Kurzemes Vārds

14:11 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Nauda tavam biznesam

Uzņēmējiem piedāvās jaunus finanšu instrumentus
Anda Pūce

Jaunie finanšu instrumenti – portfeļgarantijas, mikrokredīti, eksporta kredītu apdrošināšana un tehnoloģiju inkubatori – papildinās jau esošos Latvijas Garantiju aģentūras atbalsta veidus: aizdevuma, līzinga garantijas un darbošanos kā fondu fondam riska kapitāla nozarē.

Pašlaik starp LGA un Eiropas Investīciju fondu notiek aktīvas sarunas par iespējamo sadarbību finanšu instrumentu izstrādē un apsaimniekošanā. Plānots, ka LGA 2007.–2013. gada Eiropas Savienības struktūrfondu plānošanas posmā pildīs tā sauktā Ieguldījumu fonda funkcijas, nodrošinot dažādu finanšu instrumentu pieejamību uzņēmējdarbības uzsācējiem, mazajiem un vidējiem komersantiem, eksporta darījumiem, īpaši veicinot jaunu tehnoloģiski intensīvu uzņēmumu veidošanos.

"Ieguldījuma fonda funkciju pildīšana ļaus pārņemt Eiropā esošo labāko praksi un pieredzi sarežģītu finanšu instrumentu izveidē, ļaujot būtiski paātrināt to ieviešanu, nodrošināt tirgū pārbaudītus un pieprasītus finansēšanas instrumentus, kas attīsta finanšu tirgu un novērš tā nepilnības," uzsver LGA valdes priekšsēdētāja Lita Kalniņa.

Šo aktivitāšu īstenošanai LGA kā Ieguldījumu fonds saņems Eiropas Reģionālās attīstības fonda, Eiropas Sociālā fonda un Latvijas Republikas valsts budžeta finansējumu vairāk nekā 100 miljonu latu apmērā. Savukārt Eiropas Investīciju fonds nodrošinās nepieciešamo tehnisko palīdzību instrumentu izstrādē un ieviešanā, kā arī pārrunās ar Eiropas Komisiju.

Uzņēmēja komentārs

SIA "Kurzemes Datorcentrs" valdes loceklis Edgars Palacis:

"LGA atbalstu sava uzņēmuma attīstībai esam izmantojuši vairākkārt, tāpat esmu pētījis dažādas citas atbalsta iespējas uzņēmējiem un varu pietiekami objektīvi spriest par šiem jautājumiem.

LGA ir ļoti laba iespēja saņemt atbalstu savām biznesa idejām, īpaši tiem uzņēmumiem, kas nav tipiski ražotāji, piemēram, mūsu uzņēmums. Saņemt atbalstu ir pietiekami vienkārši, jo procedūra nav sarežģīta un attieksme ir pretimnākoša un atvērta.

Taču nākas saskarties gan ar to, ka uzņēmējiem nav nepieciešamās informācijas, gan ar to, ka bankām trūkst pieredzes, strādājot ar šādu valsts atbalstu. Mum, piemēram, papildus LGA garantijai tik un tā tika pieprasīts daļu kredīta garantēt ar nekustamo īpašumu kā ķīlu, lai gan daudz stāstījām par LGA un centāmies pārliecināt. Vēl vairāk, esmu saskāries ar to, ka arī labs biznesa plāns bankai ir visai nepārliecinošs garants un, lai panāktu atbalstu kādam projektam bez pietiekami lielas ķīlas, nākas krietni papūlēties.

Šāda situācija vēlreiz norāda uz to, ka valsts, bankas un uzņēmēji katrs dzīvo savā pasaulē un valsts apsolītais atbalsts mazajiem un vidējiem uzņēmumiem dzīvē sastopas ar baņķieru interesēm nopelnīt un nevēlēšanos analītiski pētīt biznesa idejas.

Ar to nevēlos visu krāsot drūmās krāsās, vienīgi rosināt attīstīties ne vien pašai LGA, kas nu sola jaunus pakalpojumus, bet vēl kādam patiesi cīnīties par to, lai valsts atbalsts būtu reāls garants. Uzņēmēji priecāsies, ja būs kāds, kas par viņiem patiesi gādā, ne vien formāli piešķir garantiju, kā tas tagad nereti notiek."