Kurzemes Vārds

06:21 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Gatavojas Reimatisma slimnieku dienu

Oktobrī visā pasaulē atzīmē Reimatisma slimnieku dienu. Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības Centrālā valde savējos pulcēja kopā Cēsīs, lai vienlaikus nosvinētu arī turienes nodaļas darbības piecu gadu jubileju. Uz Cēsīm bija devušies arī Liepājas Reimatiķu biedrības pārstāvji. Bet Liepājā šo dienu atzīmēs šosestdien pulksten 13 mākslinieciskās jaunrades centrā "Vaduguns" (Kungu ielā 7). Šajā dienā paredzētas gan oficiālas sarunas, kurās piedalīsies arī Onkoloģijas klīnikas vadītāja Anna Krilova, gan izklaidējošā daļa, kurā ar koncertu uzstāsies biedrības "Tev un draugiem" ansamblis "Tev" no Grobiņas. Uz sarīkojumu aicināti gan biedrības biedri, gan citi interesenti. Turpat "Vaduguns" telpās būs iekārtota arī biedrības rokdarbnieču izstāde, kuru atklās 26.oktobrī pulksten 15. To varēs apskatīt līdz 2.novembrim.

Dievnama atjaunošanas fondam sava mājaslapa

Kopš pirmdienas visiem interesentiem pieejama Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonda mājaslapa http://trisvienibasfonds.lelb.lv internetā.

Mājas lapā var iegūt informāciju par fondu, Sv.Trīsvienības katedrāles un tās unikālo ērģeļu stāvokli, kā arī uzzināt par fonda aktuālajiem projektiem. Lapā turpmāk būs atrodama jaunākā informācija par dievnama un Sv.Trīsvienības katedrāles unikālo ērģeļu atjaunošanas jomā veiktajām aktivitātēm. Lapā pieejamas arī bilžu galerijas, kurās redzamas fotogrāfijas no fonda rīkotajiem labdarības pasākumiem dievnamā, fiksēti mirkļi no dievnamā veiktajām izpētēm un darbiem. Patlaban mājaslapa ir latviešu valodā, taču tuvākajā laikā to izveidos arī vācu un angļu valodā. Tāpat paredzēts papildināt mājaslapas funkcionalitāti, piedāvājot potenciāliem ziedotājiem ērti, ātri un droši ziedot līdzekļus, izmantojot internetu, uzreiz no fonda mājaslapas.

Viesi no četrām valstīm Ezerkrasta sākumskolā

No vakardienas līdz 28.oktobrim Liepājas Ezerkrasta sākumskolā projektā "Comenius 1" viesosies partnerskolu delegācijas no Austrijas, Skotijas, Slovākijas un Slovēnijas. 29 cilvēku delegācija iepazīstas ar izglītības sistēmu Latvijā, ar Liepājas pilsētu un projekta norisi Ezerkrasta sākumskolā. Rīt Latviešu biedrības namā notiks labdarības koncerts "Pie jūras dzīve mana", kurā uzstāsies Ezerkrasta sākumskolas skolēni un mākslinieciskās jaunrades nama "Vaduguns" audzēkņi. Ezerkrasta sākumskola jau trešo gadu darbojas "Comenius 1" skolu attīstības projektā "Labs pamats mācību darbam", kurā galvenais akcents – skolēnu drošība, veselību veicinošs un dabai draudzīgs dzīvesveids, garīgās un fiziskās vides sakārtotība. Ezerkrasta sākumskolas skolotāji iepazinušies ar slovēņu, slovāku, skotu un austriešu izglītības sistēmu un projekta darba gaitu. Pasākumu atbalsta Liepājas dome, Kultūras pārvalde, Izglītības pārvalde, uzņēmums "UPTK", "Kristīgais radio", "Hotel Kolumbs" un skolēnu vecāki.

