Kurzemes Vārds

05:56 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Uz Īriju vai Ķikulim pie sāniem
Inita Gūtmane

Kad Sigitai (vārds mainīts) bija trīspadsmit gadu, autoavārijā gāja bojā viņas tēvs, pēc pieciem gadiem no smagas slimības mira mamma. Četrus gadus vecākā māsa strādāja un par izdzīvošanu sūri grūti cīnījās Rīgā. Sigitai šai pusē bija tikai vecmāmiņa, kas centās mazmeitai palīdzēt, kamēr tā mācījās arodskolā. Kādā ballītē Sigita satika Juri (vārds mainīts), kurš tajā dienā atzīmēja savu četrdesmit piekto dzimšanas dienu. Iespējams, ietekmēja alkohols, iespējams, radās mīlestība no pirmā acu uzmetiena, bet jubilārs tajā pašā naktī uzaicināja skaisto meiteni pārvākties pie viņa. Sigita, nogurusi no nabadzības, no domām, kā dzīvot tālāk, kur atrast darbu un vai ar algu spēs samaksāt par dzīvokli, bez lielas domāšanas piekrita. Pāris ir kopā jau trīs gadus. Vai Sigita ir laimīga? Kāpēc ne? Viņai ir vīrietis, kurš aizstāj vecākus, kurš par viņu rūpējas, nodrošina materiāli, sniedz morālu atbalstu. Ja vien neieskatītos pasē, vīrieša vecumu nemaz īsti nevarētu noteikt. Viņš ir izskatīgs un galants. Gluži kā Ķikulis no pašlaik Liepājas teātrī izrādītās melodrāmas "Agrā rūsa". Vai viņa mīl viņu? Nu... visu jau nevar gribēt.

Kolēģei pastāstīju šo gadījumu un sākām runāt par jaunām meitenēm, kuras satiekas vai apprec vīrieti, kas ir krietni vecāks par pašu. Viņa esot domājusi, ka tas notiek vai nu filmās vai citās valstīs, nevis gadās ar cilvēkiem mums līdzās. Un kā vēl gadās. Atliek tikai parunāt ar jaunietēm, un ikvienai būs zināms kāds stāsts par meiteni un ķikuli. Reiz kāda Liepājas izklaides klubā satikta paziņa vaļsirdīgi atzina, ka nedēļas nogalēs kopā ar draudzeni dodas ķert večus. Viņa ar pārdevējas aldziņu iztikt nevarot, tāpēc mērķējot apprecēt kādu bagātu onku, kurš vismaz kādu laiku varētu nodrošināt. Kad naudiņa būšot iekrāta, večuku pametīšot. Tādi, lūk, plāni!

Taču bieži vien šāda dzīve izskatās rožaina tikai tad, kad tā nav reāli izdzīvota. Ne viena vien jauna sieviete atzinusi, ka, precoties ar bagātu un gados vecāku vīrieti, sagandējusi savu dzīvi. Nesen nejauši dzirdēju vēl vienu stāstu, kura beigas nebūt nav laimīgas. Dienā, kad Lienei piedzimuši dvīņi, viņu pametis iecerētais, kurš devies strādāt uz ārzemēm, atbrīvojot sevi no rūpēm par atvašu nodrošināšanu un audzināšanu. Lieni jau sen bija nolūkojis kāds bagāts vīrietis, kurš nelaimīgajai, par pašnāvību domājošajai sievietei piedāvājis savu roku. Jaunā sieviete aiz laimes neesot ievērojusi ne rētas uz vīra muguras un rokām, ne viņa bravurīgos draugus, ne lielo naudu, ar ko viņš ik dienu šķērdējās. Pēc laika sieviete atmodusies, sākusi izvērtēt savu dzīvi, apzināties vērtības un izteikusi vēlēšanos šķirties. Tikai tad viņa uzzinājusi, kas un kāds vīrs ir patiesībā. Kaut arī viņu laulība ir šķirta, vīrietis viņu izseko un draud atņemt bērnus, ja satiksies ar kādu citu. Sieviete uz policiju iet baidās, jo nezina, vai tur vīram nav draugi.

Mūsdienās sievietēm, kuras nestrādā prestižos darbos, nenopelna lielu algu vai arī nav gatavas ar vīrieti, kuru patiešām mīl, dzīvot pieticīgi, ir jādomā, ko darīt – doties uz Īriju vai būt pie sāniem ķikulim? Vai viņas var nosodīt? Pirms to darīt, noteikti vērts uzklausīt katras dzīves stāstu un tikai tad pelt.