Kurzemes Vārds

16:10 Sestdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Atzīst par viesmīlīgāko muižu
Ilze Lanka

Arī šogad par akcijas "Apceļosim Latvijas pilis!" uzvarētāju kļuvusi Apriķu muiža. Tūristi to nodēvējuši par visviesmīlīgāko. Savukārt apriķniece Aina Cērmane atzīta par trešo labāko stāstnieci.

Apriķu muiža par visviesmīlīgāko Latvijā atzīta 2001., 2003. un 2004. gada akcijas dalībnieku aptaujās, vēstīts interneta portālā www.pilis.lv. Apriķu muzeja vadītāja Aina Cērmane tomēr apgalvo, ka tituls katru reizi nāk kā pārsteigums. Viņa saka: "Kad strādājam, par visām šīm lietām nedomājam. Pamatā ir nopietns darbs, nopietna attieksme pret cilvēkiem. Strādājam daudzas sestdienas, svētdienas, strādājam vēlos vakaros. Bet, tāpat kā Pelnrušķītei, pienāk arī balles reize. Un tad ir liels gandarījums, ka mūsu darbs kādam šķitis nozīmīgs."

Paši gan neuzskatot, ka Apriķu muiža ir vislabākā no 45 akcijas dalībniecēm, vēl daudz ko nepieciešams sakārtot, uzlabot. Neizskatoties tāpat kā tur, kur ieguldīti miljoni. "Ir jārunā patiesība – gan par veiksmēm, gan problēmām," uzskata A.Cērmane. Jo tieši patiesība un vienkāršība palīdzot iekarot viesu sirdi. Nevis miljoni.

Katru gadu Apriķu muižu apmeklējot trim līdz četriem tūkstošiem viesu. Tūristi ierodas ne tikai akcijas "Apceļosim Latvijas pilis!" laikā. Daudzas ģimenes atgriežoties vēlreiz un vēlreiz, atvedot līdzi vēl citus radus un draugus.

Šogad Apriķu muiža pirmo reizi piedalījās akcijā "Muzeju nakts". "Interaktīvas formas piesaista auditoriju. Tā ir iespēja būt uz viļņa, iespēja izspēlēt laiku un notikumus," spriež A.Cērmane.

Latvijas Piļu un muižu asociācijas izpilddirektore Laima Lupiķe ziņu aģentūru LETA informējusi, ka otra viesmīlīgākā vieta ir Jērcēnmuiža Valkas rajonā, bet trešo vietu ieguvusi Kārļa muiža Cēsu rajonā. Vislabākās stāstnieces titulu ieguvusi Jērcēnu pagasta bibliotēkas vadītāja Ilvija Ķimse, bet otrajā vietā palikusi Jaunauces pamatskolas direktore Inguna Balcere.

Visi cildinātie stāstnieki un viesmīlīgāko muižu saimnieki saņēmuši sudraba monētas, kas darinātas SIA "Niedru lija" naudas kaltuvē. Pirmo trīs vietu ieguvējiem pasniegti arī diplomi un grāmatas.

Nākamā akcija notiks pēc diviem gadiem.

Uzziņai

Apriķu muiža:
celta 1745.gadā;
19.gadsimta vidū uzbūvēts trīsstāvu tornis;
galvenās fasādes frontonā redzams tipisks Dienvidvācijas rokoko stila smilšakmens cilnis ar muižnieka ģerboņa motīviem;
ēkā atrodas rokoko formās apgleznota krāsns, velvēti pagrabi;
darbojas Apriķu pamatskola un muzejs.

No www.pilis.lv


Subsīdiju projekta izstrāde pabeigta, bet nav kas to apstiprina
Pēteris Jaunzems

Zemkopības ministrija sadarbībā ar Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomi pabeigusi izstrādāt noteikumus par ikgadējo valsts atbalstu lauksaimniecībai un tā piešķiršanas kārtību. Tomēr tagad jāgaida valdības izveidošana, lai projektu varētu apstiprināt.

Pavisam nākamajā gadā efektīvas un ilgtspējīgas lauksaimniecības produkcijas ražošanas un lauku sociālekonomiskās attīstības veicināšanai paredzēts atvēlēt 32060415 latus. No šīs summas lopkopība varētu saņemt 9472000, bet augkopība – 1301000 latu. 200 tūkstoši latu paredzēti zemes ielabošanai, bet 4105500 latu – zinātnei un informācijas izplatīšanai.

100 tūkstoši latu paredzēts Latvijas un ārvalstu sadarbības projektiem, bet investīciju veicināšanai lauksaimniecībā – 3,5 miljoni. Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību sekmēšanai atvēlēti 700 tūkstoši latu.

Savukārt 2,1 miljons latu no valsts maka nākamgad tiks tērēts lauksaimniecības produkcijas tirgus veicināšanai. Ražošanas risku samazināšanai atvēlēti 1,25 miljoni latu. Vēl nauda paredzēta valsts pagaidu atbalsta izmaksām, kā arī vietējo rīcības grupu integrēto lauku attīstības izmēģinājuma stratēģiju administrēšanas atbalstam. 8305422 latu apjomā tiks finansēta šogad noslēgto līgumu izpilde.

Tāpat, kā tas notika līdz šim, valsts atbalstu lauksaimniecībai nākamgad administrēs Lauku atbalsta dienests. Kaut gan daudzi praktiķi par to pauž šaubas, projektā ir uzsvērts, ka nacionālo subsīdiju nozīme lauksaimnieciskajā ražošanā turpmākajos gados vēl vairāk palielināsies.


