Kurzemes Vārds

13:24 Sestdiena, 7. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Fotovēsture tagad arī bukletā un filmā
Pēteris Jaunzems

Jāņa Lādīša foto literatūras un foto senlietu krātuve savas pastāvēšanas trīsdesmito jubileju sagaidījusi ar grezna bukleta nākšanu klajā, kā arī dokumentālas kinolentes "Ūķis" publiskošanu.

Talsu tipogrāfijā iespiesto un senatnīgā tonalitātē ieturēto poligrāfijas izdevumu sarūpējis Liepājas Tautas fotostudijas dalībnieks Mārtiņš Sīlis, kas ir bukletā ievietoto fotoattēlu autors, kā arī dizaina māksliniece Maruta Bože, bet teksta autore ir Liba Mellere. Ceļvedī publicēts Liepājas kartes fragments, kas ļauj iespēju tūristiem bez maldīšanās atrast ēku K.Ukstiņa ielā, kur Liepājas muzeja nodaļā apskatāma unikālā fotogrāfijas vēstures kolekcija.

Ir pamats domāt, ka turpmāk interesentiem būs iespēja noskatīties uz šaurfilmas uzņemto kinolenti par fotogrāfijas vēstures pētījumu pirmsākumiem. Filmas autors un kolekcionāra draugs Modris Janeks tai devis nosaukumu "Ūķis". Tādējādi atgādinot skatītājiem par vietu patrepē Raiņa ielas 1.namā, kur sākotnē bija izvietoti eksponāti. 16 milimetru šaurfilmas pirmizrāde, ko nodrošināja kinoamatieris Māris Šmits, notika pagājušās nedēļas nogalē muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos" .

Mārtiņdienas izstāde

Tirdzniecības centrā "Ostmala" var apskatīt ļoti interesantu gaiļu izstādi, kurus darinājuši bērnudārza "Pasaciņa" mazuļi. Izstādīti vairāk nekā simt zīmētu, no dažādiem materiāliem veidotu gaiļu – katrs citādāks. Izstāde tapusi par godu Mārtiņdienai. Sestdien "Ostmalā" ieradīsies jautrā saimniece, lai kopā ar "Pasaciņas" bērniem un audzinātāju piedalītos Mārtiņdienas svinēšanā un šās dienas latvisko tradīciju mācīšanā. Būs dziesmas un dejas, mīklas un ticējumi. Bet Bērnu un jauniešu tehniskās jaunrades centra pedagogi ikvienam palīdzēs pagatavot glītu zosi, gaili vai krāšņas spalvu rotas.

13 dziesmiņas par Jūras Kaķi
Daina Meistere

Mākslinieciskās jaunrades centra "Vaduguns" vokālais ansamblis "Gaismiņa" pabeidzis darbu pie Sandras Vensko un Andra Eniņa raidlugas "Jūras Kaķis" mūzikas ieraksta.

Pavisam lielie un mazie dziedātāji savas vadītājas Dzintras Orbas vadībā iemācījās un ierakstīja 13 dziesmiņu. Tās skanēs Latvijas radio 1.programmā nākamgad, kad ceļu pie saviem mazajiem klausītājiem sāks S.Vensko raidluga "Jūras Kaķis" četrās daļās. Iecerēts, ka tekstu ierunās aktieris Rūdolfs Plēpis, viņam palīdzēs arī Liepājas aktieri. Lugas radio ieraksts saņēmis Pilsētas domes Kultūras pārvaldes finansiālo atbalstu. Ar raidlugas tēliem un mūziku bērni sadraudzējušies jau Dzejas dienu laikā, kad muzikālos iestudējumus noskatījās pilsētas skolēni.

Veltījums metalurgiem

Šodien akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" muzejā prezentē uzņēmuma 125.jubilejai veltīto grāmatu "Akciju sabiedrība "Liepājas metalurgs" – uzņēmums, kas apsteidz laiku".

Pēdējā pusgadsimta laikā tas ir trešais, visapjomīgākais rūpnīcas vēsturei veltītais izdevums. Grāmatā dots plašs ieskats metalurģijas attīstībā Liepājā, kā arī pirmo reizi apkopotas ziņas par lielākā rūpniecības uzņēmuma darbību laikā pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, tāpat ieskicētas holdingkompānijas "Liepājas metalurgs" attīstības perspektīvas. Jubilejas izdevums vienlaikus ir arī uzņēmuma 125 gadu fotohronika – vairāk nekā 500 attēlu dod iespēju aplūkot senus dokumentus, arī rūpnīcas attīstības plānus, ļauj ielūkoties kādreizējos cehos, redzēt, ar kādu tehniku tolaik strādāts, un, protams, iepazīstina ar cilvēkiem, kuru darbs nodrošinājis metalurģiskās rūpnīcas pastāvēšanu kopš tās dzimšanas līdz mūsdienām.

Dome cer nopelnīt

Liepājas pašvaldība, noguldot depozītā brīvos līdzekļus aptuveni triju miljonu latu apjomā, cer nopelnīt ap 34000 latu. Līdzekļus gan paredzēts noguldīt eiro, jo, ņemot vērā banku piedāvājumus, vidējā depozītu likme noguldījumiem eiro ir 5,96 procenti gadā. Pilsētas domes deputāti nolēmuši noguldīt brīvos finanšu līdzekļus uz laiku līdz četriem mēnešiem. Iepirkumu komisijai uzdots organizēt iepirkuma procedūru atbilstoši "Publisko iepirkumu likumam".

Parādes laikā būs ierobežojumi

Svētdien, 11.novembrī, Lāčplēša dienai veltītās Nacionālo bruņoto spēku Liepājas garnizona militārās parādes laikā no pulksten 14.45 līdz 15.45 Lielajā ielā pie akadēmijas būs satiksmes ierobežojumi, informēja Liepājas Kultūras pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Hmieļevska. Autovadītāji aicināti pilsētas centru apbraukt pa blakus ielām. Bet no pulksten 16.15 līdz 17, kad lāpu gājiena dalībnieki ieradīsies nolikt ziedus Ziemeļu kapos, satiksmes ierobežojumi būs Oskara Kalpaka ielas posmā no Strazdu līdz Siļķu ielai.

Mārtiņa Sīļa fotogrāfijas

Fotomākslinieks Mārtiņš Sīlis, kura pirmo personālizstādi "neVIENS" plašam skatītāju lokam atklās šodien pulksten 18 Aizputes Novadpētniecības muzeja izstāžu zālē, izstādes apmeklētāju aicinās ieraudzīt, satikt un sajust, un, tāpat kā viņa fotogrāfiju tapšanas momentos, "…nebūt vienam, bet meklēt sevi, ļauties tam, ko redzi, uztvert visu tādu, kāds tas ir, neļauties aizspriedumiem, bet baudīt mirkļa burvību..." Izstādē apskatāmas 22 fotogrāfijas. Mārtiņš Sīlis fotogrāfijās centies fiksēt arī sociālo kontekstu un attiecīgā mirkļa izjūtas, kuras ļauj ielūkoties dziļāk par acīm redzamo. Lai gan fotogrāfiju tapšana ir autora vienatnes, meditācijas un atpūtas mirkļi, tomēr tos caurstrāvo līdzatbildība par to, kas un kurš ir fotografēts – nevientulībā. Mārtiņš Sīlis kopš 2002.gada ir Liepājas Fotostudijas FOTAST biedrs un piedalījies vairākās kopizstādēs Latvijā, Lietuvā, Krievijā un Vācijā.