Kurzemes Vārds

15:43 Ceturtdiena, 27. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Smiekli caur asarām

Iespējams, daļai sabiedrības nebūtu nekas pretī sekot kādas zināmas partijas savulaik pompozi izskanējušajam sauklim – katrā ģimenē trīs bērnus. Bet, pragmatiski izsverot apstākļus, bail pat iedomāties, cik daudz problēmu tas radītu.

No vienas puses – demogrāfiskās situācijas uzlabošana, palielinoties dzimstībai, būtu galvenais priekšnoteikums valsts nākotnei, jo pašreiz Latvijas sabiedrība noveco tik milzīgā ātrumā, ka, nemaz nerunājot par augstākām idejām, jāsāk baidīties, kas pēc gadiem vispār te strādās, maksās nodokļus un pelnīs budžetā naudu, nodrošinās pabalstus, pensijas utt. Jā, un pašiem valdošajiem algas. Tāpēc par jauno paaudzi jau šodien būtu īpaši jādomā valsts priekšgalā esošajiem, atceroties vēlēšanu kampaņu laikā lielā vienotībā izskanējušo devīzi: "Bērni – mūsu nākotne!"

Taču no otras puses – vidusmēra ģimenei tagad jābūt ļoti drosmīgai, lai atļautos trīs bērnus, jo galu galā nepietiek tikai ar radīšanu, jāspēj arī pabarot, apģērbt, izskolot. Vai darbaholisma pārņemtajiem vecākiem būs laika un spēka pilnvērtīgai audzināšanai, vai būs vietas skolās, bērnudārzos, un vēl jo svarīgāk – vai būs skolotājas un audzinātājas, kam uzticēt savus mīluļus?

Vakar Liepājā ar lielu prieku sagaidījām jaunu bērnudārzu "Sauleszaķis" ar 120 audzēkņu vietām O.Kalpaka ielā 58, kur tas izveidots agrākajā policijas iecirkņa ēkā. Vēl jo iepriecinošāk, ka šogad ar pašvaldības gādību mūsu pilsētā tiek īstenoti divi bērnudārzu projekti, un oktobrī plānots atvērt arī piebūvi bērnudārzā "Liepiņa". Līdz ar to pilsētas bērnudārzos būs par 184 vietām vairāk.

Tomēr problēma līdz galam vēl nebūs atrisināta, rindā Liepājā gaida ap 1000 bērnu. Vēl jo satraucošāks ir labu speciālistu trūkums gan bērnudārzos, gan skolās, kur, pēc valdības tikko paziņotās atzīšanās, tā nespēs palielināt algas, kā bija solīts. Skolās situācija ir pagalam samilzusi, skolotāju nav, arvien skaļāk skan brīdinājums rīkot streikus. Taču vēl nožēlojamākā stāvoklī atrodas pirmsskolas iestāžu darbinieki. Ja skolotājiem ir vēl iespējas rauties pa vairākām slodzēm, kā arī saņemt piemaksas par burtnīcu labošanu utt., tad bērnudārzu audzinātājiem nav pat tā. Tā ka nav arī lielu cerību sagaidīt ko vairāk par pašreizējiem aptuveni 200 latiem algas.

Bet bērnu vecākiem ir vienalga, no kuras kabatas nāk atalgojums bērnudārza audzinātājai – no valsts vai pašvaldības, viņi gribētu savus mīluļus uzticēt apmierinātām un smaidīgām audzinātājām, nevis pusbadā dzīvojošām smagas nastas nomāktām, nīgrām būtnēm. Diezin vai pirmsskolas iestādēs skanēs bērnu smiekli, kamēr pieaugušajiem jālej asaras.

Sarmīte Pelcmane