Kurzemes Vārds

18:55 Ceturtdiena, 28. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Neapmulst novembrī

Novembra vidusposms Latvijas valstij ir nozīmīgu svētku laiks, taču vēstures rats periodiski mēdz izmest tādu loku, ka gada vienpadsmitais mēnesis liek ne vien šķirstīt atmiņu un grāmatu lappuses, bet arī pieņemt mūsdienu situācijai atbilstošus lēmumus.

Pagājušā gadsimta otrā gadu desmita dinamisko un asiņaino notikumu sausās hronikas ļauj nojaust, ka arī tajos laikos, kad dažādu tautību un ideoloģiju karavīri pie Liepājas un visā latvju zemē nāca un gāja, visvienkāršākais, jādomā, bija ļauties notikumu attīstības gaitai un pārāk neiespringt. Simti, vēlāk tūkstoši domāja citādāk, un tieši tāpēc, ņemot talkā izdevīgo tā brīža Eiropas politisko situāciju, izveidojās Latvijas valsts, kurā pēc lielām jukām un pusgadsimta okupācijas mums ir prieks dzīvot tagad.

Šodien, par laimi, cilvēkiem, kas kāri pēc varas, šautenes nomainījušas kaklasaites, un tas pēc būtības nedaudz priecē, jo norāda, ka ļaudis iemācījušies problēmas risināt ne vairs ieroču, bet diplomātiskā valodā. Taču jautājums par to, kā neapmulst – paliek. Jo nav posta un varmāku salauztu ģimeņu, taču ir dažādi reklāmu un citu trokšņu radīti vilinājumi un prāta mulsinājumi, kuru gūzmā saglabāt savu pārliecību, savu ticību valstij nemaz nav tik viegli. It īpaši tāpēc, ka šajos laikos tik atšķirīgi – gan nesavtīgi un godprātīgi, gan vīzdegunīgi un paštaisni, gan bļaujot un vaimanājot – dažādi sabiedrības slāņi saprot simboliskos Rūdolfa Blaumaņa vārdus: mans zelts ir mana tauta.

Tikpat dažādi, kā izskatās, vismaz Liepājā tiek tulkots tāds šajās dienās aktuāls temats kā patriotiskā audzināšana. Protams, ceļš uz vērtību apzināšanu var būt dažāds, bet, ja, piemēram, visā Latvijā izreklamētā šā gada valsts svētku nagla – filma "Rīgas sargi" Lāčplēša dienā Liepājā tiek rādīta nakts melnumā vienā seansā un šaurai publikai, tad man tas šķiet, ļoti saudzīgi izsakoties, ačgārni. Un vienlaikus liek mulst, jo kur gan rast vēl parocīgāku veidu, kā pievērst informācijas un iespēju nogurdināto jauniešu uzmanību valstij būtiskākajiem vēstures procesiem.

Gribu gan domāt, ka šī aplamība, gluži tāpat kā tukšas frāzes, nebūs dominējošā pilsētā, kur rakstītas būtiskas valsts vēstures lappuses. Jo Liepāja noteikti ir pelnījusi pārliecinošu, lepnu un pārdomātu, nevis samocītu un biklu, attieksmi pret 11. un 18. novembri.

Edgars Lūsēns