Kurzemes Vārds

01:32 Piektdiena, 27. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Modernizē katlumāju
Ilze Lanka

Katlumājā, kas atrodas Pāvilostā blakus bērnudārzam, tiek uzstādīts moderns apkures katls, "Kurzemes Vārds" uzzināja Sakas Novada domē.

"Pilnveidojamies," priecīgi sacīja Komunālā uzņēmuma vadītājs Arnolds Ķeiris. Jaunais apkures katls būšot modernāks – tas strādāšot pēc programmas, pats regulēšot siltuma piegādi. Ja laukā būs plus pieci grādi, nekurinās tāpat kā mīnus 20 grādos, skaidroja pašvaldības vadītājs Uldis Kristapsons, norādot, ka līdz ar to samazināsies arī kurināmā patēriņš. Turklāt cilvēkiem katlumājā vairs nebūšot jāstrādā ar rokām, šķeldas padeve notiks pa transportieri.

Jaunā ierīce tiek uzstādīta aptuveni 40 gadu veca apkures katla vietā. Projekta autore ir SIA "Komforts" no Tukuma, šī firma pati veic arī celtniecības darbus. A.Ķeiris uzsvēra, ka uzņēmuma darba kvalitāte ir pārbaudīta.

Līdzekļi kalta iegādei un uzstādīšanai 136 tūkstošu latu apmērā nākuši no valsts investīciju programmas energoefektivitātes paaugstināšanai. Aptuveni 36 tūkstošus latu atvēlējusi pašvaldība.

Darbus paredzēts pabeigt līdz Jaungadam, lai gan Komunālā uzņēmuma vadītājs prognozē, ka tas tiks izdarīts ātrāk.

Celtniecības darbu dēļ centrālās apkures piegāde nav kavēta, to nodrošina vecie katli. A.Ķeiris tomēr nenoliedz, ka siltums pāvilostnieku mājās varētu nebūt tad, kad jauno apkures katlu pieslēgs sistēmai. Tas gan nevarētu ilgt vairāk par pusi dienas.


Izvērtē ieguldījumu pagasta labā
Gunta Leja

Tuvojas Latvijas valsts proklamēšanas svētki, kuros pašvaldība jau vairākus gadus pēc kārtas pateicas Cīravas pagasta iedzīvotājiem. Gada cilvēku "Cīrava – 2007" iespējams izvirzīt līdz 6.novembrim.

2007.gadā tiks apbalvoti cilvēki, kuri nesavtīgi strādājuši pagasta un sabiedrības labā un kuru ieguldījumu un sasniegumus pozitīvi novērtējuši pārējie pagasta iedzīvotāji, informē Sociālās, kultūras un izglītības komiteja.

Gada cilvēku "Cīrava – 2007" noteiks trīs nominācijās.

Balvai "Gada lauksaimnieks – 2007" var izvirzīt lauksaimniekus, kas veiksmīgi attīstījuši un pilnveidojuši savu uzņēmējdarbību, apguvuši Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus, nodrošinājuši darba vietas pagasta iedzīvotājiem, kā arī sakārtojuši lauku vidi. Par aktīvu saimniekošanu iecerēts apbalvot arī jaunos zemniekus.

Titulam "Gada cilvēks – 2007 izglītībā, kultūrā, apkalpojošajā sfērā" var nominēt par ieguldījumu izglītības, kultūras attīstībā, nesavtīgu atbalstu līdzcilvēkiem, paužot sirsnīgu un iejūtīgu attieksmi. Iespējams izvirzīt arī tos, kas veicinājuši pašdarbības pulciņu un kolektīvu radošo darbību, veidojuši pagasta kultūras norises.

Paredzēts apbalvot arī "Gada jaunieti – 2007". Šim titulam var nominēt par sasniegumiem mācībās, ārpusstundu darbā, sportā. Izvirzāmi arī tādi jaunieši, kas veicinājuši interesantāku pagasta dzīvi, rūpējušies par tā atpazīstamību vai bijuši pozitīvi piemēri citiem jauniešiem.

Iecerēts noteikt arī gada notikumu "Cīrava – 2007". Tam var pieteikt notikumus, kas visvairāk pievērsuši iedzīvotāju uzmanību.

Sociālās, kultūras un izglītības komiteja aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un aizpildīt anketas. Līdz 6.novembrim Pagasta padomē, arodvidusskolā, pastā, Dzērves veikalā un Akmenē būs izvietotas kastītes, kur iemest anketas un arī mazas vēstulītes. Iedzīvotāji tiek lūgti uzrakstīt arī nelielu pamatojumu, kādēļ cilvēks ir pelnījis apbalvojumu.


Cenšas ieinteresēt zemniekus pievērsties rapšu audzēšanai
Pēteris Jaunzems

Lai vairotu zemkopju interesi par enerģētiskajiem kultūraugiem, Zemkopības ministrija akceptēšanai valdībā iesniegusi noteikumu projektu, kurā sistematizēta kārtība, kādā piešķir, administrē un uzrauga Eiropas Savienības līdzekļu sadali šo augu audzēšanai.

Ministru kabineta noteikumi, kas bija spēkā līdz šim, paredzēja, ka atbalstu saņemt var tikai lauksaimnieki, kas noslēguši līgumu par enerģētisko kultūraugu pārdošanu ar atzītu pirmo pārstrādātāju vai šo augu savācējuzņēmumu. Jauno noteikumu projektā paredzēta arī kārtība, kādā jānotiek lauksaimnieku atzīšanas procesam tajās saimniecībās, kas enerģētiskos kultūraugus pārstrādā uz vietas vai kooperatīvajā sabiedrībā. Šajā gadījumā pretendentiem līdz 20.novembrim Lauku atbalsta dienestam jāiesniedz atzīšanas iesniegums.

