Kurzemes Vārds

12:15 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Beidzot sastiķēts!

Tas nu ir noticis – diskutētais un daudzkārt protestētais nākamā gada valsts budžets vakar tomēr pieņemts, kārtējo piketētāju saucienam aiz Saeimas loga izplēnot tukšumā. Arī šoreiz to rindās netrūka liepājnieku, ir ziņas, ka uz galvaspilsētu bija aiztraukušies vairāki desmiti Liepājas skolu skolotāju.

Toties valdībā atlikušie ministri ir apmierināti, viņi esot pārliecināti, ka solījumi attiecībā uz algām viņu pārraudzītajās nozarēs strādājošajiem izpildīti – tā vismaz apgalvo Saeimas Budžeta komisijas priekšsēdētājs, TP pārstāvis Kārlis Leiškalns. Un norāda, ka valsts iestāžu un iedzīvotāju uzturēšanai jau tā tiekot novirzīts ap 90 procentu no Latvijas kopbudžeta. Kā pierādījums – Finanšu ministrijas pētījums, ka valsts algo 26 procentus no visiem Latvijā strādājošajiem, kuri, pieskaitot ģimenes locekļus, kā arī pensionārus un visdažādāko pabalstu saņēmējus, kopumā veido ļoti lielu no valsts budžeta atkarīgu cilvēku skaitu.

Demagoģija jau sen mums nav sveša, un skaidrs arī tas, ka valsts maciņš ir tik biezs, cik tas ir. Taču sabiedrībai būtu vieglāk samierināties ar kopējiem taupības plāniem, vēl jo vairāk – apzinoties, cik smagi situācija saasināsies, kad no nākamā gada 1.janvāra ievērojami palielinās energoresursu tarifus, ja vien būtu pārliecība, ka valdība arvien pieaugošās inflācijas apstākļos būtu pildījusi kaut vienu no saviem solījumiem un rādījusi piemēru šajā ziņā. Diemžēl šķiet, ka līdzšinējā valdība nav spējusi ne reāli ierobežot uzpūstā birokrātijas aparāta augošos izdevumus, kā tas šā gada sākumā tika solīts inflācijas apkarošanas plānā, ne arī novirzīt pietiekami lielus līdzekļus valsts attīstībai. Un pat atkāpties nav pratusi ar godu. Neiedziļinoties aizkulisēs un nemoralizējot, bet pievēršoties tikai lietu praktiskajai pusei, redzams, ka, pat aiziedama, valdība nespēj pragmatiski parādīt, ka tai rūp kopējās budžeta naudas taupīšana.

Ar izšķērdīgu vērienu tiek paziņots, ka valdība atkāpsies tikai 5.decembrī, bet līdz tam vēl apstiprinās trīs jaunus ministrus no trūkstošajiem četriem. Kāpēc? Lai pēc pāris nedēļām viņiem atkal būtu jāmaksā ministra amata zaudēšanas gadījumā paredzētās tūkstošiem latu lielās kompensācijas?

Latvijā noteikti būtu, kur šo naudu izlietot labāk. Ja metropolē nevajag, lai iedod Liepājai, iztīrīsim kaut vai to sen aizsērējušo Gulbju dīķi vai nojauksim vēl kādu graustu Karostā.

Sarmīte Pelcmane