Rīkos labdarības izsoli

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas studiju programmas "Kultūras vadība" 2. un 4. kursa studenti otro gadu rīko mākslas darbu izsoli, kurā iegūtie līdzekļi šoreiz tiks ziedoti Liepājas Reģionālās slimnīcas Bērnu nodaļai. Pasākuma norise paredzēta decembra sākumā atpūtas kompleksā "Libava", bet tagad organizatori aicina māksliniekus un citas radošās personības piedalīties akcijā, ziedojot savus darbus. Mākslas darbus var nest uz akadēmijas Studentu padomi (116.telpa) darbadienās no pulksten 11.30 līdz 12. Pagājušajā reizē akcijai "Nebūsim vienaldzīgi, jo tādu ir daudz…" saziedoja aptuveni 40 darbu, kurus bija veidojuši gan profesionāli mākslinieki, gan akadēmijas studenti, Mākslas vidusskolas audzēkņi un citi. Akcijā tika iegūts gandrīz pusotrs tūkstotis latu, un šo summu ziedoja bērnu sociālās aprūpes centram "Liepāja". Sīkāku informāciju par piedalīšanos izsolē var gūt pa tālruni 28359776 (Leonorai) vai 26102773 (Ievai).

Jaunas mobilo sakaru bāzes stacijas

Liepājā darbu sākušas divas sakaru operatora "Tele2" 3G/HSDPA bāzes stacijas – Rojas un E.Tisē ielas apkaimē. Bāzes stacijas nodrošinšs kvalitatīvus mobilos sakarus un ātru mobilā interneta darbību, informēja uzņēmuma pārstāve Elija Krauze. "Tele2" mārketinga direktors Jānis Spoģis teica: "Jaunās bāzes stacijas nodrošina ne tikai kvalitatīvus balss sakarus, bet arī mobilo datu pārraidi ar ātrumu līdz 3,6 megabitiem sekundē. Līdz gada beigām "Tele2" Liepājā ierīkos vēl trīs 3G bāzes stacijas – televīzijas tornī, vecpilsētā Graudu ielā, kā arī Krūmu ielā. Bet Liepājas rajonā paredzēts uzstādīt vēl trīs GSM bāzes stacijas – Sakas, Vecpils un Grobiņas pagastā. Šogad "Tele2" strauji attīsta sakaru tīklu un līdz gada beigām nodrošinās vismaz 98 procentu pārklājumu Latvijas teritorijā."

Izstāde, kas piestāv Karostai

Pagājušajā piektdienā interesentus aicināja uz laicīgās mākslas galeriju "K.Māksla?", kur atklāja eksperimentāli vizuālās mākslas darbu izstādi "VIDE*".

Karostas galerijā izstādīti eksperimentāli mākslas darbi, kuros akcentēti "ielu mākslas" elementi tiem netipiskā kontekstā. Mākslinieki savu ideju īstenojuši, izmantojot, piemēram, mašīnu motoru pārsegus, durvis, kā arī ledusskapi un televizoru. Organizatore Kristīne Briede šo izstādi vērtē kā mākslinieku reakciju uz dažādiem notikumiem. "Tā kā Karostas vide ir nesakārtota, izstāde šeit labi iederas. Sakārtotā vidē šāda izstāde neizceltos. Tas ir aicinājums nevērtēt "ielu mākslu" kā huligānismu," teica K.Briede. Izstādes organizatori stāsta, ka viņi nekritizē vecmeistaru augsto mākslu, bet gan atbalsta to, lai mākslas valodā izteiktos ar ļoti mūsdienīgiem akcentiem.

Izstāde ir kā spēle, nedaudz jūtama arī ironijas klātbūtne. Dainis, viens no izstādes atklāšanas apmeklētājiem, kurš beidzis Liepājas Mākslas vidusskolu, sacīja, ka ekspozīcija viņu uzrunājusi: "Tagad parastas lietas kļūst citādākas. Nemaināmo var mainīt." Vērtējot apgleznotās auto detaļas, Dainis teica: "Varbūt tas lūznis ir māksla. Ja to uzskati par lūzni, tad ar tevi kaut kas nav kārtībā." Puisis bilst, ka šeit viss ir harmoniski sakārtots – nav nekā par daudz vai par maz, bet līdz ar to nav zudusi arī kopaina.

Paralēli aptuveni 20 izstādītajiem mākslas darbiem galerijā portatīvo datoru ekrānos varēja apskatīt slaidus ar dažādiem Latvijas "ielu mākslas" objektiem. Liepājniekiem vēl ir iespēja pašiem apskatīt eksperimentālos vizuālās mākslas darbus.

