Kurzemes Vārds

06:07 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Stabilitātes vērtība

Daļa cilvēku, kas sirds dziļumos izdzīvo un pārdzīvo Latvijas politikā notiekošo un nespēj būt vienaldzīgi, ir noguruši no politiskajām kolīzijām mūsu valstī pēdējā laikā. Viņi nespēj krīzi valstī uztvert kā televīzijas šovu ar izklaides elementiem, kā to savukārt spēj cita tautas daļa. Tomēr neatkarīgi no sabiedrības uztveres, politikas grīļošanās bārsta nezāļu sēklu it visās dzīves jomās, atstājot pēdas gan svarīgos procesos pašu mājās, gan iedragājot Latvijas tēlu aiz valsts robežām, kam var būt gan ekonomiskas, gan politiskas sekas (viens no tādiem signāliem bija ASV vēstnieces Ketrīnas Todas Beilijas runa Latvijas Universitātē).

Tādēļ pašlaik primārā problēma, bez kuras atrisināšanas grūti domāt un ķerties pie citām, ir stabilitātes panākšana valstī. Kaut vai tāpēc, ka strīdos, skandālos un to seku likvidēšanā paiet dārgas laika stundas, kuras daudz lietderīgāk būtu ieguldīt praktiskos darbos. Jo ātrāk norims kaislības, jo veiklāk risinājumu radīs ļoti būtiskas valstiskas problēmas, kas biezā mapīšu kaudzē stāv uz amatpersonu galdiem.

Valsts prezidents Valdis Zatlers pagājušajā nedēļā sacīja, ka Saeimas balsojums par Aigara Kalvīša valdību stabilizēja valsti. Nezinu gan, bet katrā ziņā šis balsojums uzslēja vismaz vienu paresnu balstu. Bet pietiekami daudz stutu vēl pietrūkst. Viena no tām – valsts budžeta pieņemšana. Lai arī cik pamatoti vai apstrīdami ir tajā minētie skaitļi, tikai tad, kad tiks apstiprināts valsts budžets, būs pilnīga skaidrība par finansējumu un jau noteiktāk varēs plānot darbus, proti, strādāt produktīvāk. Galīgais balsojums varētu notikt tieši pēc nedēļas.

Tāpat steidzami ir jātiek skaidrībā ar KNAB vadītāju – vai nu amatā jāļauj strādāt atstādinātajam Loskutovam, vai šim amatam jāvirza cits kandidāts. Neskaidrība vienmēr vairo nestabilitāti.

Bet, manuprāt, svarīgākais valsti un tās ekonomiku stabilizējošs lēmums šonedēļ ir Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vienbalsīgais atbalsts līdzšinējam Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam, lai viņu atkārtoti ievēlētu šajā amatā. Iespējams, Saeima par to lems jau šodien. Tieši Rimšēviča personība tagad tiek saistīta ar lata stabilitāti, ko ik pa laikam kāds cenšas saļodzīt. Lata stabilitāte nozīmē valsts stabilitāti. Un tā ir vērtība.

Ints Grasis