Kurzemes Vārds

22:35 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Augu vēstniecībā iekļūst Sibīrijas skalbe

Latvijas Augu vēstniecībā no Liepājas rajona izvirzīta Sibīrijas skalbe, informē projekta vadītāja Ilze Salna. Viņa priecājas, ka Liepājas rajons balsošanas ziņā bijis trešais aktīvākais Latvijā – vēlēšanās piedalījušies 700 cilvēku.

Sibīrijas skalbe uzvarēja ar 288 balsīm, apsteidzot parasto īvi un balto āmuli. Sibīrijas skalbe ir dārza īrisa radiniece, zied ziliem ziediem. Tā ir daudz retāka nekā purva skalbe, kam ir dzelteni ziedi. Daudz Sibīrijas skalbju aug Liepājas, Tosmares un Papes ezera krastos, Sakas un Ziemupes grīnos, Bārtas, Durbes un citu upju palienēs, slapjajās vigās no Pērkones līdz Rucavai.

Pavisam Augu vēstniecības vēlēšanās, kas notika no 1.augusta līdz 14.septembrim, piedalījās 12 tūkstoši cilvēku. Katra rajona uzvarētāji veidos simbolisku vēstniecību, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dabas daudzveidības saglabāšanai un savvaļas augu aizsardzībai. Sibīrijas skalbe Augu vēstniecībā ieņems dabas un sabiedrības sadarbības vēstnieka amatu, stāstot par cilvēka līdzdalības nepieciešamību, lai aizsargātu sugas.


Nekaunīgi izcērt vērtīgas priedes
Viktors Ulberts

Gandrīz 30 Kazdangas muižas parka kokus pagājušajā nedēļā izcirtuši nezināmi darboņi, kuri pašlaik tiek meklēti, pastāstīja Kazdangas Profesionālās vidusskolas direktors Agris Strazdiņš.

Parks ietilpst muižas kompleksā, kam ir Valsts kultūras pieminekļa statuss. Nelegālā ciršana notikusi parka 9.kvartālā, kas ir viena no nomaļākajām vietām un atrodas aptuveni kilometra attālumā no mācību iestādes ēkas. Kopumā tika izcirsti 39,2 kubikmetri koksnes, no kuriem daļa jau bija aizvesta un acīmredzot pārdota. Lielākoties nocirstas priedes, no viena stumbra vien būtu iznākuši divi kubikmetri lietaskoka. Bet nenoskaidrotie darboņi materiālus sazāģējuši malkā.

Zāģeru nedarbus bija pamanījis mežzinis, kurš par atklāto paziņojis direktoram. "Kaut ko tādu, tik nekaunīgu es savā praksē piedzīvoju pirmoreiz. Iepriekš ir bijuši gadījumi, kad pieķeram kādu mazturīgo iedzīvotāju, kurš nozāģējis kādu koku, lai būtu ko krāsnī likt. Taču tik lielā apmērā – ar tehnikas izmantošanu – ciršana vēl nebija novērota," apgalvoja A.Strazdiņš.

Vakar notikuma vietā strādāja policijas darbinieki, kuri vāca lietiskos pierādījumus. Par notikušo, visticamāk, tiks uzsākts kriminālprocess.

A.Strazdiņš pieļauj, ka noziegumu pastrādājuši vietējie iedzīvotāji. Esot pat aizdomas, kuri tie varētu būt, taču, pirms tas nav oficiāli konstatēts, šo personu vārdus atklāt nav ļauts.


Apliecinās Lietuvas un Latvijas partizānu draudzību
Pēteris Jaunzems

Rucavas centrā iepretim baznīcai notiek betonēšana. Tur top pamati, uz kuriem paredzēts novietot piemiņas akmeni, kas vēstīs par Latvijas un Lietuvas partizānu draudzību un cīņu pret okupāciju, kas notika pēc Otrā pasaules kara.

Betonēšanu veic Akmeņkaļu darbnīcas meistars Salvis Brakšis. Viņš pastāstīja, ka piemiņas akmens ir jau izgatavots, taču pagaidām vēl atrodas Liepājā. Tuvākajās dienās, tikko pamatne sacietēs, to atvedīs uz pagastu un novietos turpmākajā atrašanās vietā. Par piemiņas vietas ierīkošanu gādā Latvijas Nacionālo partizānu apvienība. Apkārtnes labiekārtošanu uzņēmusies pašvaldība.

