Kurzemes Vārds

12:30 Trešdiena, 3. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Reportāža

Vārtrūmē, šahtā...
Ita Cērmane

Aizvakar Pašvaldības policija sadarbībā ar ugunsdzēsējiem, uzņēmumu "Latvenergo" un "Latvijas gāze" speciālistiem rīkoja reidu pilsētā, lai kontrolētu, cik droši varam justies, sākoties aukstajam laikam. Tumsas aizsegā atklājās, ka ir ļaudis, kas savas migas ierīkojuši pat siltumtrases šahtā, dzīro tur, dedzina svecītes, tādējādi izaicinot sarkano gaili.

Reida laikā tika apsekotas ap pussimta adrešu dažādās vietās pilsētā – gan centrā un Jaunliepājā, gan Ezerkrastā, "Laumas" rajonā, Karostā u.c.

Paradīze O.Kalpaka ielā

Ap pusastoņiem vakarā ierodamies daudzdzīvokļu mājā O.Kalpaka ielā 64, jo tur vienā no dzīvokļiem pulcējoties klaidoņi. Dzīvoklī, kurš pieblīvēts ar krāmiem un lupatām un kurā gaiss ir tik biezs, ka cirvi varētu pakārt, atrodas seši cilvēki. Pašvaldības policijas 2.iecirkņa priekšnieks Aleksandrs Serovs neslēpj, ka šis pulks viņam jau ilgāku laiku rada galvassāpes. Bezpajumtnieki dienā saimnieko pie veikala "Supernetto" konteineriem, tādējādi sarūpējot iztiku, bet vakarā pulcējas dzīvoklītī. Cigaretes, grādīgā dzira. Maz vajag, lai izceltos ugunsnelaime.

O.Kalpaka ielas 75.nama pagalmā kopš pagājušā rudens, kad šajā sētā tika uzieta klaidoņu paradīze, situācija daudz nav mainījusies. Vārtrūmē iekārtotajās guļvietās sastopam to pašu pāri – 46 gadus veco sievieti un viņas 51 gadu veco civilvīru. Taujāti, kādēļ nav pildījuši iepriekš doto solījumu sameklēt sev pienācīgu apmešanās vietu, abi klusē. Nu jā, patversmē šņabi dzert neļauj… Bet pagalmā šķūnīšos, ko vēl nav apēdusi uguns, sastopam 56 gadus veco Ludmilu. Tā kā pēc dokumentu apskates kļūst skaidrs, ka šīs sievietes deklarētā dzīvesvieta ir patversme, viņa turp tiek nogādāta.

Izrādās, klaidoņi patvērumu rod ne tikai šķūnīšos un citās nepieskatītās būvēs, bet arī pazemē. Siltumtrases šahtā blakus Brīvostas ielai uz dzīvi iekārtojušies divi bārdaini vīri pašos spēka gados – 49 gadus vecais Nikolajs un 41 gadu vecais Vasilijs. Pases šiem nav. Šahta lupatu un drazu pilna. Pietiek nokrist oglei no cigaretes, lai izceltos ugunsgrēks. Taujāti, kādēļ, būdami darbspējīgi, nestrādā un nedzīvo civilizēti, abi sūdzas, ka neviens viņiem nepalīdzot.

Midzenis centrā

Kurzemes ielā 7, neapsaimniekotas un pussagruvušas mājas pagrabstāvā uz naktsguļu iekārtojies pārītis – 51 gadu vecā Astrīda, kuras deklarētā dzīvesvieta ir Nakts patversme Flotes ielā, un 50 gadu vecais Vasīlijs. Astrīda sūdzas, ka deklarētajā dzīvesvietā uzturēties vairs nevarot, jo prasot 50 santīmu par diennakti, bet naudas viņai neesot, jo darbu pēc 50 gadu vecuma vairs nevarot atrast. Arī Vasīlijs gaužas, ka jau septiņus gadus, kopš sieva izlikusi no mājām, esot bez darba. Draudzene vīrieti žēlo – šim esot slimas kājas. Un tomēr Vasīlijs ir kunga prātā un īpašu vēlmi strādāt nemaz neizrāda – viņam tāds dīkdieņa dzīvesveids ir gaužām pa prātam. Policisti izraida abus klaidoņus no neapsaimniekotās ēkas, lai tie skurbulī neizraisītu ugunsgrēku. Mājas īpašniekam tiks pieprasīts saimniecību sakārtot, lai tur nevarētu iemitināties bezpajumtnieki.

Minētais nav vienīgais gadījums, kad bezpajumtnieki rod patvērumu pašā pilsētas centrā. Šķūnītī Republikas ielā 21 uz dzīvi iekārtojies kāds vīrietis no Rudbāržiem. Viņš likumsargiem pat negrasās slēpt savus uzskatus – Rudbāržos neesot, ko darīt, bet te atliekot tik pa konteineriem pakrāmēties, un iztika rokā.

Arī tranzītielas malā klaidoņiem dzīvošana labu labā. Pamestā mājā Ganību ielā 173, kas atrodas starp veikalu "Supernetto" un degvielas uzpildes staciju "Statoil", sastopam piecas personas – gan kādu vīrietis, gan sievietes.

Ķēdes vājais posms

"Latvijas gāzes" speciālisti atzīst, ka pēdējā laikā situācija uzlabojoties. Mājās, kur ir gāzesvads, lielākoties dzīvo kārtīgas ģimenes – nelegāla pievienošanās gāzesvadam neesot konstatēta. Vairāk bažu sagādājot mitekļi, kur izmanto sašķidrinātās gāzes balonus, jo nereti tie tiek pievienoti un iekārtas ekspluatētas, ignorējot drošības noteikumus.

Ne tik optimistiski uz notiekošo veras ugunsdzēsēji. "Viņi rada draudus ne tikai sev, bet arī apkārtējiem. Šahta, arka, pamestā māja – pulvera mucas. Turpat blakus ir sveces un degošas cigaretes," atzīst Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes inspektore Rita Seļezņeva. Un piebilst: "Bet tās ir tikai sekas, ar ko cīnāmies. Cēlonis ir citur – šie ļaudis nevienam nav vajadzīgi. Daļa ir degradējušies, viņi normālu dzīvesveidu nemaz nekāro."

Pašvaldības policijas darbinieki, uz kuriem gulstas lielākā atbildība par klaidoņiem, atzīst, ka tā ir runga ar diviem galiem. Turklāt ar lūzuma vietu kaut kur pa vidu. Nakts patversme uzņem tikai tos, kas ir skaidrā prātā. Bet uz atskurbtuvi likuma kalpi ved tos, kuri ir tik stipri iereibuši, ka nav spējīgi par sevi parūpēties. Un pat tad risinājums ir īslaicīgs – pēc izlaišanas no atskurbtuves klaidoņi atgriežas savās migās.

Policijas darbinieki piekrīt, ka nav rasts risinājums, kur palikt tiem, kuri neder patversmei un nav ievietojami īslaicīgās aizturēšanas telpās. Nakts patversmē vai citviet pilsētā būtu nepieciešams iekārtot telpu bez ērtībām un baltiem palagiem, vienkārši ar gumijas paklājiņiem, kur aukstās naktis pārlaist klaidoņiem, kuri nevēlas dzīvot civilizēti.