Iepazīst slimnīcu

Lai iepazītos ar prakses bāzes vietu – Liepājas Reģionālo slimnīcu, šonedēļ tajā divas dienas praksē uzturas Liepājas Medicīnas koledžas 1.kursa studenti. Pirmdien un otrdien ar slimnīcu, tas struktūrvienībām, nodaļām, darba organizāciju, darba drošību un citu iepazinās topošās medicīnas māsas un vecmātes, bet rīt un parīt šāda iespēja būs ārstu palīgiem. Slimnīcas galvenā medicīnas māsa Dzintra Vecbaštika sarunā ar "Kurzemes Vārdu" atzina, ka daudzi no topošajiem mediķiem ne reizes nav bijuši slimnīcā un tā ir viņu pirmā viesošanās šajā iestādē un iespēja iepazīties ar darbu, ko veic mediķi. Kad slimnīcas apskate ir beigusies, topošie mediķi kā ēnas var vērot slimnīcas personāla darbu. "Medicīnisko manipulāciju un slimnieku prakse būs vēlāk," paskaidroja D.Vecbaštika.

Iedarbinātas divas katlumājas

Notikusi SIA "Liepājas enerģija" padomes sēde, kurā apspriesta informācija par kārtējo darba posmu un pasākumiem apkures sezonas uzsākšanai. Atzīmēts, ka remonts un rekonstrukcija veikta par paša uzņēmuma budžeta līdzekļiem. Saņemta informācija, ka vakar iedarbinātas divas autonomās katlumājas – Spīdolas ielā Tosmarē un Ģenerāļa Baloža ielā Karostā. Krūmu ielā likvidētas vēl vienas nelielas avārijas sekas siltumtrasē. Turpina mājas pievienot apkurei citos mikrorajonos, taču "Liepājas enerģijas" darbinieki saka, ka to varēts izdarīt daudz operatīvāk – namu pārvalžu speciālisti ne jau visur laikus pārbaudījuši māju iekšējos tīklus un piepildījuši caurules ar ūdeni.

"Sadzirdēsim viens otru"

Starptautisku koru konkursu laureāts "Hansabankas" koris un diriģents Artūrs Ancāns aicina uz labdarībai veltītiem garīgās mūzikas koncertiem "Sadzirdēsim viens otru". Tie norisināsies vairākās Latvijas pilsētās. Liepājā koncerts notiks šosvētdien pulksten 12 Svētas Trīsvienības katedrālē. Tajā skanēs Zamuēla Šaidta, Urmasa Sisaska, Franka Martēna, Antona Bruknera, Johanesa Brāmsa, Džona Beneta, Pētera Vaska, Jāņa Ivanova, Bendžamina Britena, Sergeja Rahmaņinova, Georgija Sviridova kora mūzika. Labdarības akciju organizē biedrība "Sadzirdēsim viens otru" sadarbībā ar AS "Hansabanka" un portālu www.ziedot.lv. Tās mērķis kopš 2003.gada ir nemainīgs – ziedojumu piesaiste vājdzirdīgu bērnu dzirdes operācijām, digitālo dzirdes aparātu iegādei un Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātskolas atbalstam. Akcijai var ziedot, pārskaitot finanšu līdzekļus uz kontu LV45HABA0551018386333, AS "Hansabanka".

Pie lasītājiem nāk Ārijas Pūres jaunā grāmata

Autore Ārija Pūre aicina visus interesentus uz grāmatas "Pogas pret pogcaurumiem" atvēršanu. Tā notiks piektdien pulksten 17 tipogrāfijas zālē (3.stāvā), A.Pumpura ielā 10. Grāmata iespiesta tipogrāfijā "Latvijas karte", par tās ļoti interesanto, krāsaino noformējumu parūpējies mākslinieks Jānis Kārkliņš, izdevējs ir tipogrāfija "LiePa". Bet pats galvenais ir tie dzejoļi, kuros savu skatījumu uz pavisam ierastām, ikdienā mums līdzās esošām lietām un dzīvām radībām piedāvā dzejniece Ārija Pūre, kurai jau iznākušas vairākas dzejas grāmatas.

Tehnika ziemas darbiem sagatavota
Daiga Lutere

Vakar Komunālās pārvaldes un Pilsētas domes pārstāvji devās uz uzņēmumiem "Aizputes ceļinieks" un VAS "Latvijas autoceļu uzturētājs" Liepājas ceļu rajonu, lai vērtētu, kā šajos uzņēmumos tehnika sagatavota ziemai.

