Kurzemes Vārds

19:52 Pirmdiena, 17. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Voldemāra Caunes balva "Vecliepājas rūķim"
Indra Imbovica

Pagājušajā nedēļā Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka ar vairākiem sarīkojumiem svinēja pastāvēšanas 230.jubileju.

Svinīgajā sarīkojumā Latviešu biedrības namā CZB direktore Ilga Erba paziņoja un izsludināja Voldemāra Caunes balvu. Viņš 1919.gadā Liepājā nodibināja bērnu bibliotēku, kas bija pirmā tāda Latvijā. Balvai piesaistīts arī CZB sarūpēts finansējums 1000 latu apmērā. Pirmo V.Caunes balvu saņēma bērnu bibliotēka "Vecliepājas rūķis" un četras tās darbinieces – Sandra Dumpniece, Indra Berķe, Denisa Braša un vadītāja Inga Jurgeviča.

Jubilejas reizē savus kolēģus sveikt bija ieradušies Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks kopā ar citiem bibliotēku dienestu vadītājiem, Liepājas Kultūras pārvaldes ļaudis, pārstāvji no Latvijas novadu bibliotēkām, kā arī daudzi citi draugi un atbalstītāji. Liepājas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde virknei Centrālās zinātniskās bibliotēkas darbinieku pasniedza Atzinības rakstu. Bet CZB direktore Ilga Erba saviem bibliotekāriem dāvināja jauku piemiņas velti – atslēgas piekariņu ar vēsturisko bibliotēkas zīmogu, uz kura latīniski ir rakstīts "Nobis et publico", bet centrā attēlots bišu strops ar bitītēm.

Izstāde Latvijai

Vēl šonedēļ tirdzniecības centrā "Ostmala" var apskatīt fotoizstādi "Es skatos Latvijā". Centra vadītāja D.Vaičikauska pastāstīja, ka ekspozīcija tapusi sadarbībā ar pilsētas un rajona skolām un pirmsskolas izglītības iestādēm. Mērķis – veicināt bērnu un jauniešu pozitīvu, saprotošu, radošu attieksmi pret savu valsti, pret procesiem, kas norisinās Latvijā. Izstāde piedāvā iespēju pierasto, saprotamo, dažreiz varbūt pat kaitinošo ieraudzīt mazliet citādu. Saules lēkti un rieti, debesis, kādas nav nekur citur pasaulē, margrietiņu lauki un neticamie zirnekļu pinumi, Latvijas skudru izstaigātās maģistrāles tuvplānā, žagatas mājoklis, bezpajumtnieka smaids... Visaktīvākie izstādes dalībnieki ir 8., 10., 15. vidusskolas skolēni, Ezerkrasta un Centra sākumskolas, bērnudārzu "Pūcīte", "Liepiņa", "Pasaciņa", "Stārķis", "Mazulītis" audzēkņi, Liepājas Bērnu un jauniešu centrs, Vērgales pamatskola un Vecpils pamatskola.

Grāmata ar stipru cilvēku stāstiem

Lai ļautu cilvēkiem saprast, ka arī slimības, pat smagas slimības, ir pārvaramas un dzīve turpinās arī pēc tām, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" rīt pulksten 12 aicina visus interesentus uz Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas lasītavu, kur notiks grāmatas "Septiņi stipri stāsti" prezentācija. Projekta īstenotāji sola, ka tā būs grāmata par septiņiem garā stipriem cilvēkiem, kuriem bijis ļaundabīgais audzējs, Hodžkina limfoma un šizofrēnija un kuru dzīves uztvere un ticība saviem spēkiem ir ļāvusi ne tikai pārvarēt visus dzīves mestos izaicinājumus, bet arī turpināt dzīvot jaunā kvalitātē. "Šie stāsti nebūt nav par slimībām un invaliditāti, bet gan par to, ka dzīvē mums visiem ir doti pārbaudījumi, kas jāpārvar. Un nepārvaramu pārbaudījumu nav," atzīst onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības "Dzīvības koks" valdes priekšsēdētāja Daina Mezīte. Prezentācijā piedalīsies grāmatas stāstu varoņi, projekta īstenotāji, pašvaldības pārstāvji un citi.

