Kurzemes Vārds

05:00 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

No jūras ezerā ziemot nāk asari
Pēteris Jaunzems

Rītausmā, šķērsojot Tramvajtiltu, var novērot, kā kanālā lēkā zivis. Dažbrīd viss ūdens ņirb no to draiskošanās. Pieredzējušie makšķernieki zina, ka tas ir saistīts ar asaru klātbūtni, un meklē zvejas rīkus, lai dotos uz copi.

Pagājušajās brīvdienās daudzi lomu tīkotāji bija izvietojušies starp tiltiem ne tikai gar kanāla krastiem, bet sēdēja arī dažāda lieluma un materiāla laiviņās. Ik pa brīdim viņi piecirta auklu, izvelkot no dzelmes kādu prāvu plēsējzivi. Līdzīga aina, kā noskaidrojām, šajās dienās vērojama arī Sakas upē.

Zvejnieku federācijas priekšsēdētājs un zivju pētnieks Ēvalds Urtāns pastāstīja "Kurzemes Vārdam", ka pavasaros barības meklējumos saldūdens asari pa kanālu dodas uz jūru, bet rudenī atgriežas zemes iekšējos ūdeņos. Veicot biedrības "Liepājas ezeri" izpilddirektora pienākumus, viņš noskaidrojis, ka asari jau sasnieguši Bārtas tecējumu. Tos makšķerēt, ievērojot noteikumus, nav aizliegts.

Asaru cope, kā izteicās kāds makšķerēšanas entuziasts, vispār ir diezgan aizraujoša. Ja izdodas nosacīt īsto vietu, kur tie atrodas, raušanās iznākot sviedriem vaigā, jo zivis neliek sevi ilgi lūgties un kāri tver pasniegto ēsmu.

Mājas kļūst patstāvīgas

Turpina izveidot dzīvokļu īpašnieku biedrības daudzdzīvokļu mājās, lai tās kopīgi apsaimniekotu. Pēc šo struktūru reģistrācijas lēmumu par māju nodošanu apsaimniekošanai pieņem Pilsētas dome. Tās pēdējā sēdē attiecīgās tiesības piešķirtas biedrībām, kas nodibinātas Vītolu ielā 12/16, Brīvības ielā 80, K.Ūliha ielā 18, Klaipēdas ielā 68, Liepu ielā 23. Dažu māju pārvaldīšana uzticēta iedzīvotāju sapulču pilnvarotām personām. Tādām mājām tagad jāpieskaita arī nami Brīvības ielā 101, Nākotnes ielā 10, Šaurajā ielā 2 un M.Gūtmaņa ielā 5. Nodošanu apsaimniekošanā noformē ar speciālu aktu.

Biedrība jāmeklē jaunā vietā

Biedrība "Mans mājoklis – mans cietoksnis" kārtējo reizi maina mītni. To svarīgi zināt daudziem, jo šī biedrība ne tikai apkalpo konkrētus dzīvokļu īrniekus, bet arī sniedz konsultācijas un veic tiešu tiesībaizsardzības darbību. Biedrības vadītājs Armands Belozjorovs pastāstīja, ka viena no problemātiskajām lietām pieņemta izskatīšanai arī Strasbūrā. Taču pārcelšanās izskaidrojama ar to, ka līdz tam biedrība "Mans mājoklis – mans cietoksnis" telpas F.Brīvzemnieka ielā nomājusi kopā ar Nacionāli demokrātisko partiju. Taču tagad partneri no turienes izvākušies, tāpēc vajadzējis meklēt maksas ziņā daudz izdevīgāku variantu. Biedrība pārceļas uz telpām Raiņa ielā 45, kur tā atradīsies otrajā stāvā, tas diemžēl ir tālāk no pilsētas centra.

Mūspuses mūziķi iesaistās televīzijas šovos

Jau vairākas nedēļas televīzijas skatītāji var vērot šovus – konkursus, kuros piedalās tautā iecienīti dziedātāji pārī ar kādu Latvijā populāru personu. Katru nedēļu pēc skatītāju balsojuma un žūrijas vērtējuma vienam pārim no šova jāaiziet. Šovā iesaistījušies arī vairāki tagadējie un bijušie liepājnieki, piemēram, "TV 3" raidījumā "Dziedi ar zvaigzni", kuru vada Iveta Feldmane un Lauris Reiniks, piedalās "TV 3" raidījumu vadītāja Aina Poiša, kuras partneris ir grupas "Klaidonis" solists Māris Sloka, "Vice Misis – 1999" Dace Dēnava un Igo, kuri ir salikti pārī. Šovā piedalījās arī mūspuses censoņi, dziedātājs, grupas "Credo" solists Guntis Veits un aktrise Anna Šteina, kurus diemžēl pagājušajā sestdienā izbalsoja. Šovu pametis arī atraktīvais dziedātājs, grupas "Tumsa" līderis Mārtiņš Freimanis, kas konkursā uzstājās kopā ar uzņēmēju Elitu Mīlgrāvi.