"Kurzemes Vārds" pārliecinājās, ka iedzīvotājiem ir interese par notiekošo. Kāds vecāks vīrs pavērot piemiņas vietas iekārtošanu bija atbraucis ar velosipēdu. Viņš pastāstīja, ka savulaik mācījies vienā klasē ar kāda pretošanās cīņu dalībnieka brāli. Arī citi rucavnieki un dunicnieki vēl atceras notikumus, kas saistīti ar partizānu darbošanos Latvijas un Lietuvas robežai tuvajos mežos.

Piemiņas akmens atklāšana paredzēta 5.oktobra pēcpusdienā. Ielūgumi pagodināt šo notikumu ar savu klātbūtni nosūtīti gan bijušajiem cīņu dalībniekiem Latvijā un Lietuvā, gan Latvijas Nacionālo partizānu apvienības valdes priekšsēdētājam Ojāram Stepanam.


Visus ierosinājumus izpildīt nevarēs

Pēteris Jaunzems

"Patlaban nopietni strādājam pie 2008.gada valsts atbalsta programmas. Saņemts daudz ierosinājumu. Arī no Liepājas rajona pagastiem. Tāpēc Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomē un citās lauksaimnieku sabiedriskajās organizācijās diskutējam, vērtējam, domājam, kā būtu labāk," "Kurzemes Vārdam" teica biedrības "Liepājas lauksaimnieku apvienība" valdes priekšsēdētāja Ārija Jerumane.

Arī Zemkopības ministrija šajās dienās atzinusi, ka sadarbība ar lauksaimnieku organizācijām un nozaru apvienībām tai vienmēr bijis nozīmīgs atbalsts, kas dod iespēju labāk izvērtēt dzīves un ražošanas apstākļus laukos, saprast zemnieku vajadzības.

"Lauksaimnieku organizāciju sniegtie komentāri un ieteikumi ne reizi vien mums ir palīdzējuši precīzāk un atbilstošāk situācijai sagatavot dažādus dokumentus un daudz efektīvāk risināt ar nozares attīstību saistītus jautājumus," teicis zemkopības ministrs Mārtiņš Roze, piebilstot, ka debates par jauno subsīdiju nolikumu ir izvērtušās karstas un lietderīgas, tomēr visas lauksaimnieku prasības un vēlmes apmierināt nebūs iespējams. Tāpēc jāizvēlas pats nozīmīgākais. Ministrs licis saprast, ka jaunajā valsts atbalsta programmā tiks uzklausīts priekšlikums par kredītprocentu atmaksas palielinājumu, līdzekļus paredzot gadījumiem, ja struktūrfondu projektiem vajadzēs tērēt mazāk līdzekļu, nekā sākumā bija plānots.

Nobeigumam tuvojoties arī ieilgušais darbs pie riska vadības sistēmas izveides. Tiek piedāvāts izveidot apdrošināšanas fondu, kas balstītos uz subsidētu lauksaimnieku iemaksu pamata. Lai ieteikumus apspriestu, tuvākajā laikā paredzēts sarīkot starpministriju sanāksmi, kurā apkopos galveno par riska vadības sistēmu lauksaimniecībā. Tiekot apsvērta iespēja paredzēt atbalstu arī lopbarības platībām un nelabvēlīgos klimatiskos apstākļus neattiecināt uz visu valsti, bet novērtēt nelabvēlīgās sekas, ko piedzīvojuši atsevišķi reģioni.


Sola paaugstināt piena kvotu

Liepājas rajona zemniekiem nav noslēpums, ka nelielā piena kvota, kas piešķirta Latvijai, nopietni kavē piensaimniecības attīstību. Lai varētu pretendēt uz tās palielinājumu, ražotājam tagad ierobežotas pat tiesības piena ieguves kvotu dāvināt, nomāt vai pārdot.

