Kurzemes Vārds

07:01 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sports

Liepājas basketbols atgriežas starptautiskā arēnā
Šodien: "Nevežis" – "Liepājas lauvas"
Miks Kuncītis

Šovakar pulksten 18 SEB Baltijas Basketbola līgā pirmo spēli aizvadīs BK "Liepājas lauvas", kas otrajā divīzijā izbraukumā spēkosies ar "Nevežis" basketbolistiem. Interesanti, ka arī savu pēdējo sezonu Baltijas līgā toreiz vēl "Līvu alus/Liepāja" basketbolisti sāka Ķēdaiņos, kur spraigā cīņā zaudēja. Vasaras laikā liepājnieki basketbola ragavas kaluši visai nopietni, bet vai tās labi slīdēs un būs gana izturīgas?

Vēl atceroties pagājušo sezonu, gribas atgādināt, ka "Liepājas lauvas" izcīnīja vietu Baltijas basketbola līgā, un mūsējie šajā sabiedrībā nespēlēs tikai tāpēc, ka pagājušā pavasarī tika pieņemts lēmums komandu skaitu turnīrā palielināt līdz divdesmit. Ja arī tā nenotiktu, liepājniekiem tur būtu jābūt, jo Latvijas Basketbola līgā izvirzītais mērķis – iekļūt labāko piecu komandu skaitā – tika izpildīts.

Protams, ar tik īsu rezervistu soliņu šosezon spēlēt uzreiz divās frontēs "Liepājas lauvām" būtu ļoti smagi un zināmā mērā pat nereāli, tādēļ jau tūlīt pēc pērnās sezonas klubs sāka meklēt ievērojamu pastiprinājumu. Jā, daudziem basketbola zinātājiem noteikti radās jautājums, kur tad paliek teiktais par jauno, perspektīvo basketbola skolas audzēkņu iesaistīšanu sastāvā? Nav grūti saprast, ka pēc tam, kad Liepājā ieradās Stīvs Ričs, Jevgēņijs Kosuškins, Artūrs Štālbergs, Salvis Mētra, Renārs Zeltiņš un oktobrī komandai vēl pievienosies savainojumu ārstējošais Edgars Rēķis, mūsu jaunajiem basketbolistiem būs sarežģīti atrast pat vietu uz rezervistu soliņa, kur nu vēl tikt laukumā. "Liepājas lauvu" galvenais treneris Armands Misus gan cer, ka garajā sezonā būs arī pa kādai nosacīti vieglākai spēlei, kurā iespēja sevi pierādīt un iegūt pieredzi tikšot dota arī mūsu jaunajai paaudzei. "Dažiem no Basketbola skolas audzēkņiem ir potenciāls un noteikti vajadzētu spēlēt LBL, tādēļ iespēju robežās sezonas gaitā centīšos viņus iespēlēt sastāvā, taču labāk būtu, ja mūsu fārmklubs – "Liepājas papīrs" spēlētu LBL." Šķiet, jaunajā sezonā liepājniekiem par rezervistu soliņa garumu tiešām nevajadzētu satraukties, jo uz katru pozīciju ir vismaz divi spēkos līdzvērtīgi spēlētāji. Ja kluba izvirzītais mērķis ir nākamgad, kad būs pabeigta jaunās sporta halles celtniecība, spēlēt BBL pirmajā divīzijā, tad bez papildspēku piesaistīšanas nu nekādi neiztikt, jo arī šāds pastiprinājums mūsējiem vieglu pastaigu nesola. Vēl jo vairāk tāpēc, ka Lietuvas čempionātu ļoti veiksmīgi iesākuši liepājnieku pirmie pretinieki – "Nevežis" un "Aiščiai–Atletas" basketbolisti, kas pirmajās spēlēs sarūpējuši pārsteigumus, uzvarot BBL pirmajā divīzijā spēlējošās komandas. Līdzīgi mērķi ir arī jaunizveidotai "VEF/Rīga" komandai, kuras priekšgalā ir vienmēr ambiciozais treneris Valdis Valters. Tieši pret šīm trim komandām liepājniekiem paredzētas pirmās spēles, un, visdrīzāk, pēc tām arī varēs izdarīt konkrētākus secinājumus un spriest, kādi ir otrās divīzijas vadošo komandu spēku samēri.

