Kurzemes Vārds

21:36 Piektdiena, 10. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Spējam izaudzēt barību arī žirafēm
Arnis Bergmanis, Rīgas Zooloģiskā dārza Kalvenes filiāles "Cīruļi" pārvaldnieks

Rīgas Zooloģiskajā dārzā pēc daudzu gadu pārtraukuma atkal mitinās žirafes. Tās nesen atveda no Polijas zoodārza. To, ka šie dzīvnieki tiks vesti uz Latviju, zinājām jau labu laiku iepriekš. Aktuāls bija jautājums, kā žirafēm sagādāt barību. Viens no variantiem bija to iepirkt ārzemēs, bet tad radās ideja mēģināt pašiem to izaudzēt. Un esmu gandarīts, ka tas izdevās.

"Cīruļos" paši izaudzējam un sagatavojam dzīvniekiem vajadzīgo barību – sakņaugus, rupjo lopbarību, gaļu un citus produktus. Domājām, kāpēc gan nepamēģināt izaudzēt arī lucernu? Plānojām, ka tikai nākamgad varēsim ievākt ražu, bet tas izdevās jau šogad. Pavasarī apsējām trīs hektārus ar lucernu, augustā bija kādas divas siltas nedēļas, kad to veiksmīgi varējām novākt. Lucernas sienā ir žirafēm nepieciešamās barības pamatelementi. Bez tam šī kultūra ir ļoti ražīga, jo gadā var ievākt trīs vai četras zaļbarības ražas, tā ka varēsim ar to pabarot arī "Cīruļu" ganāmpulku. Tas gan nenozīmē, ka nākotnē Kalvenē varētu mitināties žirafes. Toties šis eksperiments parādīja, ka paši spējam izaudzēt eksotiskiem dzīvniekiem vajadzīgo barību.

Faktiski visa veida raža šogad bija dāsna, tāpēc ziemā dzīvnieku barības sagādes dēļ raizēties nevajadzēs. Drīzāk jāraizējas par apmeklētāju vēlmi barot dzīvniekus. Nepārtraukti skaidrojam cilvēkiem, ka tas, ja dzīvnieks mīlīgi diedelē kādu ēdiena gabaliņu, nebūt nenozīmē, ka viņš ir izsalcis. Dzīvniekam tā ir izklaide. Piemēram, mājas lama bezmaz kļuva atkarīga no apmeklētāju gardumiem, tāpēc mums vajadzēja tai uztaisīt papildu nožogojumu. Arī mežacūkas bijām spiesti norobežot ar elektrisko ganu. Cilvēki labprāt baro āpšus un jenotsuņus. Lai arī uzraugām, lai tas nenotiku, katram klāt nenostāvēsi. Iespējams, cilvēki neapzinās, kādas tam var būt sekas. Pat visbēdīgākās. Būtu laiks iegaumēt, ka zoodārzos dzīvnieki ir pietiekami aprūpēti, tāpēc apmeklētāju maizītes un konfektes viņiem nav nepieciešamas.