Kurzemes Vārds

04:20 Otrdiena, 31. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Karsta filma vēsajiem vakariem

Filma "Amerikāņu gangsteris" būs īsts saldēdiens tiem, kuriem patīk uz patiesiem notikumiem balstīti kinodarbi. Kuri uz ekrāna labprāt vēro pieredzējušus, profesionālus aktierus, ko piesaistījuši atzīti, prestižām godalgām lutināti režisori. Kuriem patīk spriedze un dinamika un kuri negriež galvu uz otru pusi, redzot asiņainus skatus. Kinokritiķi krimināldrāmu "Amerikāņu gangsteris" vērtē kā no vienu no labākajiem šā gada darbiem savā žanrā. Ka nu ne, ja tās režisors ir "Oskaram" nominētais Ridlijs Skots ("Gladiators", "Hanibāls", "Labs gads") un tajā piedalās kino zvaigznes, ASV Kinoakadēmijas balvu jau saņēmušie Denzels Vašingtons un Rasels Krovs.

Filma "Amerikāņu gangsteris" stāsta par narkobiznesa kulta personu 70.gadu Hārlemā. Frenks Lūkass (D.Vašingtons) ir mafijas bosa šoferis. Kluss cilvēks. Kad viņa boss pēkšņi nomirst, Frenks soli pa solim uzbūvē pats savu impēriju un izveido savu amerikāņu sapņa versiju. Viņš pārvalda narkotiku tirdzniecību, pārpludinot pilsētas ielas ar tīrāko mantu par labāko cenu. Drīz viņš pārspēj vadošos noziedzīgos sindikātus, kļūstot par ietekmīgāko cilvēku, kurš spējis saglabāt savu neatkarību un strādā vienīgi sev un savām interesēm.

Drīz viņam uz pēdām nonāk policists Ričijs Roberts (R.Krovs). Viņš savās aprindās pēc kādas viņa vadītas operācijas iznākuma tiek uzskatīts par izstumto. Viņš saprot, ka narkotiku tirdzniecības tīklā notikušas lielas izmaiņas un spēlē iesaistījies spēks, kas pārspējis pat mafijas darbības līmeni.

Gan Lūkasam, gan Robertam raksturīgs savs, īpašs ētikas kodekss, kas atšķir tos no citiem līdzgaitniekiem, padarot viņus par vientuļiem spēlētājiem – katru savā likuma pusē. Viņu ceļi krustosies, un uzvarēt var tikai viens.


Lāčplēša dienu ieskandinās "Puiku spēles"

Lāčplēša dienu Liepājā šoruden ieskandinās jau 9.novembrī pulksten 11 pasākums "Puiku spēles. Lāčplēša balvas izcīņa". Sacensības notiks Ziemeļu fortos, tajās piedalīsies Liepājas pilsētas skolu un jaunsargu komandas.

11.novembrī pulksten 10 Lāčplēša dienu ievadīs piemiņas dievkalpojums Jaunliepājas Lutera baznīcā, kurā piedalīsies Liepājas Jūras spēku pūtēju orķestris un klātesošos uzrunās mācītājs Raitis Šēners.

Lāčplēša dienas sarīkojumi turpināsies pulksten 13 muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos", kur atklās izstādi "No barikādēm līdz miera misijai (Nacionālie bruņotie spēki. 1991–2007)". Izstādes atklāšanā muzicēs Liepājas Jūras spēku orķestra grupa, bet apsveikuma vārdus sacīs Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš. Liepājas muzeja darbinieku veidota Latvijas brīvības cīņām veltītā izstāde līdz 20.novembrim būs apskatāma arī tirdzniecības centrā "Ostmala". Kā ik gadu, pulksten 15 Lielajā ielā pie Liepājas Pedagoģijas akadēmijas sāksies Nacionālo bruņoto spēku Liepājas garnizona militārā parāde. Ievadot parādi un lāpu gājienu uz Ziemeļu kapiem, apsveikuma vārdus tā dalībniekiem teiks Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, Nacionālo bruņoto spēku kapelāns Viesturs Kalniņš, nacionālpatriotisko organizāciju vārdā runās Juris Raķis, bet Liepājas pilsētas Skolēnu domes vārdā – Ritvars Embrekts.

Pulksten 18 Liepājas muzejā skanēs svētku koncerts, kurā uzstāsies kamerkoris "INTIS" (diriģente Ilze Valce) un dziedātājs Andris Ērglis.

Lāčplēša dienai veltītie pasākumi turpināsies arī 14.novembrī pulksten 19 Liepājas Latviešu biedrības namā, kur būs latviešu komponistu kora mūzikas koncerts "Es skanēšu". Piedalīsies sieviešu koris "Aija" (diriģente Gunta Vite), soliste Liene Deņisjuka (flauta) un instrumentālais trio – Dita Barona, Beate Zariņa, Lina Andrejeva.

15.novembrī pulksten 19 mākslas un jaunrades centrā "Vaduguns" notiks Lāčplēša dienai un Latvijas Republikas proklamēšanas 89.gadadienai veltīts centra mākslas kolektīvu koncerts.

Dažādi Lāčplēša dienai veltīti sarīkojumi notiks arī mācību iestādēs, bibliotēkās un citviet.


Kalētu skola svin lielu jubileju

Rīt Kalētu pamatskola atzīmēs 125.jubileju. Pulksten 15 Kalētu kapsētā, kur atdusas septiņi skolas pedagogi, notiks piemiņas brīdis, pastāstīja direktore Agrita Purviņa.

Bet svinīgais sarīkojums kluba zālē sāksies pulksten 17 ar zvanu ansambļa koncertu. Viens no svarīgākajiem notikumiem būs skolas karoga iesvētīšana. To izgatavojusi māksliniece Mārīte Juška no Rīgas.

Karoga tapšanai ir sena vēsture. Pedagogiem bijušas aizdomas, ka tāds reiz ir bijis, taču skaidras ziņas sākumā nav izdevies iegūt. Tad A.Purviņa izmantojusi iespēju Valsts arhīva interneta mājaslapā uzdot jautājumu, vai Kalētu pamatskolai ir bijis karogs. Pēc laika saņemta apstiprinoša atbilde. Karoga skici 1940.gada 24.maijā apstiprinājis izglītības ministrs Jūlijs Auškāps. Pēc mēneša Latvija kā neatkarīga valsts vairs nepastāvēja, tādēļ A.Purviņa spriež, ka tas nemaz nav tapis. Līdz ar to M.Juškas izpildījumā pēc senās skices karogs radīts pirmoreiz. Vienā pusē tam ir tautisks ornaments un uzraksts "Kalētu pamatskola", bet otrā – senlatviešu pils, meži un Latvijas ģerbonis, kā arī vārdi "Dievam, Latvijai, darbam".

Himna skolai jau ir, to sarakstījis Kalētu Mūzikas skolas krusttēvs, rīdzinieks Haralds Purviņš. Taču 125.jubilejā viņš skolai uzdāvinājis jaunu dziesmu. Arī to paredzēts izpildīt svinīgajā sarīkojumā. Vēl varēs noskatīties jautru uzvedumu, kurā darbosies esošie un bijušie skolotāji.

Bet pulksten 20 zālē būs balle. Spēlēs Viktors. Līdzi jāņem groziņš, dalības maksa – trīs lati. Absolventiem tiks dota iespēja pulcēties klasēs.