Atrod karā kritušus padomju karavīrus
Ilze Lanka

Meža masīvā Nīcas pagasta Jūrmalciemā tiešām ir atrastas sešu Otrā pasaules karā kritušu padomju armijas karavīru mirstīgās atliekas, "Kurzemes Vārdam" apstiprināja Brāļu kapu komitejas pārstāvis, meklēšanas vienības "Leģenda" vadītājs Tālis Ešmits.

"Tas nav parasti, bet nav arī nekas neparasts. Karš bija ļoti liels un tūlīt pēc tā ne jau visus atrada," sacīja T.Ešmits. Atradumu unikālu gan padarījis tas, ka pie karavīriem atrastas četras medaļas "Par drošsirdību". Tās došot iespēju kritušos identificēt, kas, atrodot padomju armijas karavīru mirstīgās atliekas, tik bieži nemaz neesot iespējams. Viņiem bijušas tikai karaklausības grāmatiņas, bet papīrs zemē ātri satrūd.

Gada laikā vidēji tiekot uzietas 500 vācu un 70 sarkanarmijas karavīru apbedījuma vietas. Bet apbalvojumi ir aptuveni pie pieciem no gada laikā atrastajiem padomju armijas kritušajiem. "Kara laikā nebija tā, kā filmās rāda – medaļas dalīja pa labi un pa kreisi. Tās piešķīra ļoti personīgi un par nopelniem," apgalvoja T.Ešmits.

Par to, ka meža masīvā kāpās atrodas cilvēku kauli, ziņojuši netālu dzīvojoši ļaudis, kuri rudenī turp bija devušies sēņot. Speciālisti konstatējuši, ka vienā vietā aprakti trīs cilvēki, otrā – vēl trīs. "Kad iedzīvotāji par notikušo ziņo policijai, citreiz tā kaulus savāc. Taču tad ir nepieciešama gara birokrātiskā procedūra. Ja ir skaidrs, ka tie ir Otrā pasaules kara upuri un nav noticis kriminālnoziegums, policisti vēršas Brāļu kapu komitejā," kārtību skaidroja T.Ešmits.

Visbiežāk karavīru mirstīgās atliekas tiek atrastas trīs veidos: veicot saimniecisko darbību, piemēram, būvējot ceļu, atpūšoties vai meklējot apzināti. "Vācu karavīrus bieži vien lūdz atrast viņu radinieki, kas citas iespējas jau izmēģinājuši," stāstīja meklēšanas vienības "Leģenda" vadītājs.


Atvedīs "Pēdējo kvēlo mīlnieku"
Ilze Lanka

Svētdien pulksten 14 Vērgales Kultūras namā ar Nila Saimona komēdiju "Pēdējais kvēlais mīlnieks" viesosies Rīgas neatkarīgais teātris "Kabata", informēja Kultūras nama vadītāja Velga Freimane.

Kopā ar Rīgas aktieriem Zani Daudziņu un Aīdu Ozoliņu uz skatuves kāps arī Liepājas teātra aktieri Inese Kučinska un Edgars Pujāts. "Viņi pie mums uzstāsies tādā pašā sastāvā kā Amerikā," palepojas V.Freimane. Režisors – Indulis Smiltēns. "Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka I.Kučinska un E.Pujāts neatkarīgā teātra "Kabata" trupas sastāvā ar "Pēdējo kvēlo mīlnieku" oktobrī trīs nedēļas viesojās ASV. Izrādes notika kultūras centros septiņās Amerikas pilsētās.

Biļetes iepriekšpārdošanā skolēniem un pensionāriem maksā divus, pārējiem – trīs latus, izrādes dienā – attiecīgi 2,50 un 3,50 latus. Iepriekšpārdošanā biļetes var iegādāties pie Vērgales Kultūras nama vadītājas un Pagasta padomes kasieres. Sīkāka informācija pa tālruni 29189223.

Šī ir trešā reize, kad neatkarīgais teātris "Kabata" uzstāsies Vērgalē.


Grobiņā diskutēs par dzimumu vienlīdzību
Ilze Lanka

Rīt pulksten 10 Grobiņā, Zentas Mauriņas piemiņas istabās, tiek rīkota diskusija "Kā dzīvi Latvijā mainīs "Dzimumu līdztiesības likums"?". Tiks prezentēta arī Dzimumu līdztiesības marka, kuru Ziemassvētku informatīvās akcijas laikā dāvinās Latvijas sievietēm.

Diskusiju rīko resursu centrs sievietēm "Marta". Piedalīsies Grobiņas radošā kluba "Efeja" un Gaviezes "Saulessveces" pārstāves, aicināti arī citi interesenti. Diskusijas mērķis ir skaidrot, kā dzimumu līdztiesības princips tiek ievērots sabiedrībā nodarbinātības, sociālās drošības, veselības un izglītības jomā, kā arī ģimenē, medijos un lēmējinstitūcijās.

"Diskriminācijas aizliegums uz dzimumu pamata noteikts vairākos Latvijas likumos, taču dzīvē tas netiek realizēts pietiekami efektīvi," uzskata projekta "Sargā sevi, sargā māsas" vadītāja Dita Lāce. Dzimumu diskriminējoši esot vairāki valsts obligātās sociālās apdrošināšanas likumi, piemēram, "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam", "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu".

Diskusija notiks EQUAL programmas projekta "Atvērtu darba tirgu sievietēm" laikā, to atbalsta Sabiedrības integrācijas fonda administrētais projekts "Sargā sevi, sargā māsas".