Turpinot par sastāvu, nav šaubu, ka pēc tik daudzu jaunu basketbolistu iesaistīšanās komandā mainīsies arī liepājnieku spēles zīmējums. To apstiprināja jau aizvadītās pārbaudes spēles – ja pagājušā sezonā mūsu klubam lielākās problēmas bija garajā galā, tad tagad šo robu ir aizlāpījis Stīvs Ričs. Pieredzējušais centra spēlētājs, kura vārdu pērn aizēnoja diskvalifikācija par neatļautu vielu lietošanu, jebkurā gadījumā ir lauvu lielākais pastiprinājums. Ričs ir viens no labākajiem centriem, ja ne pats labākais. Kurš tad no ārzemju leģionāriem pazīst Latvijas basketbolu, ja ne viņš, kas dažādos mūsu valsts klubos ir spēlējis daudzus gadus. Līdz ar Riča un tāpat arī Kosuškina iesaistīšanos pārbaudes spēlēs varēja redzēt, ka tagad liepājnieki biežāk savus uzbrukumus cenšas veidot uz groza apakšu. "Iepriekš mēs mērķtiecīgi nevarējām virzīt cīņu zem groziem, jo reāli komandā nebija neviena centra spēlētāja. Tagad mēs to varam atļauties, un tas arī ir nepieciešams," sacīja Misus, piebilstot, ka visos posteņos tagad komandā ir jūtama veselīga konkurence uz vietu pamatsastāvā. "Liepājas lauvu" sastāvā tagad ir vairāki pieredzējuši spēlētāji, no kuriem tādi spēlētāji kā Mārtiņš Kripševics, Kristaps Frīdenbergs un arī Mareks Meijers treniņos var smelties basketbola viltībiņas. Ļoti vērtīga BBL prakse būs gados vēl samērā jaunajiem, bet ne vairs mazpieredzējušajiem liepājniekiem Marekam Jurevičum, Vairim Pusaudzim, Klāvam Ansonam un arī Artūram Štālbergam – šiem spēlētājiem būs ļoti liela nozīme komandas panākumos. Kā izteicās Misus, spēlējot šādā sastāvā, svarīgi ir apvienot pieredzi ar jaunību. Ja tas izdosies, tad rezultātiem vajadzētu būt tādiem, kādus mēs ceram no basketbolistiem sagaidīt. Vēl "Liepājas lauvu" treneris atzina, ka arī viņam pēc ievērojamā spēlētāju skaita pieauguma komandā nebūs viegli izšķirties, kuri tad būs tie spēlētāji, kas visu sezonu nesīs smagāko nastu uz saviem pleciem, jo noteikti būšot arī tādas spēles, kurās visu sacensību nāksies aizvadīt ar labākajiem spēkiem. Pavisam līdz gada beigām mūsējiem LBL un BBL kopā paredzēts aizvadīt 22 spēles, no kurām puse būs savā laukumā. Interesanti, ka astoņus no mačiem sporta zālē "Celtnieks" liepājnieki aizvadīs jau līdz novembra sākumam, bet pēc tam sekos izbraukumu sērija. Mūsu komandas galvenais treneris ar saplānoto kalendāru ir apmierināts un uzskata, ka pēc katras cīņas ir pietiekami daudz laika sagatavoties nākamajai.

