Kurzemes Vārds

10:14 Trešdiena, 1. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Jaunieši vēros

Vakar V.Plūdoņa Kuldīgas ģimnāzijā atklāja biedrības "NEXT" projekta "Jaunieši vēro" konferenci. Tajā piedalījās aptuveni 100 jauniešu un pašvaldības darbinieku no visas Kurzemes. Projekta atklāšanas konferencē dalībniekus uzrunāja biedrības "NEXT" valdes priekšsēdētāja Liene Zīlīte, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece Ivita Peipiņa, Liepājas Jaunatnes centra direktors Pāvels Jurs, kā arī Bērnu un ģimenes lietu ministrijas Jaunatnes lietu departamenta direktora vietniece Nataļja Rogaļeva. Projektā "Jaunieši vēro" piedalās 25 Kurzemes pašvaldības, arī Aizputes, Liepājas, Priekules pilsētas, Nīcas un Priekules pagasta pašvaldība. Vēl var pieteikties tās Kurzemes pašvaldības, kuras pagaidām nav iesaistījušās projektā "Jaunieši vēro". Jāsazinās ar biedrību "NEXT" pa elektronisko pastu [email protected] vai pa tālruni 22382139.

Atklās kanalizācijas sūkņu staciju

1.novembrī Atmodas bulvārī atklās kanalizācijas sūkņu staciju Nr.9, kas savāks notekūdeņus un pa jaunizbūvēto spiedvadu tos no Karostas novadīs uz Liepājas notekūdeņu attīrīšanas iekārtām. Atklāšanā piedalīsies vides ministrs Raimonds Vējonis, Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš, SIA "Liepājas ūdens" valdes priekšsēdētājs Andis Dejus un akciju sabiedrības "UPB" prezidents Uldis Pīlēns.

Dodas uz Zviedriju

Pieredzes apmaiņas vizītē uz Liepājas sadraudzības pilsētu Helsingborju devušies Liepājas domes pārstāvji. Domes izpilddirektora vietnieks Rolands Fricbergs, Satiksmes infrastruktūras daļas vadītājs Oskars Špickopfs un eksperte transporta jautājumos Eva Irbe–Šulca Helsingborjā iepazīsies ar transporta sistēmu ne tikai šajā pilsētā, bet arī Zviedrijā.

Kopiena "Svitanok" viesojas Igaunijā

Pagājušajās brīvdienās ukraiņu kopienas "Svitanok" pārstāvji viesojās pie ukraiņiem, kas dzīvo Igaunijā. Viņus viesos bija aicinājuši tautieši no Narvas. Braucienu izdevās īstenot, saņemot Pilsētas domes atbalstu saskaņā ar starptautiskās sadarbības projektu. Narvas ukraiņi liepājniekus sagaidīja ļoti sirsnīgi, parādīja savu pilsētu, kas slavena ar seno cietoksni, iepazīstināja ar tās vēsturi un to, kā tagad ukraiņiem sokas Igaunijā. Pēc iedzīvotāju daudzuma Narva nedaudz atpaliek no Liepājas, bet pēc nacionālā sastāva būtiski atšķiras. Tur dzīvo 53 tautību pārstāvji, iedzīvotāju lielāko daļu veido krievi, ukraiņi ir otrajā vietā, tad seko baltkrievi un igauņi. Lielākajām nacionālajām biedrībām ir savas telpas Tautu namā, kur mierīgi līdzās sadzīvo ukraiņi, tatāri, čuvaši un citu tautību pārstāvji.

Kopiena izveidota pirms 12 gadiem. Pagājušajā laikā Igaunijas ukraiņi daudz sasnieguši ar vietējās pašvaldības, Ukrainas vēstniecības atbalstu, kā arī cieši sadarbojoties ar Ukrainu. Liepājniekiem bija ko apskatīt un pamācīties, ukraiņu gars bija jūtams it visā, gan telpu noformējumā, gan dziesmās un dejās. Liepājniekiem it īpaši patika Narvas kopienas koris "Verbičeņka", sirsnīgā gaisotne, kā arī dāsnais cienasts, kurā bija liela nacionālo ēdienu bagātība.

Igaunijas ukraiņiem bija interesanti vairāk uzzināt par Liepāju. Šķiroties norunāja Igaunijas un Latvijas ukraiņu nākamo tikšanos rīkot Liepājā.

Piecas valstis vieno rūpes par mazo skolēnu

Gandrīz nedēļu pie saviem sadarbības partneriem projektā "Comenius 1" – Ezerkrasta sākumskolas pedagogiem un skolēniem – viesojās Austrijas, Skotijas, Slovākijas un Slovēnijas pārstāvji.

Projekta koordinatore Tamāra Raikstiņa pastāstīja, ka tas ir skolu attīstības projekts ar nosaukumu "Labs pamats mācību darbam" un galvenais akcents ir likts uz skolēnu drošību, veselību veicinošu un dabai draudzīgu dzīvesveidu, garīgās un fiziskās vides sakārtotību. Pirmajos gados mūsu skolotāji iepazinuši savus partnerus un viesojušies kā Austrijā un Skotijā, tā Slovākijā un Slovēnijā, bet nu bija laiks uzņemt ciemiņus pie sevis un palepoties ar paveikto. Liepājnieki parādīja, kā sakārtotas un labiekārtotas telpas un apkārtne. Lai vairāk iepazīstinātu ar latviskajām tradīcijām, mūsu tautas kultūru, dziesmām un dejām, Liepājas Latviešu biedrības namā notika koncerts.