Līdzīga aina ir novērojama arī dažās citās Eiropas Savienības jaunajās dalībvalstīs. Tādēļ to lauksaimniecības ministri vērsušies pie lauksaimniecības komisāres Mariannas Fišeres–Bēlas ar aicinājumu šos noteikumus pārskatīt. Par to, atgriezies no Briseles, presi informējis zemkopības ministrs Mārtiņš Roze.

Kaut gan kopējā stratēģija ir tāda, ka nākotnē plānots vispār atsacīties no piena kvotu sistēmas, komisāre apsolījusi priekšlikumu izvērtēt, lai no nākamā gada kvotas palielinātu.


Piedalīsies piekrastes sakopšanā

Medzes pagasta ļaudis tiek aicināti 5.oktobrī piedalīties piekrastes sakopšanā, kas notiks no pulksten 15 līdz 17, pastāstīja Pagasta padomes priekšsēdētāja Dzidra Cobele.

Tie, kas vēlas piedalīties talkā, pulksten 15 tiek aicināti pulcēties pie Dzintara takas zīmes. Sakopšana paredzēta jūrmalas kāpās. Dz.Cobele pastāstīja, ka ar šo akciju paredzēts pievērst uzmanību tam, cik daudz plastmasas izstrādājumu piekrastē atstāj atpūtnieki, lai gan šie atkritumi dabā nesadalās.

Piekrastes sakopšanas talka paredzēta 24 vietās no Rucavas līdz pat Ainažiem. To rīko Baltijas Piekrastes pašvaldību savienība, valsts akciju sabiedrība "Latvijas Valsts meži", Latvijas Pašvaldību savienība un atbalsta "DnbNord banka ".


Iebilst pret cūku fermas būvniecību
Ilze Lanka

Jautājums par cūku fermas būvniecību bijušās dzelzsbetona rūpnīcas teritorijā Rīvās tiks izskatīts kādā no nākamajām Sakas Novada domes sēdēm, apstiprināja pašvaldības vadītājs Uldis Kristapsons.

Pagājušajā nedēļā beidzās sabiedriskā apspriešana, kuras laikā iedzīvotāji varēja izteikt atbalstu vai iebildumus būvniecības iecerei. Dome saņēma protesta vēstuli, kurā pret uzņēmēja plāniem parakstījušies vairāk nekā 30 cilvēku. Tādēļ deputāti nolēma jautājuma izskatīšanu pagaidām atlikt.

U.Kristapsons pastāstīja, ka dome uzņēmējam prasīs iesniegt konkrētāku informāciju par to, kur atradīsies fermas, kur – mēslu glabātava utt. Pēc tam vēlreiz tikšot izsludināta būvniecības ieceres sabiedriskā apspriešana.

"Sakas pagasta teritorijas plānojumā šajā vietā ir paredzēta ražošanas teritorija," piebilda Sakas Novada domes priekšsēdētājs. Plānojums ir izstrādāts, apstiprināts domē un tagad atrodas izskatīšanā Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā.

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka pašvaldība pret cūku fermas būvniecības ieceri Rīvās neiebilst, ja uzņēmēji ievēro visas prasības. Zināms, ka Lažas pagastā dāņu cūku fermu tuvumā dzīvojošie šausminās par smaku, kas no tām nāk. Lopu novietne Sakas novada Rīvās būs patālu no apdzīvotām vietām. Turklāt tiks sakārtota teritorija, būs darba vietas, plusus uzskaitīja U.Kristapsons.

Projektu cūku fermas būvniecībai izstrādā SIA "Pro Lat". Fermā būšot 24 tūkstoši vietu. Būvniecību uzņēmēji plānojuši sākt nākamgad. SIA "Pro Lat" valdes locekļa Aivara Kaimiņa pārstāvētais uzņēmums izstrādāšot projektu, slēgšot līgumus ar apkārtējiem, kā arī vadīšot būvniecības procesus. Novietnē saimniekos firma, kas ar cūku audzēšanu nodarbojas "jau sen un daudzās vietās". Tomēr arī A.Kaimiņš atzina, ka skaidri vēl nav zināms, vai ferma Rīvās tiks uzbūvēta, jo priekšā vēl liels darbs, kas saistīts ar birokrātiju.