Šovasar mūsējiem gatavošanās cikls jaunajai sezonai bija nedaudz īsāks nekā pērn un tā laikā lauvas paguva izbaudīt ievērojamas slodzes Artūra Košeļeva vadībā fiziskajos treniņos, tāpat arī pārbaudes spēļu skaits šoreiz bija lielāks. "Uz fizisko slodžu rēķina gan spēlēs neizpildījām visus uzdevumus, taču potenciālais pamatpiecnieks (Mareks Jurevičus, Renārs Zeltiņš, Klāvs Ansons, Stīvs Ričs un Māris Citskovskis) un basketbolistu pašreizējās spējas ir apzinātas, tagad vēl pieslīpējām taktiku. Kopumā uzskatu, ka sezonai esam gatavi," teica Misus. Vēl noteikti jāatzīmē interesants fakts, ka BBL tiek spēlēts ar "Spalding" ražotajām bumbām, bet LBL ar "Molten". Kā atzinuši vairāki spēlētāji, spēlējot ar vienu vai otru bumbu, ir jūtamas atšķirības, tādēļ labākais risinājums, šķiet, šādā situācijā ir, gatavojoties attiecīgajai līgas spēlei, trenēties ar attiecīgo bumbu. Grūtāk ir ULEB kausā spēlējošajām komandām, jo tām vēl ir jāpierod pie "Nike" ražojuma.

Uzziņai

Liepājnieku pretinieki SEB BBL otrajā divīzijā:

1."Nevežis" (Lietuva)
2."Aiščiai–Atletas" (Lietuva)
3."Bumerangs/Gulbene/ASK"
4."Tartu/Fausto" (Igaunija)
5."Dalkia/Nyibit" (Igaunija)
6."VEF/Rīga"
7."Alytus" (Lietuva)
8."Sakalai" (Lietuva)
9."Sūduva/Arvi" (Lietuva)


Kas notiek Liepājas sportā
Spoža izkārtne, drūma ikdiena
Andris Sudmalis

Pavisam nesen jauno sezonu sācis Liepājas galda tenisa audzēknis Matīss Burģis, kas ir parakstījis savu pirmo profesionāļa līgumu ar Vācijas Bundeslīgas klubu "Zugbrucke Grenzau". Vasaras vidū Matīss palīdzēja Latvijas izlasei sarūpēt vienu no Eiropas junioru čempionāta skaļākajām sensācijām, bet gada sākumā teicami startēja sava vecuma Eiropas 12 spēcīgāko sportistu sacensībās Rīgā. Bijušā audzēkņa panākumi starptautiskajā arēnā Liepājas galda tenisam varētu būt laba reklāma sporta veida attīstībai, taču realitāte ir pavisam cita. Nebūs pārāk skaļi teikts, ka galda teniss Liepājā atrodas uz iznīkšanas sliekšņa.

Viena no Liepājas galda tenisa problēmām ir mūžam sāpīgais telpu jautājums. Kopš aiziešanas no Liepājas Sporta un kultūras pils Liepājas galda tenisistiem bija trīs mājvietas – LPA dienesta viesnīcas telpas Baseina ielā, treneres Rasmas Freibergas māja, kā arī Liepājas 8.vidusskola. Iespējams, ka arī vēl tagad tenisisti treniņus aizvadītu 8.vidusskolas sporta zālē, ja vien būtu kāds, kas vada nodarbības. Pēc ilggadējās galda tenisa treneres Rasmas Freibergas aiziešanas dekrēta atvaļinājumā par Liepājas Kompleksās sporta skolas galda tenisa treneri sāka strādāt Vineta Vanaga, bet viņai radās problēmas ar treniņgrupu nokomplektēšanu, arī sporta zāle nav īsti atbildusi prasībām. Tādējādi arī Vanaga darbu sporta skolā ir pametusi, līdz ar to izjukušas arī viņas vadītās treniņu grupas. KSS direktors Naums Vorobeičiks pastāstīja, ka galda tenisa trenera štata vieta pašlaik ir vakanta, bet pozitīvi, ka tā nav likvidēta. Cits jautājums, ka pašlaik nav gribētāju to ieņemt.

