas degvielas uzpildes stacijas no vieniem saimniekiem nonākušas citu rokās. Kompānija "Lukoil" pārņēmusi degvielas uzpildes staciju "Dīzelis" Raiņa ielā, bet "Neste" pārņem "Alco" Kārļa Zāles laukumā.

Kopš augusta mūsu pilsētā darbojas divas firmas "Lukoil" degvielas uzpildes stacijas. Tagad kompānija "Lukoil" savu darbību izvērsusi arī Raiņa ielā, pārņemot DUS "Dīzelis". Raiņa ielas DUS vadītāja Olga Gončāre "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka jau jūlijā firma "Lukoil" pārņēmusi šo uzpildes staciju, bet darboties tā sākusi 2.augustā. Pašlaik Raiņa ielā ir ne tikai uzpildes stacija, bet arī veikals, kurā var iegādāties pārtiku, pirmās nepieciešamības preces un auto piederumus, kā arī tikt pie karstas kafijas un maizītēm. O.Gončāre pastāstīja, ka stacijā strādā septiņi darbinieki. No DUS "Dīzelis" darbiniekiem gan neviens uz "Lukoil" pārnācis neesot.

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka kopš 23.jūlija ir slēgta degvielas uzpildes stacija "Alco" Kārļa Zāles laukumā. Uzņēmums pārtraucis savu darbību un kā struktūrvienība likvidēts, jo bija noslēgts ilgtermiņa līgums ar SIA "Neste Latvija". Šajā vietā paredzēts atvērt automātisko degvielas uzpildes staciju "Neste A24".

Drošība uzņēmumos

Lai pievērstu uzņēmēju un nodarbināto uzmanību arodslimībām, to izraisošajiem faktoriem un darba vietu pareizai ierīkošanai, Valsts darba inspekcija uzsākusi izglītojošu semināru sēriju. To organizē Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra, VDI un Eiropas Informācijas centrs. Kampaņas laikā VDI Latvijā rīkos vairākus bezmaksas seminārus mazo un vidējo uzņēmumu vadītājiem un darbiniekiem. Liepājā seminārs notiks 27.septembrī viesnīcā "Amrita". Semināru laikā darba ņēmējiem un darba devējiem būs iespēja satikt profesionāļus no darba drošības un veselības aizsardzības nozares, uzklausīt padomus, iepazīties ar informatīvajiem materiāliem. Darba apstākļu un risku pētījumu rezultāti rāda, ka pirmās sūdzības par veselības traucējumiem var rasties jau dažus mēnešus pēc tam, kad cilvēks, piemēram, ir sācis strādāt ar datoru. Bet nopietnas slimības, arī arodslimības, parasti konstatē pēc pieciem un vairāk gadiem. Pēc nodarbināto vērtējuma, trīs visbiežākie darba vides riska faktori ir darbs piespiedu pozā, piemēram, stāvus vai sēdus, vienveidīgas kustības, smagu priekšmetu celšana un pārvietošana.

Prezentēs Latvijas darba tirgu

Laikā, kad uzņēmēji arvien vairāk izjūt darbaspēka trūkumu Latvijas darba tirgū, Nodarbinātības valsts aģentūra un EURES (EURopean Employment Services) piedāvā uzņēmējiem palīdzību darbinieku piesaistei arī no Eiropas valstīm. Septembra beigās Bansko pilsētā Bulgārijā, Poznaņas pilsētā Polijā un Berlīnē Vācijā notiks starptautiski darba gadatirgi, kuros piedalīsies NVA EURES konsultanti un pārstāvēs Latvijas uzņēmumus un prezentēs Latvijas darba tirgu. Uzņēmējiem vēl ir iespēja pieteikt sev nepieciešamo speciālistu vakances EURES konsultantiem un līdz ar to prezentēt uzņēmumu un tā vakances šo valstu darba meklētājiem. Papildu informācija par darba gadatirgiem pieejama NVA Liepājas filiālē pie reģionālā EURES konsultanta, kā arī NVA mājas lapā www.nva.gov.lv/eures.