Bet LNT veidotajā un televīzijas dīvas Sindijas Vildes un Dailes teātra aktiera Daiņa Gaideļa vadītajā raidījumā "Divas zvaigznes" Liepāju pārstāv grupas "Cacao" solists Andris Ērglis, kura skatuves partnere ir reklāmas "Zelta zivtiņa" seja Marta Selecka.

Par 50000 latu remontēs "Ausmas" dzinējus

Par 49820 latiem paredzēts remontēt Jūras spēku kutera "Ausma" dzinējus, teikts Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā. Kutera dzinējus remontēs mūsu pilsētā reģistrēts uzņēmums – SIA "Motors grupa & Ko", kas bijis konkursā vienīgais pretendents.

Neļaus privatizēt īpašumu Cietokšņa ielā

Valdības komiteja noraidījusi ierosinājumu privatizēt Aizsardzības ministrijas nekustamo īpašumu Liepājā, Cietokšņa ielā 4, ko veido piecas būves – administratīvā ēka, saimniecības ēka, divi šķūņi, pagrabs un tiem piekrītošais zemes gabals 5202 kvadrātmetru platībā. Nekustamā īpašuma nodošanu privatizācijai bija ierosinājis Jānis Gūts. Valsts īpašuma objekts ir valsts aizsardzības sistēmas infrastruktūras sastāvdaļa, kas nodrošina 1.Zemessardzes novada 44.kājnieku bataljonam noteikto uzdevumu izpildi valsts aizsardzības jomā, un tāpēc to nevar nodot privatizācijai.

Dubulti svētki Jūras spēku Mācību centram
Ita Cērmane

Vakar Jūras spēku Mācību centram apritēja 16.gadadiena. Mācību centrā notika ne tikai svinīgā sapulce, bet vēl kāds svarīgs notikums – komandieru maiņa.

Kā jau svētku reizē, pulcējās ciemiņi, skanēja laba vēlējumi un jubilāri saņēma dāvanas. No līdzšinējā Mācību centra komandiera pienākumu izpildītāja kapteiņleitnanta Agra Meinarda komandiera pilnvaras pārņēma un šodien amatā stāsies komandleitnants Kaspars Zelčs.

K.Zelčs ir liepājnieks kopš 1995.gada, taču pēdējos trīs gadus strādāja Londonā, NATO štābā. Tagad K.Zelču tur nomainījis bijušais Jūras spēku flagmaņa "Virsaitis" komandieris Uldis Zupa. Taču Jūras spēki un Mācību centrs Zelčs nav sveši. Pirms došanās uz Londonu viņš dienējis JS flotilē, bijis karakuģa "Bulta" komandieris, Patruļkuģu grupas komandieris. 2000.gadā strādājis arī Mācību centrā. Kaspars Zelčs neslēpj, ka, stājoties jaunajā amatā, vispirms grib iepazīties ar ļaudīm, ar ko tagad kopā strādās. Taču jau uzslavē, ka pēdējo triju gadu laikā, kamēr viņš nebija Latvijā, Mācību centrā veikti būtiski uzlabojumi un paplašinājumi, piemēram, uzstādīts navigācijas trenažieris un ierīkota klase cīņai ar uguni.

Runās par transporta attīstības jautājumiem

Liepājas domes Vides daļa šās nedēļas nogalē organizēs semināru par transporta attīstības iespējām un pieredzi pašvaldībās. Seminārs notiks viesnīcā "Promenāde". Uz tikšanos aicināti pašvaldību pārstāvji, nevalsts organizāciju pārstāvji, uzņēmēji. Pieredzē dalīsies kā Liepājas speciālisti, tā kolēģi no Rīgas, Līvāniem, Jelgavas. Seminārs notiks saskaņā ar Baltijas Pilsētu savienības vadītās INTERREG III B programmas projektu "Pilsētas ilgtspējīga transporta plānošana" (BUSTRIP), kurā piedalās arī Liepājas pašvaldība. Maijā projekta partnerpilsētu pārstāvji jau vērtēja Liepājas sniegumus ilgtspējīga transporta plānošanas un attīstības jomā, kā arī prezentēja savu vērtējumu un ieteikumus.

