Kurzemes Vārds

00:18 Sestdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Dārgā neapdomība

"Ko sēsi, to pļausi," sacīja jau mūsu senči, to šauri neattiecinot tikai uz lauksaimniecības jomu, bet gan meklējot sakarības daudz plašākā laukā.

Mūsdienās šo dzīves gudrību var interpretēt krietni sarežģītākiem terminiem, piemēram, stratēģija, attīstība, investīcijas utt., bet lietas būtība jau tā pati – cik gudrs būsi bijis iepriekš, tik lielas dividendes gaidāmas nākotnē. Bet, ja būsi bijis muļķīgs, meklējis pašlabumu vai vienkārši noslinkojis un palaidis garām īsto brīdi, tad tuvākā vai tālākā nākotnē tas noteikti atspēlēsies vismaz dubulti.

Vecumvecā patiesība par sējas un pļaujas likumsakarībām kārtējo reizi viedi apliecināta, redzot, kā pašlaik pašvaldība, zobus sakodusi, ievāc nepatīkamos augļus iepriekšējos gados nesaprātīgi iedēstīto sēklu dēļ, kad pieņēma neapdomīgus lēmumus vai, gluži otrādi, nepieņēma nekādus un ļāva visam ritēt pašplūsmā.

Spilgts piemērs – ievērojamās naudas summas, kuras tagad kopējam maciņam jāzaudē, lai izpirktu pilsētai vajadzīgus zemes gabalus un citus īpašumus jau par milzīgām summām. Kaut vai zemes gabals tepat pilsētas centrā zem Dzimtsarakstu biroja ēkas, ko iepriekš, kad cena bija daudzkārt lētāka, dome, izmantojot savas pirmpirkuma tiesības, neizpirka un tāpēc tagad tā jāiegādājas jau no pārpircēja, kurš pārdošanas summu turpat vai desmitkāršojis. Arguments, ka pirms vairākiem gadiem domei šā zemes gabala iegādei neesot bijis līdzekļu, neiztur kritiku. Tos pāris tūkstošus latu noteikti varēja atrast, ja tikai būtu bijusi sapratne, cik ļoti pilsētai šo zemes gabalu un ēku uz tā vajadzēs.

Tāpat dzīvokļi vienā otrā nojaucamā mājā, kas iepriekš bija iegādājami pilsētas vajadzībām par pāris tūkstošiem, tagad jau maksā desmitiem un simtiem tūkstošu latu. Jautājums – vai tiešām vietējā vara nespēj vai negrib modelēt situāciju kaut nedaudz uz priekšu, lai izmantotu pirmpirkuma tiesības, kamēr ir iespēja, lai nākotnē nevajadzētu izlietot nodokļu maksātāju naudu daudzkārt lielākā apjomā? Negribētos domāt, ka tur būtu kāda personīga ieinteresētība, kaut gan viens otrs no īpašumu pārpircējiem un tirgoņiem jau iepriekš izpelnījies sabiedrības neizpratni, par sviestmaizi saņemot ēkas pilsētas centrā, jo svēti solījās tur ierīkot bērnu ārstniecības centru un tamlīdzīgas labdarības iestādes. Bet tagad redzam, ka no tā nekas nav iznācis, komercija arī šajā pilsētas daļā zeļ un plaukst.

Sarmīte Pelcmane