Kurzemes Vārds

19:54 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Kā pārziemosim?

Nē, šoreiz gan nerunāšu par oktobra nogales vēsuma pārciešanu, lai gan liepājnieku attieksme ne pret "Liepājas enerģijas" noteiktajiem tarifiem, ne noteikto rīcības kārtību apkures pievienošanā nav nepārprotama. Tomēr šoreiz gribētu parunāt par politisko pārziemošanu, kas mūsu pilsētai nav mazāk svarīga par apkures jautājumiem un valdības krīzes gadījumā ir būtiska no vairākiem aspektiem.

21.gadsimta sākumā Liepāju arvien biežāk sāka dēvēt par oranžo, un tam bija pamatots iemesls, jo vairākus gadus ar Latvijas politisko eliti veiksmīgi koķetējošajai Liepājas varas spicei pirms pāris gadiem nācās apjaust mūsdienu skarbo realitāti un tomēr nepārprotami sēsties kamanās – tobrīd lielākajās un spēcīgākajās. Solis šķita loģisks, jo solīja virkni valsts budžetā smeltu saimnieciskās ievirzes labumu, lai arī jau tad izskanēja prognozes, ka ilgtermiņā šai draudzībai var būt ne tikai pozitīvas sekas.

Gads kopš pēdējām parlamenta vēlēšanām ievilcis jaunas līnijas politiskajās ainavās – uzvarētāji kļuvuši par sabiedrības nicinājuma subjektiem, un nīgras vīpsnas tiek raidītas visas valdošās koalīcijas atbalstītāju virzienā. Vakar notikušais Saeimas balsojums gan atstāja valdības vīrus un sievas savos krēslos, tomēr izskatās, ka pēc budžeta pieņemšanas valdības maiņa ir nenovēršama. Tāpat šķiet, ka ar šo Saeimas sastāvu nav pārāk daudz variāciju jaunas valdības izveidei, kas savukārt nozīmē – ja vien kuluāros nav sabiedrībai pašlaik nezināms, revolucionārs scenārijs, tad visticamāk vecie vēži pamainīs savas atrašanās vietas, bet dīķis, kurā tie pārziemo, paliks tas pats.

Grūti nesajust, ka aktīvākās sabiedrības daļas noskaņojums būtiski neatšķiras no Latvijā valdošā – proti, valdošie spēki rīkojušies pārāk radikālām metodēm, un savu skarbo redzējumu par šādu rīcību mēs dzirdam arī karstajā telefonā. Tomēr politiskā situācija rāda, ka Liepājai pašlaik nav cita varianta, kā sēdēt tajās ragavās, kurās tā reiz iekāpusi. Pagaidām gan grūti prognozēt, vai un cik šīs kamanas būs drošas ceļā uz nākamajām pašvaldību vēlēšanām, kas vairs nebūt nav aiz trejdeviņiem kalniem.

Edgars Lūsēns