Diskusija par "Liepājas dzintara" turpmāko attīstību

Liepājas Kultūras pārvalde aicina rīt piedalīties diskusijā par festivāla "Liepājas dzintars" un koncertestrādes "Pūt, vējiņi!" turpmākās attīstības iespējām. Aicināti piedalīties pieredzējuši pasākumu organizētāji, kultūras nozares speciālisti un žurnālisti, arī bijušie liepājnieki Jānis Lūsēns, Aivars Hermanis, Uldis Marhilēvičs, kā arī Liepājas sarīkojumu organizētāji Dace Gruntmane, Guntis Kolerts, Mareks un Raivo Mediņi un citi. Mērķis ir pieņemt vispusīgi izdiskutētu lēmumu par festivāla "Liepājas dzintars" turpmāko likteni un arī novērtēt koncertestrādes "Pūt, vējiņi!" turpmākās iespējas. Kā informēja Kultūras pārvaldē, savu viedokli neklātienē jau izteicis maestro Raimonds Pauls, televīzijas režisors Arvīds Babris un komponists Zigmars Liepiņš. Izsakoties Ojāra Vācieša vārdiem no pazīstamās mūzikas grupas "Menuets" repertuāra dziesmas, Zigmars Liepiņš savos izteikumos bijis visīsākais un kodolīgākais: "Lieciet beigtam Matisonam mieru!" Kultūras pārvalde plānojusi rīkot vēl vairākas diskusijas ar piecām kultūras nozares konsultatīvajām kolēģijām, kas pārstāv ap piecdesmit dažādu Liepājas kultūras speciālistu viedokļus.

"Top!" veikalu tīkls papildināts ar jauniem veikaliem
Daiga Lutere

Nesen akciju sabiedrība "LPB" saņēmusi piedāvājumu no SIA "Pokers K" par veikalu tīkla "Pokers" iegādi. Tagad jau līgums ir noslēgts un uzņēmums "LPB" ir pilntiesīgs SIA "Pokers K" daļu īpašnieks, iegūstot tiesības pārņemt 14 bijušos veikalus "Pokers" kā Liepājā, tā rajonā.

Akciju sabiedrības "LPB" valdes priekšsēdētāja Inta Daga pastāstīja, ka pašlaik notiekot intensīva veikalu pārņemšana. Citu pēc cita tos remontē un iekārto atbilstoši "Top!" veikalu tīkla standartiem. I.Daga: "Savu darbību turpinās visi veikali. Man ir prieks par bijušo veikalu "Pokers" darbiniekiem, kuri ar izpratni izturējās pret pārmaiņām. Tika saglabātas darba vietas, no jauna slēdzot darba līgumus. Jaunajiem darbiniekiem tiek nodrošinātas visas sociālās garantijas, saglabājot līdzšinējo atalgojumu. Pircējiem mēs savos "Top!" veikalos turpināsim piedāvāt labu servisu un labas cenas."

Tagad jaunajos "Top!" veikalos būs iespējams iegādāties arī uzņēmumā "Priekules Maizes ceptuve" ražoto maizīti, konditorejas izstrādājumus. Tāpat preču klāstu papildinās iecienītie kulinārijas izstrādājumi – salāti, pusfabrikāti, kas tiek gatavoti uzņēmuma "LPB" kulinārijas cehā.

Akciju sabiedrības "LPB" īpašnieki ir Jānis Strautiņš, Atis Sausnītis, Juris Aizezers un Aloizs Norkus. Uzņēmumam ir trīs galvenie darbības virzieni: pārtikas tirdzniecība, maizes, konditorejas izstrādājumu ražošana un nekustamo īpašumu apsaimniekošana. "Top!" zīme patentēta 2002.gadā, un tad arī toreizējās Liepājas Patērētāju biedrības veikali Liepājā tika atvērti ar šo nosaukumu. Tagad Latvijā ir 75 veikali ar "Top!" un "MiniTop!" nosaukumu, jo desmit Latvijas uzņēmumi ir apvienojušies SIA "Iepirkumu grupa" un saviem veikaliem pieņēmuši "Top!" zīmi.