Graudu un rapšu audzētāju kooperatīvās sabiedrības "Durbes grauds" valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča teica, ka novada kooperatīvs jau līdz šim strādājis kā enerģētisko kultūru savācējs, taču nekādu ES atbalstu neesot baudījis. Maksājumi pienākušies tikai audzētājiem. "Savācēju tagad mūsu rajonā ir pietiekami daudz, un droši vien viņu pulks paplašināsies vēl. Trūcīgāk klājās tieši ar audzētājiem," sacīja valdes priekšsēdētājs. Nevarot noliegt, ka rapšu audzēšanas platību pēdējā laikā ir jūtami vairāk, tomēr zemnieki vairāk orientējoties audzēt rapšus pārtikas vajadzībām, nevis lai nodotu pārstrādei degvielā. Arī par līgumu slēgšanu ar savācējiem un pirmajiem pārstrādātājiem jau pavasarī lauksaimnieki vairs neesot sajūsmā, jo tad vēl nav zināms, kādu līmeni cenas sasniegs rudenī. Šis gads tam esot uzskatāms piemērs. Aizvadītais pavasaris vienu otru zemnieku diezgan smagi iegāzis, jo vēlāk izrādījies, ka 160 latu vietā par tonnu var saņemt krietni vien lielāku summu.

Arī priekulnieks Pēteris Indriekus uzskata, ka ieinteresēšanas sistēmu audzēt rapšus, lai tos pārstrādātu degvielā, nevar nosaukt par labi pārdomātu, jo līgumu slēgšana audzētājiem ir īsts klupšanas akmens. Izmaiņas noteikumos neko būtiski neiespaidošot. Nevarot nerēķināties ar to, ka rapši ir un paliek riska kultūra. Bet par nepiegādātajām tonnām audzētājiem tiek paredzētas stingras soda sankcijas. Šis gads esot lielisks apliecinājums tam, kādas ir zemnieku izredzes. Arī priekulnieks nav izvairījies no zaudējumiem. "Labi vēl, ka par graudiem nebijām noslēguši iepriekšējus līgumus," to apstiprinot, iestarpināja zemnieka kundze Irēna.


Apbalvo Ainu Cērmani

Apriķu pamatskolas skolotāja Aina Cērmane ir to kultūras un zinātnes darbinieku vidū, kam par nopelniem valsts labā šogad Ordeņa kapituls piešķīris valsts apbalvojumu.

A.Cērmane tiks apbalvota ar Atzinības krusta Zelta goda zīmi, ko piešķir par izcilu tēvijas mīlestību un par nopelniem valsts, sabiedriskajā, kultūras, zinātnes un izglītības darbā.

Līdzīgu apbalvojumu vēl piešķirs Smiltenes Kultūras nama tautas deju ansambļa "Ieviņa" mākslinieciskajai vadītājai Ievai Adāvičai un Limbažu Kultūras nama Tautas lietišķās mākslas studijas "Dzilna" vadītājai Rasmai Kokinai.

Ordeņa kapituls ir institūcija, kas izveidota Triju zvaigžņu ordeņa domes vietā, kad tika atjaunoti arī tādi valsts apbalvojumi kā Viestura ordenis un Atzinības krusts.


Jaunu reisu uz Kuldīgu nebūs

Satiksmes ministrija nav atbalstījusi Liepājas Rajona padomes priekšlikumu par jaunu autobusu reisu izveidi starp Aizputi un Kuldīgu, pastāstīja Liepājas Rajona padomes priekšsēdētājs Aivars Šilis.

Papildu reisus starp Aizputi un Kuldīgu Liepājas Rajona padome vēlējās ieviest tādēļ, ka, kopš daudzas Aizputes slimnīcas funkcijas pārņēmusi Kuldīgas slimnīca, aizputniekiem radusies nepieciešamība aizvien biežāk nokļūt kaimiņpilsētā. Taču satiksme starp šīm pilsētām nodrošināta tikai rītos un vakaros, tāpēc aizputnieki, kas no rīta paveikuši savu darāmo, spiesti ilgas stundas pavadīt Kuldīgā. Bija plānots, ka autobuss no Aizputes uz Kuldīgu dotos pulksten 11 un 13, savukārt atpakaļceļā – pulksten 12 un 14.

"No Satiksmes ministrijas atbildes varēja saprast, ka jaunu reisu izveidošanai viņi neredz pietiekamu argumentāciju, tāpēc uzskata to par nevajadzīgu. Bez tam tas būtu starprajonu maršruts, kas iepriekš jāizdiskutē ar Kuldīgas un Talsu pasažieru pārvadātājiem," sacīja A.Šilis.

Taču viņš norādīja, ka nav pamata pesimismam, jo tūlīt sāksies darbs pie pilnīgi jauna pasažieru pārvadājumu tīkla izstrādes. Tajā varēs iekļaut iedzīvotājiem vajadzīgos maršrutus.


Aicina uz tikšanos ar ārsti

Lai dotu iespēju gan grobiņniekiem, gan arī citiem interesentiem neformālā atmosfērā noskaidrot atbildes uz dažādiem ar veselību saistītiem jautājumiem, sestdien pulksten 11 Latvijas Sarkanā Krusta Grobiņas nodaļā viesosies ārste Lilija Zabolocka.

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Sarkanā Krusta Grobiņas nodaļas vadītāja Valentīna Veita, ārste stāstīs par terapeitiskām problēmām, psihoterapijas noslēpumiem. Viņa runās arī par citiem interesantiem ārstēšanas veidiem, piemēram, netradicionālo medicīnu, kurā dakterei L.Zabolockai ir liela pieredze.