Kurzemes Vārds

06:48 Pirmdiena, 17. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Problēma

Iereibuši vecāki uz bērnudārza sliekšņa
Ita Cērmane

Incidents vienā no Liepājas bērnudārziem, kad meitenīte atteicās iet uz mājām kopā ar vecākiem, kas bija piedzērušies, ir atrisināts. Bērns ir atgriezies mājās. Taču līdzīgi gadījumi bijuši arī iepriekš.

Neiet uz mājām

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka 20.novembrī pēc pulksten sešiem vakarā Pašvaldības policijas darbinieki saņēma izsaukumu uz pirmsskolas izglītības iestādi "Pasaciņa", kur kāda sešus gadus veca meitenīte atteicās doties līdzi savai mātei, kas bijusi iereibusi. Arī bērna tēvs bija ieradies piedzēries. Tā kā abi vecāki, būdami kunga prātā, nav bijuši spējīgi parūpēties par savu nepilngadīgo meitu, policisti meitenīti nogādājuši Bērnu patversmē.

Policija sāka noskaidrot, kas noticis, bet vecāki tika informēti, ka meita atrodas Bērnu patversmē. Nepilngadīgo lietu nodaļas darbinieki kopā ar Bāriņtiesas darbiniekiem ceturtdien devās iepazīties ar ģimeni, lai noskaidrotu, kādēļ izveidojās minētā situācija. "Kamēr nebūsim izrunājušies ar visiem incidentā iesaistītajiem, nevaram secināt, ka ģimenē bērnam tiek darīts pāri. Varbūt bērns vienkārši sadusmojies uz vecākiem," skaidroja Pašvaldības policijas Nepilngadīgo lietu nodaļas vadītāja Ginta Gailīte. Viņa apelēja pie vecāku atbildības, atgādinot, ka par savām atvasēm ir jārūpējas.

Šveicieši aicina pieskatīt

Pirmajā vizītē ceturtdien no rīta tiesībsargi nevienu no vecākiem mājās nav sastapuši. Tas izdevies tikai pēcpusdienā, kad mājās bijusi māte, "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Bāriņtiesas priekšsēdētāja Taiga Ziemele. Māte gan iestāžu darbiniekiem noliegusi, ka dārziņā pēc meitas būtu ieradusies iereibusi.

T.Ziemele stāstīja, ka šī ģimene policijas redzeslokā iepriekš nav nonākusi, bet Bāriņtiesas gan. Ģimene kopš aizvadītā gada tiek apsekota starpvalstu sadarbības ietvaros. Proti, māte Liepājā ieradusies no Šveices, un turienes Sociālais dienests mūsu pilsētas Sociālajam dienestam lūdzis sekot līdzi stāvoklim ģimenē. Arī pēc incidenta bērnudārzā Bāriņtiesas darbinieki kopā ar policistiem un Sociālā dienesta darbiniekiem apsekojuši ģimeni un secinājuši, ka meitenītei, kas ir turku tautības, pāri netiek darīts.

Turklāt jau vakarā pēc incidenta meitene pati arī savas domas bija mainījusi un raudājusi pēc mājām un mātes. Piektdien, izrunājoties ar māti, pieņemts lēmums, ka nav pamata uzsākt lietvedību par bērna aprūpes tiesību atņemšanu. Tūlīt pēc tam meitenīte arī atgriezusies ģimenē, skaidroja Bāriņtiesas priekšsēdētāja.

"Kaut kāda problēma šajā ģimenē droši vien ir. Ne jau par katru ģimeni interesējas Sociālais dienests. Acīmredzot jau Šveicē bijušas problēmas," uzskata T.Ziemele. Un piebilst, ka, iespējams, meitene ģimenē jūtas nevajadzīga. Proti, viņas māte dzīvo kopā ar kādu vīrieti, un meitenei ir mazāks brālītis. Iespējams, viņa ir greizsirdīga.

Policiju sauc bezizejā

Tas nav pirmais gadījums, kad policisti darba dienas beigās saņem izsaukumu uz kādu no pilsētas bērnudārziem, kur radušās problēmas ar audzēkņu nogādāšanu mājās. Iepriekš ne tikai gadījies, ka atvasei pakaļ ierodas piedzēries pieaugušais, bet pat tā, ka mazulim pakaļ vispār neviens neatnāk.

G.Gailīte "Kurzemes Vārdam" apstiprināja – kaut arī ne bieži, tādi gadījumi tomēr ir. Policija tiek saukta tikai tad, ja bērnudārzu darbinieki paši saviem spēkiem nespēj sameklēt audzēkņu vecākus. Turklāt tas gadoties arī ar ģimenēm, kas rūpējas par bērniem. G.Gailīte par piemēru min nesaprašanos. Piemēram, vecāki savā starpā nav vienojušies, kurš no dārziņa izņems bērnu. Vai arī vecāki sarunājuši kādu no radiniekiem vai paziņām savākt no bērnudārza atvasi, bet šis cilvēks to nav izdarījis. Taču šādos gadījumos problēmu atrisināt visbiežāk izdodas samērā viegli un ātri – jau tajā pašā vakarā.

Sarežģītāk esot ar tā saucamajām nelabvēlīgajām ģimenēm, kur cieņā ir sīvais. Un diemžēl tieši ar tām visbiežāk rodoties problēmas. Šādās situācijās mazuļi tiek ievietoti Bērnu patversmē, līdz policija sadarbībā ar Bāriņtiesu pārliecinās, ka bērns var droši atgriezties ģimenē. "Protams, tas nav normāli, ka bērnam jāuzturas patversmē, taču galvenais ir bērnu drošība," uzsver G.Gailīte.

Vecākiem šādā situācijā izsaka brīdinājumu. Bet, ja atkārtoti konstatēts pārkāpums, tiek noformēts administratīvais protokols par pienācīgu nerūpēšanos par bērnu. Protokolu nosūta izskatīšanai Liepājas domes Administratīvajai komisijai. "Vecāku tiesības pirmajā reizē nekad netiek atņemtas," uzsver amatpersona. Bāriņtiesa strādā ar šādām ģimenēm. Kaut gan pieredze rāda, ka nelabvēlīgajās ģimenēs situācija krasi neuzlabojas, tiesībsargi rūpējas par bērna interesēm.