Komunālā pārvalde uz trim gadiem noslēgusi līgumus ar šiem diviem uzņēmumiem par Liepājas ielu un citu objektu kopšanu ziemā, un šis jau ir trešais gads, kopš līgumi darbojas.

Vispirms domes izpilddirektora vietnieks Didzis Jēriņš, Komunālās pārvaldes valdes priekšsēdētājs Ģirts Reinbergs un pārvaldes Komunālās nozares vadītājs Andris Bražis devās uz SIA "Aizputes ceļinieks" autobāzi Grobiņas pagasta Inešos. Tur par gatavošanos Liepājas ielu tīrīšanai ziemā stāstīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Egils Muižulis. "Aizputes ceļinieks" ziemā tīra A, A1 un B klases ielas. Darbā varēs iesaistīt 19 tehnikas vienību. Jau sagatavots kaisāmais materiāls – smilts, sāls maisījums. Tad apskatīja tehniku, kas atrodas VAS "Latvijas autoceļu uzturētājs" Liepājas ceļu rajona teritorijā.

Atbilstoši līgumiem par ielu ikdienas uzturēšanu ziemā no 1.novembra līdz 1.aprīlim Komunālās pārvaldes koordinētais Ziemas dienests dežurēs diennakts režīmā. Vispirms tiek tīrītas maģistrālās un tās ielas, pa kurām brauc sabiedriskais transports. Domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls informēja, ka pilsētas ielu uzturēšanai ziemā rezervēti 250000 latu no pašvaldības budžeta un 42500 latu no valsts budžeta galveno autoceļu posmu tīrīšanai pilsētas robežās. Iepriekšējā ziemā ielu tīrīšanai iztērēti 150000 latu no pašvaldības budžeta un 38000 latu no valsts budžeta.

Pilsētas budžeta ieņēmumi palielinājušies par miljonu latu

Liepājas kopbudžeta ieņēmumi šā gada deviņos mēnešos bijuši 31,4 miljoni latu, kas ir par 1,1 miljonu latu vairāk nekā paredzēts, informēja Liepājas domes Finanšu pārvaldes vadītāja Dace Gertsone. Budžeta ieņēmumu pārpilde ļāvusi piešķirt finansējumu vairākiem 2007.gada budžeta projektā neiekļautiem izdevumiem. Sociālajiem pabalstiem pilsētas mazturīgajiem iedzīvotājiem papildus piešķirti 80000 latu, no tiem 44600 latu dzīvokļu pabalstiem. Kā arī, lai no 1.septembra nebūtu jāpalielina maksa par bērnu dalību sporta skolās, pašvaldība sporta skolām piešķīrusi kompensāciju 8696 latu apmērā. Pilsētas noformēšanas projektiem papildus piešķirti 23873 lati. Lai uzstādītu ģeneratoru autonomās elektroapgādes nodrošināšanai Liepājas reģionālajā slimnīcā, atvēlēts 115000 latu, stājas kabineta izveidei Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centrā – 4620 latu. Šogad plānots uzsākt arī Sociālās dzīvojamās mājas Viršu ielā 9/11 otrās kārtas projektēšanas darbus, šim mērķim piešķirti 3463 lati. Liepājas lidostai paredzets iegādāties skrejceļa saķeres koeficienta iekārtu, Pašvaldības policijai – divas jaunas automašīnas. Pašvaldībai piederošo teritoriju uzkopšanai, ko organizē pašvaldības aģentūra "Nodarbinātības projekti", papildus piešķirti 3000 latu, gružu izvešanai no kapsētām – 6530 latu. Līdzekļi piešķirti arī Kultūras pārvaldei deju kolektīvu dalībnieku tautas tērpu izgatavošanai Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētkiem un citām vajadzībām.

Tiksies dažādu valstu jaunieši

No 25. līdz 27. oktobrim Liepājas Jaunatnes centrs rīko starptautisku jauniešu nevalsts organizāciju pārstāvju tikšanos, kurā piedalīsies pārstāvji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Vācijas, Zviedrijas un Dānijas. Tikšanās notiek sakarā ar projektu "Dažāda vēsture – vienota nākotne". Dalībnieki pārrunās jautājumus par finanšu piesaistīšanu un brīvprātīgo iesaistīšanu organizācijās, kā arī veidos ideālu NVO modeli, notiks pieredzes apmaiņa.

