Kurzemes Vārds

04:43 Otrdiena, 31. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dome palīdzēs siltināt sienas

Kirils Bobrovs

Liepājas pilsētas pašvaldība piekritusi palīdzēt daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem energoefektivitātes paaugstināšanā. Pašlaik rit attiecīgo saistošo noteikumu publiskā apspriešana. To organizēt uzdots Pilsētas domes Sabiedrisko attiecību un marketinga nodaļai. Rezultātus paredzēts apkopot, pēc tam šo dokumentu apstiprinās galīgajā variantā. Taču zināma skaidrība par šī jauninājuma līdzfinansēšanu jau ir. Šim jautājumam bija veltīta īpaša prese konference.

Pilsētas domes izpilddirektors Edgars Rāts akcentējis progresu, kādu sasniedzis uzņēmums "Liepājas enerģija", un tagad, viņaprāt, namiem piegādātais siltums racionāli jāizmanto tālākajā posmā – namu iekšējos tīklos. Bet sākt vajadzētu ar energoauditu – lai zinātu, kam tērēt naudu visupirms. Vissvarīgākie faktori ir tādi, ka līdzekļus piešķirs no budžeta aptuveni 10 procentu apjomā no nepieciešamās summas un tikai patstāvīgi saimniekojošām struktūrām. Aprēķins ir šāds: piešķirt ne vairāk kā piecus latus nama vienam kvadrātmetram dzīvojamās platības. Namu pārvalžu un citu firmu vajadzības izskatīs tikai tādos gadījumos, ja namu biedrības būs noslēgušas ar tām līgumus par apkalpošanu. Tādā kārtā viens no šādas siltināšanas izdevumu līdzfinansēšanas mērķiem ir jaunu sabiedrību izveides stimulēšana. Vēl viens nosacījums ir obligāta pievienošanās centralizētajai siltumapgādes sistēmai. Pašlaik runa ir par 300000 latu piešķiršanu šādām vajadzībām nākamajā gadā. Turpmākā situācija rādīs, vai naudas nevajadzēs vairāk. Pašlaik ir šāda atbilde: ja iesniegumi pēkšņi pārsniegs ierobežotās budžeta iespējas, tad interesentiem nāksies stāties rindā, bet domniekiem meklēt kaut ko virs plāna.

Lai iekļūtu laimīgo skaitā, vajadzēs vēl izpildīt arī veselu komplektu dokumentu, kas ne vienmēr izdarāms vienā piegājienā. Rutīna paliek rutīna. Ārkārtējā gadījumā palīdzēs juristi. Būs konsultācijas arī domē – Nekustamā īpašuma pārvaldē, Apmeklētāju pieņemšanas centrā, mājaslapā, izdevumā "Katram Liepājniekam".

Izmantojot jaunus projektus, jebkurā gadījumā būs nepieciešama arī banku kredītpalīdzība. Un runa var būt par simt tūkstošiem latu, ja ne par vēl lielākām summām – atkarībā no konkrētā nama īpatnībām un lieluma. Un tas nozīmē, ka noteikti vajadzēs rīkot tik nepatīkamās sapulces ar sabiedrību biedru kvoruma piedalīšanos. Bet no pēdējo gadu pieredzes zināms, ka uz šādām sapulcēm ļaudis ierodas nelabprāt un vēl negribīgāk balso par kredītiem vai brīvprātīgo apsaimniekošanas maksas paaugstināšanu. Daudzi vēl nav pārliecināti, ka tas ir vienīgais un optimālais ceļš. Nāksies pierunāt un pārliecināt. Bet visjūtamākais arguments paliek tas, kas visiem jau zināms: energoresursi kļūst aizvien dārgāki, un tādēļ nepieciešams vēl neatlaidīgāk meklēt, kur un kā ietaupīt. Atliek paļauties tikai pašiem uz sevi. Ja reiz esam privatizējuši dzīvokļus kā pusfabrikātus, tad tagad ir jāsasprindzinās.