Kurzemes Vārds

13:23 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Tai jābūt Auklei ar lielo burtu
Blāzma Vikmane, Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Pedagoģijas katedras docente, pedagoģijas doktore

Ir izveidots un sācis strādāt Aukļu dienests. Pirms uzsākt darbu, Liepājas Pedagoģijas akadēmijas mācībspēki vadīja lekcijas un nodarbības topošajām dienesta darbiniecēm.

Arī es vadīju nodarbības. Uzskatu, ka auklei ir ļoti nepieciešamas profesionālas zināšanas, lai strādātu ar mazajiem bērniem. Jo nebūt nepietiek ar to, ka ir atrasts cilvēks, kurš zināmu laiku pasēž pie mazuļa. Bērns nemēdz tā mierīgi sēdēt, augošajam cilvēkam ir nepieciešams darboties. Tāpēc cilvēkam, kurš ir piekritis mājās uzraudzīt bērnu, kamēr vecāki ir darbā vai veic kādus citus pienākumus, ir jābūt izglītotam tieši pirmsskolas vecuma izglītības jomā. Jo jāzina gan vecuma īpatnības, gan tas, kāds ir attīstības līmenis, un galvenais, kā to veicināt un attīstīt.

Uzskatu, ka vecākiem, kuri izvēlas aukli kā alternatīvu bērnudārzam, kurā, kā zināms, tagad vietu skaits ir mazāks nekā pieprasījums pēc tām, ir svarīgi, lai aukle tiešām būtu speciāliste ar lielo burtu. Lai viņa būtu tādā līmenī, kā kādreiz bija guvernantes, kuras savus pieskatāmos mācīja dažādās dzīves gudrībās. Tāpat zinu, ka dabūt labu aukli nav viegli. Tā tas bija arī agrāk. Kad mani bērni bija mazi, gadījās situācijas, kad vajadzēja atrast cilvēku, kurš viņus pieskatītu, kad mazie bija apslimuši vai citu iemelsu dēļ nevarēja iet uz dārziņu. Un es tāpat meklēju caur zināmiem cilvēkiem, un biju laimīga, ka mūsu mājā dzīvoja kāda vecmāmiņa, pie kuras varēja atstāt mazos.

Noteikti ir svarīgi, ko aukle ar bērniem dara, kamēr viņi ir kopā. Ja cilvēks nav pazīstams, var gadīties, ka pieskatītāja pakļauj bērnu savām interesēm. Kaut vai stundām klejojot pa lielveikaliem, kas mazām meitenēm un zēniem ir nepiemērota, apnicīga nodarbība. Un mazais neko negūst un neiemācās.

Mūsu rīkotajos kursos mācījās dažāda vecuma cilvēki. Starp auklēm bija gan mūsu pašu studentes, gan vecāka gadagājuma sievietes, kuras agrāk bija strādājušas izglītībā, arī pensionāres. Bet viņas vienoja vēlēšanās mācīties, un tas, manuprāt, bija ļoti pozitīvi. Ja cilvēki gatavi apgūt zināšanas un prasmes, tad tas rāda, ka viņi vēlas strādāt. Uzskatu, ka Aukļu dienests ir ļoti labs palīgs vecākiem ar pirmsskolas vecuma bērniem. Tā ir zināma garantija, ka mazais būs ne tikai pieskatīts, bet ka viņam arī daudz ko iemācīs.