Programmā paredzētas Liepājas jauniešu nevalsts organizāciju un viesu prezentācija, diskusijas grupās kopā ar Latvijas Pilsoniskās alianses pārstāvi Agnesi Knabi un ekskursija pa Liepājas populārākajām vietām. Dalībniekus uzrunās Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš un Jaunatnes lietu komisijas priekšsēdētājs Edgars Lākutis.

Liepājas Jaunatnes centra direktora P.Jura viedoklis par gaidāmo tikšanos: "Tas ir ļoti nozīmīgs pasākums Liepājas jauniešiem. Brīdis, kad ir sevi jāprezentē, jāparāda sava loma Liepājā, Latvijā un Eiropā. Dalība šajā pasākumā paplašinās mūsu jauniešu redzesloku, būs iespēja gūt jaunus kontaktus un idejas. Liepājas izaugsme jaunatnes politikā pašlaik atrodas jaunā stadijā – starptautiskajā līmenī, kur Liepāja ir līdzvērtīgs sadarbības partneris jaunatnes jomā."

Liepājnieki un latgalieši

Liepājas pārstāvniecības Rīgā vadītāja Ginta Ozola uz tikšanos pārstāvniecībā bija aicinājusi biedrības "Latgales studentu centrs" pārstāvjus. Ciemiņus iepazīstināja ar pārstāvniecības izveidošanas mērķiem, attīstības gaitu un darba uzdevumiem, pieminot, ka viens no Liepājas pārstāvniecības darbības virzieniem ir apzināt un pulcēt studentus - liepājniekus Rīgā. Tāpēc, uzzinot par biedrību "Latgales studentu centrs", radusies interese noskaidrot vairāk par šo organizāciju, īpašu uzmanību pievēršot studentu apzināšanas metodēm un to aktivitāti dažādos pasākumos. Klātesošie vienojās, ka lietderīgi būtu iepazīties studentiem - liepājniekiem Rīgā un "Latgales studentu centra" biedriem, kā arī aicināt uz tikšanos sabiedriskās organizācijas "Cēsnieku klubs" jauniešu sekcijas dalībniekus, lai pārrunātu katras kopas aktuālos jautājumus, darbības principus.

Gatavojas rudens izstādei "Esi sveicināta, saule!"

No 14.decembra līdz nākamā gada 14.janvārim Liepājas muzeja abās izstāžu zālēs būs skatāma ikgadējā Liepājas vizuālās mākslas rudens izstāde "Esi sveicināta, saule!" jeb "Salve, Sol!".

Arī šogad, līdzīgi kā pērn, paredzēts veidot divas atšķirīgas ekspozīcijas – tēlotājmākslai un dekoratīvai mākslai iedalot savu zāli. Liepājas mākslinieku šā gada rudens izstādes vienojošais tēls ir Saule kā auglības un pilnbrieda simbols, kas ieskicē saulgriežu ceļu un noteiktu kārtību laika ritējumā, mudinot atskatīties uz paveikto.

Māksliniekus vieno Liepāja, tai raksturīgā kultūrvide un vēlme aktualizēt laikmeta mākslas procesus pilsētā un ārpus tās. Tādēļ izstādes pamatideja – atšķirīgu autoru interpretācijā parādīt viena laika posma aktualitātes dažādu žanru, tehniku un izpildījumu vizuālās mākslas darbos.

Liepājas un rajona mākslinieki, kā arī tie, kas sirdī jūtas pilsētai piederīgi, aicināti savus darbus izstādei iesniegt Liepājas muzejā no 4. līdz 10.decembrim. Katrs mākslinieks lūgts iesniegt 1 vai 2 darbus. Tos vērtēs speciāli šim notikumam sasaukta žūrija. Liepājas Kultūras pārvaldes balvu fonds ir 800 latu. Veicināšanas balvu kādam no Liepājas rajona māksliniekiem pasniegs Liepājas rajona padomes Kultūras nodaļa. Mākslinieku ikgadējo rudens izstāžu nozīmīgā vēsture kopš 1924.gada rāda, ka šī tradīcija Liepājas muzejam ir ļoti nozīmīga un ilgtspējīga. Lai gan šogad tradicionālā rudens izstāde ir nedaudz novirzījusies no ierastā norises laika, tā tomēr nezaudē savu aktualitāti un izvēršas par vienu no nozīmīgākajiem Liepājas mākslas dzīves notikumiem.