Plus trīs asociētās profesores

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas asociēto profesoru skaits palielinājies par trim cilvēkiem dažādās nozarēs – valodniecībā (latviešu sinhronā valodniecība), literatūrzinātnē (salīdzināmā literatūrzinātne) un pedagoģijā (mākslas pedagoģija). Tagad akadēmijā strādā 11 profesori un 14 asociētie profesori. Asociētā profesora amatā ievēlētas Literatūras katedras vadītāja filoloģijas doktore Zanda Gūtmane, Mākslas un dizaina katedras vadītāja pedagoģijas doktore Inta Klāsone un Latviešu valodas katedras docētāja filoloģijas doktore Linda Lauze. Akadēmijā asociētā profesora amatam izvirza personas, kam ir doktora grāds, kam ir zinātnes nozarei atbilstošas zinātniskās publikācijas vispāratzītos recenzējamos izdevumos, mācību grāmatas vai mācību līdzekļi un kas aktīvi veic zinātnisko darbu un piedalās zinātniskā darba vadīšanā. Liepājas Pedagoģijas akadēmijā profesorus un asociētos profesorus ievēlē attiecīgās jomas profesoru padome, kas darbojas nozares vadošajās augstskolās, piemēram, Latvijas Universitātē, Mūzikas akadēmijā, Mākslas akadēmijā.

Bērni atkal veidos Ziemassvētku kartīti

Liepājā tā jau ir tradīcija – veidot pilsētas Ziemassvētku apsveikumu, smeļoties idejas no bērnu zīmējumiem. Tāds konkurss notiek septīto gadu, un šogad tā devīze ir "Liepāja pucējas Ziemassvētkos". Bērni un jaunieši līdz 16 gadu vecumam, kuriem patīk zīmēt un kuri sirdī jūtas liepājnieki, aicināti līdz 30.novembrim iesniegt savus darbus domē. Konkursam, tāpat kā līdz šim, tiek gaidīti zīmējumi, kuros jaušama Ziemassvētku noskaņa un svētku tradīcijas, apvienotas ar Liepājai raksturīgo. No saņemtajiem darbiem žūrija un domes vadītāji izvēlēsies labāko un oriģinālāko, Liepāju vislabāk raksturojošo zīmējumu, ko izmantos Ziemassvētku kartītes izgatavošanā. To saņems Valsts prezidents, ministri, ārvalstu pārstāvniecības, pilsētas draugi un sadarbības partneri. Šogad, tāpat kā pērn, bērnu darināto kartīti Ziemassvētkos saņems arī katrā liepājnieku ģimenē. Pēc zīmējumiem tiks sagatavoti arī plakāti, kas svētkos rotās pilsētu. Labākā zīmējuma autors saņems domes pārsteiguma balvu. Arī interesantāko zīmējumu autori dažādās vecuma grupās saņems domes balvas. Visi darbi būs apskatāmi izstādē domes vestibilā pirms Ziemassvētkiem. Zīmējumam jābūt krāsainā izpildījumā jebkurā tehnikā (izņemot datortehniku) uz A4 formāta lapas. Zīmējuma otrajā pusē autori aicināti rakstīt savu vēlējumu Liepājai un liepājniekiem gada gaišākajos svētkos.

Pašvaldības policijai – karstais tālrunis

No šodienas Liepājas pilsētas Pašvaldības policijā darbosies karstais tālrunis, pastāstīja Informācijas nodaļas speciāliste Ilze Kozika. Tādējādi iedzīvotājiem papildus diennakts dežuranta telefonam būs iespēja informēt policijas darbiniekus par konstatētajiem pārkāpumiem pilsētā. Karstais tālrunis 3401968 darbosies katru darba dienu no pulksten 9 līdz 16. Likumsargi gan atgādina, ka steidzamos, neatliekamos gadījumos liepājniekiem jāzvana pa diennakts tālruni 3420269 Pašvaldības policijas dežurantam.

Par cilvēka uzticīgāko draugu – suni Rikiju

Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā rīt pulksten 17 – Antona Kreica jaunākās grāmatas "Teiksma par Rikiju" atvēršanas svētki, informēja CZB direktores vietniece Aina Krauče. Grāmatai ir divas daļas: "Rikijs" un "Rikijs atgriežas". Tās pirmā daļa iznāca pirms pāris gadiem, un tajā lasītājs iepazina suni Rikiju no pašas bērnības autora skatījumā un mākslinieka Imanta Liepiņa ilustrācijās. Grāmatas otrajā daļā, kā saka pats autors, kontakts turpinās un, ja bērnībā tam piemitis pavairāk niķu, tad tagad jau ir domas un sarunas. Bez tam arī Rikijs, maziņš būdams, apmierinājies ar savu tēlu zīmējumos, toties grāmatas otrajā daļā jau gribējis sevi redzēt fotogrāfijās no ģimenes albuma, jo tagad taču viņam ir pieci gadi. Sarīkojumā klausītājus ar Rikiju iepazīstinās viņa draugs – grāmatas autors Antons Kreics un aktieris Aivars Kalnarājs, muzicēs Jānis Birzkops.