Maize kļūs dārgāka

Latvijas vietējie miltu ražotāji no 1.oktobra ievērojami cēluši miltu cenas. "Rīgas dzirnavnieka" produkcijai pieaugums būs ap 50–60 procentiem. "Dobeles dzirnavnieks" pieļauj, ka līdz gada beigām milti var sadārdzināties pat līdz 90 procentiem augsto graudu cenu dēļ. Graudu cenu kāpums esot saistīts ar pasaules un Eiropas tirgus tendencēm, kam pamatā ir Āzijas aizvien lielākais pieprasījums, Eiropas šā gada neraža, kā arī sliktās prognozes par iespējamo ražu Austrālijā. Latvijas maizes ražotāji jau informējuši, ka oktobrī maize un konditorejas izstrādājumi kļūs pat līdz 35 procentiem dārgāki, sadārdzinājumu pircēji manīs jau tuvākajās nedēļās. "JLM grupas" valdes priekšsēdētājs Arvis Rove prognozēja sadārdzinājumu arī Liepājas lielākā maizes un konditorejas ražotāja produkcijai, tomēr solot, ka uzņēmums centīsies pēc iespējas samazināt straujo cenu kāpumu un noturēt to apmēram 10 procentu robežās.

Aptur tirdzniecību

Rīgas Fondu birža nolēmusi nekavējoties apturēt tirdzniecību ar akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" akcijām līdz būtiskas informācijas atklāšanai biržai. Biržas lēmums saistīts ar to, ka "Liepājas metalurgs" noslēdzis līgumu ar konsorciju, kuru vada kompānija "Siemens–VAI", par tērauda rūpnīcas modernizāciju. Šis solis ir turpinājums virknei pasākumu, kurus uzņēmums sācis 2004.gadā, uzstādot jaunu sagatavju nepārtrauktās liešanas mašīnu sadarbībā ar firmu "Voest Alpine". Paziņojums par akciju tirdzniecības atjaunošanu sekos.

Jāmodernizē dzelzceļa stacija

Liepājas dzelzceļa stacijas modernizācijai 2011.–2012. gadā būs nepieciešami pieci miljoni latu, rāda dzelzceļa kompānijas "Latvijas dzelzceļš" sniegtā informācija. Liepājas stacijas modernizācija nepieciešama, lai mūsu osta varētu straujāk palielināt pārkrauto kravu apjomus. "Latvijas dzelzceļam" jānodrošina lielākas šķirošanas un pārkraušanas jaudas Liepājas stacijā – jābūvē jauni pievedceļi un jāpagarina esošie, kā arī jāveic citi dzelzceļa infrastruktūras modernizācijas pasākumi.

Vēl viens privātais bērnudārzs

Liepājā 15.oktobrī sāks darbu jauns privātais bērnudārzs "Saulstariņš" – otrais privātais bērnudārzs mūsu pilsētā. Tas atradīsies "Laumas" mikrorajonā, Koku ielā 1. Par to informēja domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone. Bērnudārzā sākumā būs divas grupiņas ar latviešu valodas apmācību 40 mazuļiem vecumā no diviem līdz četriem gadiem, bet nākotnē to paredzēts paplašināt. "Saulstariņā" sākusies bērnu reģistrācija. Bērnudārza īpašniece ir Inita Šokolaite, līdzšinējā bērnudārza "Ķipariņš" vadītāja ar ilggadēju pieredzi. Bērnudārzā "Saulstariņš" līdzās ikdienas nodarbībām būs iespēja piedalīties dažādos interešu pulciņos, kas rosina mazuļu attīstību: tiks piedāvāta koriģējošā vingrošana, mūzikas un svešvalodu nodarbības, logopēda pakalpojumi, baseins. Par katru Liepājā deklarēta bērna uzturēšanos privātajā bērnudārzā pašvaldība daļēji sedz ēdināšanas un uzturēšanas izmaksas 33,33 latu apmērā. Vecākiem mēnesī varētu nākties maksāt ap 130 latiem.

"Vita Liepāja" aicina uz tikšanos

Savus biedrus tikties aicina krūts dziedzera vēža asociācija "Vita Liepāja". Tikšanās paredzēta šoceturtdien, 4.oktobrī, pulksten 16.30 Onkoloģiskajā poliklīnikā. Ar interesentiem tiksies Onkoloģijas klīnikas vadītāja Anna Krilova, lai runātu par jaunumiem šīs slimības ārstēšanā, profilaksē, organisma stiprināšanā un citām aktualitātēm.