Kurzemes Vārds

11:34 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Laiki mainās, tikumi arī

Kas vēl atceras aizgājušos padomju laikus, droši vien atminas, cik bargi tolaik vērsās pret pārpircējiem. Toreiz cilvēkus, kas pirka, lai pārdotu tālāk dārgāk, sauca par spekulantiem. Bet tagad pārpirkšana, uzpirkšana un tālāk pārdošana ir cienījams bizness.

Protams, laiki mainās, tikumi arī. Nekādā gadījumā negribu noliegt, piemēram, šolaiku nekustamo īpašumu jomas veiksminieku panākumus, saukāt par spekulantiem u.tml. Tomēr jāatzīst, ka ieguvēji bija tie, kas prata izmantot juku laikus, par sviestmaizi sagrābties īpašumus un pēc tam vēl pārdot tos par dubultu cenu. Tikai valsts gan no tā nodokļos nesaņēma ne santīma. Vēl jo nepatīkamāk, ka daļu īpašumu, rūpnīcu un citu vērtīgu objektu nezin kādā mistiskā veidā ieguva tobrīd pie varas esošie, dažādi ministriju darboņi, politiķi utt., kas drīz vien guvumu izpārdeva, saņemot miljonus, ko savukārt noslēpa ofšoru zonās. Un ne gailis pakaļ nedziedāja. Tagad var tikai brīnīties, kur mazajai Latvijai radies tik daudz miljonāru, vienīgi nojaušams, ka to skaits galvenokārt palielinājies proporcionāli izsaimniekotām, izpārdotām iepriekš veiksmīgām ražotnēm.

Lētās pārpirkšanas ziedu laiki, šķiet, nupat jau tuvojas norietam, jo viss, kas bija vērtīgāks, vairāk vai mazāk veiksmīgi sadalīts. Tagad vēl nolūkojamies uz pēdējo kaut cik ievērojamo objektu galu.

Tikko piedzīvojām sāpīgas atvadas no Latvijas abām cukurfabrikām – Liepājas un Jelgavas. Korpusi tiek nograuti, pēdējie saražotā cukura krājumi pārdoti, darbinieki meklē darbu, cukurbiešu audzētāji arī izmisīgi lūko citus variantus. Tikai pārsteidz tas, cik viegli atteicāmies no šīs Latvijai tradicionālās nozares. Ir dzirdēts, ka Eiropā cukura reforma izgāzusies un neviens cits tik ātri nav savas ražotnes likvidējis kā Latvijā. Pat mūsu tuvākie kaimiņi lietuvieši turpina ražot cukuru.

Tad nav brīnums, ka Dānijas uzņēmums "Danisco Sugar" grasās izmantot akciju sabiedrības "Jelgavas Cukurfabrika" patentēto zīmolu un ar to pārdot lietuviešu cukuru. No Latvijas cukurražotāju un saldo biešu audzētāju viedokļa tā varētu šķist kā ņirgāšanās. Sak, likvidējāt savu cukuru, bet mēs gulšņāsim uz jūsu lauriem. Tad jau godīgāk būtu, ja uz pakām norādītu, ka cukurs ir no Dānijas vai Lietuvas, nevis maldināt patērētājus, liekot iznīcinātā Latvijas cukura zīmi.

Sarmīte Pelcmane