Stilistes ieteikumi dažādu vecumu cilvēkiem

Lai pievērstu savu biedru uzmanību ne tikai savai slimībai un tās ārstēšanai, bet arī citām saistošām lietām, Liepājas Reimatiķu biedrības valde šoreiz aicina savus biedrus un arī citus interesentus uz tikšanos ar profesionālu stilisti. Viņa stāstīs, kā gaumīgi ģērbties dažādu vecumu cilvēkiem. Tikšanās notiks sestdien, 24.novembrī, pulksten 12 Krusta draudzes zālē (K.Valdemāra ielā 7).

Izmaiņas Liepājas teātra repertuārā

24.novembrī paredzētā izrāde "Dāma bez kamēlijām" tehnisku iemeslu dēļ pārcelta uz 5.janvāri. Iegādātās biļetes derīgas vai nododamas teātra kasē. Bet solistu aizņemtības dēļ mainīti "Agrās rūsas" izrāžu datumi: 14.decembrī paredzētā izrāde notiks 9.decembrī, bet 15.decembra izrāde – 8.decembrī. Iegādātās biļetes derīgas vai nododamas teātra kasē līdz 5.decembrim.

Prozas konkursam plaša atsaucība

Prozas konkursā "Liepājnieki savai pilsētai", kas reizē ir arī literāro darbu atlase gadskārtējā prozas krājuma izdošanai, Liepājas dzimšanas dienu sagaidot, pieteikušies 17 autori, kas iesnieguši konkursam savus 2007.gadā tapušos un vēl nepublicētos prozas sacerējumus.

Dažādu paaudžu Liepājas pilsētas un novada literāti konkursam iesnieguši darbus ar intriģējošiem nosaukumiem "Londona–Rīga–Liepāja–Sieviete", "Aiz Brandenes pakalniem", "Mēs esam slimi", "Gribu būt kapteinis", "Savai pilsētai", "Silta, lietaina vasaras diena jeb Taksists Nr.21", "Dizentērija" un citus, kas tagad tiks nodoti profesionāļu vērtēšanai.

Liepājas pilsētas un novada laikraksta "Kurzemes Vārds" sadarbībā ar Liepājas Kultūras pārvaldi un Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļu rīkotajā konkursā iesniegtos stāstus vērtēs pazīstamais prozaiķis, latviešu postmodernisma brālības spožākais teorētiķis un literatūrkritiķis (kas pastāvīgi novāc jaunākās oriģinālliteratūras un tulkojumu ražu) Guntis Berelis, eksliepājnieks, rakstnieks un režisors Andrejs Migla, Liepājas Pedagoģijas akadēmijas pasniedzēja, literatūrzinātniece Anda Kuduma, Liepājas Kultūras pārvaldes vadītāja Lelde Vīksna un pazīstamais rakstnieks ar Liepāju sirdī Ēriks Hānbergs. Katram no iesniegtajiem stāstiem piešķirts kārtas numurs, un žūrija tuvākā mēneša laikā iepazīsies ar anonīmajiem darbiem un, nezinot to autorus, noteiks labākos no šā gada Liepājas prozas ražas. Konkursa uzvarētāji savā starpā sadalīs balvu fondu 500 latu apmērā, rezultātu paziņošana paredzēta svinīgā sarīkojumā, kas notiks 14.decembrī.

Ar labāko prozas darbu autoriem tiks slēgti līgumi par darba vai tā fragmenta publicēšanu jaunajā prozas darbu krājumā, kas tradicionāli tiks izdots par godu Liepājas dzimšanas dienai, bet autoriem, kuru darbi netiks iekļauti krājumā, būs iespēja publicēties neatkarīgajā literāri publicistiskajā pielikumā "Vārds", ko turpmāk regulāri plāno izdot Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļa.

Iecelts izpilddirektors

Vakar atkal vajadzēja precizēt no namu pārvaldes "Vecliepāja" saņemtās baumas par jauniem norīkojumiem amatā. Runa bija par Vilni Dobeli, kas līdz šim strādāja par uzņēmuma Remonta un celtniecības nodaļas vadītāju un iemantojis autoritāti. Tagad valde viņu iecēlusi par izpilddirektoru. Šis amats ieviests tikai nupat, tā teikt, jaunajam vadītājam, nosakot tā pamatfunkcijas. To apstiprināja arī Dobeļa kungs. Viņš teica, ka par valdes sastāva papildināšanu vai jaunu priekšsēdētāju pagaidām nav runāts. Iespējams, tas netieši saistīts ar gaidāmo namu pārvaldes privatizāciju. Vakar vakarā valdei notikusi arī kārtējā sēde.