Kurzemes Vārds

20:14 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vairāk pie zemes!

Kamēr ievērojama daļa Latvijas ļaužu uzskata, ka valstī pienākusi X stunda un, sekojot vairāku desmitu sabiedrībā pazīstamu cilvēku aicinājumam, vakar šo pārliecību demonstrēja ar vienu no lielākajām protesta akcijām pie Saeimas nama, kamēr premjers kā lauva cīnās ar KNAB priekšnieku, oponentiem un pat līdzgaitniekiem, bet citi, arī partnervalstu pārstāvji, pauž satraukumu par arvien lielāko tiesiskuma un demokrātijas apdraudējumu mūsu valstī, kamēr arvien vairāk pirkstu rāda valdošo aprindu virzienā un mutes sauc, ka karalis ir pliks, tikmēr aug augumā arī bažas, vai tikai šo teatrālo kaislību jandāliņā netiek aizmirsts par daudz svarīgākām problēmām, vispirms jau par ekonomisko krīzi un kā ar to tikt galā.

Grūti saprast, ka tik saspringtā ekonomiskajā situācijā, kāda ir mūsu valstī, valdībā joprojām nav ekonomikas ministra, kuram būtu vistiešākais pienākums strādāt un meklēt risinājumu samilzušajām problēmām, pētīt, kā mazināt inflāciju, kā pieturēt ļaudis Latvijā, utt. Patlaban, šķiet, peripetijas ap šā ministra posteni izvēršas vairāk politiskajā aspektā, nedomājot par praktisko nepieciešamību. Te jāsaka – nav vēlmes ticēt, ka visa pagājušā mēneša garumā valdības vadītājam nebija iespēju atrast piemērotu kandidātu šim postenim, ja vien būtu pa īstam gribēts un mazāk domāts par politisko tirgu.

Bet darāmā ekonomikas ministram nudien būtu daudz. Piemēram, tikko ārvalstu investoru pārstāvji Latvijā nākuši klajā ar saviem ierosinājumiem, kādus variantus viņi redz situācijas normalizēšanai valstī. Vienu no pirmajām piedāvāts mainīt un uzlabot nodokļu sistēmu Latvijā – samazināt iedzīvotāju ienākumu nodokli, palielināt ar nodokļiem neapliekamo minimumu, vienlaikus paaugstinot PVN, bet saudzējot pašas nepieciešamākās preces – maizi, pienu u.tml. Daļa ārzemju un arī vietējo speciālistu iet vēl tālāk, rosinot ieviest Latvijā progresīvo nodokļu kārtību, kas vienkāršā valodā nozīmē, ka lielāki nodokļi jāmaksā no lielajām algām, mazāki – no pieticīgajām. Tāda sistēma jau attaisnojusies tajā pašā mūsu sapņu zemē Īrijā, kā arī daudzās citās ES valstīs. Un, protams, Latvijā jāsakārto nekustamo īpašumu pelnošais tirgus.

Taču izskatās, ka pašlaik Latvijā nav ausu, kas spētu uzklausīt, nemaz nerunājot par smadzenēm, kas varētu izanalizēt un atrast mūsu valstij labāko variantu.

Atliek cerēt, ka saprāts tomēr ņems virsroku un pēc iespējas ātrāk, jo cīniņi politiskajā ringā iespējami ilgi un krāšņi, bet pragmatiskajā ekonomikas laukā tādi kumēdiņi neko nedod. Tur vajadzīgs vēss prāts un patiesa vēlme kaut ko risināt.

Sarmīte Pelcmane