Šogad projektā akcents likts uz veselīgu ēdienu. Ezerkrasta sākumskolā jau iepriekšējos gados notikušas tematiskas nedēļas, kuru laikā skolēni gatavoja salātus, ēda rupjmaizi. Uz koordinējošo valsti Austriju ceļos ēdienu receptes no visām piecām projekta dalībvalstīm. Receptes tiks apvienotas un izdotas grāmatā.

Divu gadu rezultāti

Rīt apritēs divi gadi, kopš pilsētā darbu uzsācis uzņēmums SIA "Liepājas enerģija", kas aizpildīja tukšumu pēc maksātnespējīgā vienprofila "Liepājas siltuma" likvidācijas. Divi gadi, protams, nav jubileja, bet siltumenerģētiķi tomēr apkopojuši galvenos rezultātus, ar kuriem lepojas. Šajā sakarībā "Liepājas enerģijas" pārvaldē paredzēta speciāla preses konference vietējo plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem. Uz jautājumiem atbildēs uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs.

"Jaunliepāja" un parādnieki

Namu pārvalde turpina īstenot pasākumus, lai iegrožotu tos, kas palikuši parādā par mājas apsaimniekošanu un komunālajiem pakalpojumiem. Veselu virkni jaunu prasību par parādu piedziņu "Jaunliepāja" pēdējā laikā iesniegusi tiesā. Parādnieku skaitā ir Asja Skabarniece, Andrejs Jambulatovs, Inta Priede, Oļegs Osovskis, Jevgeņijs Ostvaldis, Andrejs Vasjutikovs, Gaļina Rjabišenkova, Tatjana Streļcova. Viņu parāds ir no 150 līdz 380 latiem. Visas grupas lietas paredzēts izskatīt 17.decembrī. Tiesa tādos gadījumos prasības var izskatīt arī tad, ja atbildētāji nav ieradušies.

Gripas vakcīnas ir pieejamas

Gatavojoties jaunajai gripas sezonai, kas varētu sākties decembrī, primārās veselības aprūpes centri un ģimenes ārsti ir nodrošinājušies ar pretgripas vakcīnām. Kā, sazinoties ar tiem, noskaidroja "Kurzemes Vārds", šogad cilvēkiem, kas vēlēsies vakcinēties pret gripu, būs jāšķiras no pieciem līdz sešiem latiem atkarībā no izvēlētās ārstniecības iestādes vai sava ģimenes ārsta.

Saņem stipendiju

Lai atbalstītu topošās medicīnas māsas, kompānija "GE Money" četriem sekmīgākajiem studentiem piešķir gada stipendijas, katru mēnesi viņiem maksājot 100 latu. Pirmo stipendiju šajā gadā ir saņēmusi Liepājas Medicīnas koledžas 1.kursa studente Elīna Želve. Pārējie trīs stipendiāti mācās Rīgā, Jūrmalā un Daugavpilī. Kompānijas vadītāji skaidro, ka šo stipendiju mērķis ir veicināt studēt gribētāju skaitu medicīnā tieši vidējā personāla līmenī.

Donorus gaida arī sestdienās

Lai tiem, kas vēlas ziedot asinis, taču nevar to izdarīt darba dienās, radītu iespēju kļūt par donoriem, turpmāk reizi mēnesī Liepājas Reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļa rīkos Donoru dienu arī sestdienās. Pirmo reizi donorus gaidīs jau šosestdien, 3.novembrī, no pulksten 9 līdz 11 (līdzi ņemot pasi), bet pēc tam regulāri katra mēneša pirmajā sestdienā. Nodaļas vadītāja Guna Zeme sacīja – tas dod cerības, ka par donoriem kļūs arī tie cilvēki, kam agrāk šāds nodoms ir bijis, taču to nevarēja īstenot darba dēļ. Darba dienās donorus nodaļā gaida pirmdienās no pulksten 8.30 līdz 12 un no pulksten 16 līdz 19, kā arī otrdienās un trešdienās no pulksten 8.30 līdz 12. Saņemt jebkuru informāciju, kā arī pieteikt kolektīvu apmeklējumus, lai ziedotu asinis, iespējams pa tālruni 3403229. Šonedēļ dot asinis slimnīcā kolektīvi bija ieradušies kompānijas "Nelss" strādājošie. Vakar asinis ziedoja arī Jūras spēkos dienošie, kas par to saņemto naudu – katrs 3 latus – ziedoja mazās liepājnieces Elīnas Zborovecas vajadzībām. Atgādināsim, ka vecmāmiņa slimo meitenīti audzina vienu, un viņas ārstēšanai katru mēnesi ir vajadzīga prāva naudas summa.

Pilsētas vēstures stunda

Vakar 3.pamatskolas vēstures skolotājs Miroslavs Kapitjuks bija sarīkojis īpašu stundu otrās klases audzēkņiem. Tā notika lasītavā, kur uz galdiem bija izliktas izstādes "Imperatora Aleksandra III osta" planšetes. Tas bija darīts tādēļ, lai jaunāko klašu skolēnus iepazīstinātu ar visai nopietniem jautājumiem par Liepājas pagātni. Iespējams, šo uzdevumu atviegloja tas, ka pirms tam bērni bija devušies vēstures tematam veltītā ekskursijā pa pilsētu. Izstādi, kas skolā ir jau mēnesi, mācību iestādei piedāvājusi Liepājas Krievu kopiena. Tagad iecerēts sarīkot tematiskas nodarbības arī skolotājiem. Pēc tam eksponātus nogādās citās skolās.