Sporta skolas vadītājs izsaka cerību, ka darbu skolā atsāks Rasma Freiberga, bet pati trenere pauda apņēmību šajā darbā neatgriezties. "Uzskatu, ka Liepājā apzināti vēlējās iznīdēt galda tenisu, un tas ir izdevies. Šis sporta veids mūsu pilsētā nav bijis pienācīgi stimulēts, atbalsts sportistiem bijis minimāls." No sīkākiem komentāriem trenere atteicās, minot vien to, ka sāpes par mīļotā sporta veida iznīkšanu Liepājā ir tik stipras, ka par šo jautājumu vairs nevēloties runāt.

Tāpat liepājnieki cer, ka dzimtajā pilsētā pēc studijām augstskolā atgriezīsies Inta Ļaudupa, kas šogad ar Liepājas domes atbalstu devās uz Eiropas čempionātu.

Kāda gan var būt galda tenisa iespējamā nākotne Liepājā? Jaunceļamajā daudzfunkcionālajā sporta kompleksā šim sporta veidam ir paredzētas telpas treniņnodarbībām. Bet, vai nākošā gada vasarā, kad jaunā sporta celtne, visticamāk, būs pabeigta, KSS būs treneri un audzēkņi?

N.Vorobeičiks uzskata, ka, lai jauno telpu izmantošanu varētu uzskatīt par lietderīgu, galda tenisa sekcijā būtu jāstrādā vismaz diviem treneriem, bet audzēkņiem vajadzētu būt vismaz piecdesmit. Pretējā gadījumā lielāks labums būtu, ja jaunajās telpās nodarbotos citu sporta veidu pārstāvji, kam telpu mūsdienīgu apstākļu treniņiem trūks arī pēc multihalles darba uzsākšanas.

Lūgts komentēt treneres Freibergas pozīciju, Liepājas domes Sporta pārvaldes priekšnieks Artis Lagzdiņš bija pārsteigts. "Vēl pirms Rasmas došanās dekrēta atvaļinājumā mēs kopā ar viņu, kā arī Latvijas Galda tenisa federācijas viceprezidentu Aivaru Burģi strādājām pie Liepājas galda tenisa attīstības koncepcijas izveidošanas, bet, protams, ka atdūrāmies pie sporta zāles problēmas. Situācija šajā sporta veidā ir diezgan drūma, bet ceram, ka daudzfunkcionālās sporta zāles uzcelšana palīdzēs gada laikā esošo situāciju uzlabot. Ja kāds gribētu Liepājā iznīcināt šo sporta veidu, tad jaunajā sporta kompleksā tam nebūtu paredzētas telpas, inventārs un speciālais grīdas segums. Tādā gadījumā sporta skolā nebūtu saglabātas štata vietas galda tenisa trenerim. Tādējādi absolūti nevaru piekrist, ka ir notikusi mērķtiecīga šī konkrētā sporta veida iznīcināšana. Jā, grūtības, gluži tāpat kā daudziem sporta veidiem Liepājā, ir, bet ceru, ka divu līdz trīs gadu laikā galda teniss varētu atgriezties normālā plūsmā."

To, vai tas izdosies, rādīs vienīgi laiks, jo, iespējams, jau pārāk daudz ir zaudēts, galda tenisam veģetējot bez savas bāzes un, kas ir vēl būtiskāk – bez treneriem. Cik grūti ir visu sākt no jauna, apliecināja neveiksmīgais Vinetas Vanagas mēģinājums savākt pietiekami lielu audzēkņu skaitu, lai treniņu grupa tiktu oficiāli uzskatīta par nokomplektētu. Tātad visproduktīvāk acīmredzot būtu pielikt visas pūles, lai Liepājas galda tenisā atgrieztos savs cilvēks, visreālākie kandidāti nav tālu jāmeklē – tie ir Rasma Freiberga un Gunārs Jēkabsons.


Diāna Belova – vienīgā Latvijas pārstāve
Daiga Lutere

Liepājas sporta kluba "Libava sports" aerobikas instruktore Diāna Belova piedalījās starptautiskā aerobikas instruktoru konkursā "Rookie of Europe" un sešpadsmit valstu konkurencē ieguva desmito vietu. Šajās sacensībās, kas notika Kopenhāgenā, savu valsti varēja pārstāvēt tikai viens jaunais instruktors, kura kandidatūru konkursa kārtībā noteica nacionālajā atlasē.

Latvija savu pārstāvi uz starptautisko aerobikas instruktoru konkursu "Rookie of Europe" sūtīja pirmo reizi. Diāna tika atzīta par piemērotāko kandidāti no apmēram piecdesmit Latvijas jaunajiem aerobikas instruktoriem vecumā no 18 līdz 29 gadiem. Viņu atlase notika divās kārtās. D.Belovai gatavoties konkursam palīdzēja sporta kluba "Libava sports" trenere, starptautiskās klases aerobikas instruktore Svetlana Putilova.

Diāna "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka sacensības Kopenhāgenā notika divas dienas un katram dalībniekam bija jāvada divas programmas – klasiskā aerobika un steps. Žūrijā bija sešpadsmit dažādu valstu starptautiskās klases aerobikas meistari, kuri jauno kolēģu sniegumu vērtēja gan pēc punktiem, gan teorētiski analizējot viņu sniegumu. D.Belova saka lielu paldies par atbalstu gan savai trenerei Svetlanai Putilovai, gan pārējām kluba "Libava sports" kolēģēm.


Latvija atkal 15.vietā
Andris Sudmalis

Pēc atgriešanās no ASV notikušā pasaules Nāciju motokrosa liepājnieks Dāvis Līvs Latvijas izlases sastāvā piedalījās arī Eiropas Nāciju motokrosā Vācijā, kurā mūsu valstsvienība ierindojās 15.vietā. Savukārt Lauris Freibergs aizvadīja priekšpēdējo Nīderlandes čempionāta posmu.

Gluži tāpat kā pirms nedēļas okeāna viņā krastā, arī šoreiz Dāvis Latviju pārstāvēja MX1 klasē. Salīdzinot ar sacensībām ASV, nevarētu teikt, ka Vācijā bija pulcējies pasaules motokrosa zieds, tomēr netrūka arī braucēju ar MX1 pasaules čempionāta pieredzi.

Liepājnieks savu labāko rezultātu uzrādīja pirmajā braucienā, kurā izcīnīja 25.vietu, bet otrajā Līvs bija tikai 34. Tiesa, otrā brauciena vidū Dāvis krita un salieca motocikla bremžu pedāli, tādēļ nācās braukt boksos. Braucamā savešana kārtībā mūsu sportistam maksāja veselu apli.

Lai arī pēdējās divās sacensībās ir izcīnītas Dāvim neierasti zemas pozīcijas, uz lietām ir jāskatās objektīvi – ne viņš šāda līmeņa mačos iepriekš bija braucis, ne arī jau pašlaik ir gatavs nopietni konkurēt ar pasaules spēcīgākajiem braucējiem. Savukārt tā pieredze, ko jaunietis ir smēlies divas nedēļas nogales pēc kārtas, ir neatsverama un par naudu nenopērkama.

Līdz punkta pielikšanai šajā kopumā ļoti sekmīgajā sezonā Līvam palikuši divi ADAC jaunatnes čempionāta posmi Vācijā, pirmais no tiem jau šajā nedēļas nogalē.

Savukārt grobiņnieks Lauris Freibergs pēc atgriešanās Vecajā kontinentā piedalījās priekšpēdējā Holandes čempionāta posmā. Tipiskajā blakusvāģu trasē Ossē Lauris braucienos ierindojās attiecīgi 9. un 6.vietā, bet posma kopvērtējumā palika astotais.