Kurzemes Vārds

16:21 Piektdiena, 28. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

"Negribu būt resna un slima!"

Pirms gandrīz divdesmit gadiem liepājniece Zoja Dančevska iepazinās ar Taiczi cjuaņ, kas ir viens no ķīniešu cīņas mākslas ušu virzieniem. Kopš tā laika viņa ar to un arī cigun nodarbojas pati un ap sevi divas reizes nedēļā Liepājas Latviešu biedrības namā pulcē citus interesentus.

Dzīvē nav nejaušību

Zojas iepazīšanās ar šo, kā viņa pati saka, ķīniešu fiziskās un garīgās sistēmas pilnveides un atveseļošanas mākslu notikusi nejauši. Viņa gan tūlīt uzsver, ka mūsu dzīvē nav nejaušību – ja kaut kas notiek, tad tam bijis jānotiek. Viņa sākusi apmeklēt nodarbības pie trenera un to darījusi pusotru gadu, līdz treneris no Liepājas aizbraucis. "Nebiju sasniegusi visaugstāko līmeni, taču šajā laikā ieguvu pamata bāzi, lai tālāk varētu strādāt patstāvīgi," viņa stāsta. Un uzsver, ka, pateicoties šai atveseļošanās sistēmai, tikusi vaļā no divām hroniskām slimībām.

Kā tas iespējams, to Zoja skaidro, uzsverot Austrumu un Rietumu medicīnas dažādās izpratnes: "Rietumnieki uzskata – ja sāp vēders, tad vaina jāmeklē tur, un tamlīdzīgi, kamēr austrumnieki skata cilvēku kopumā kā vienu veselu, viņu ārstēšana balstās uz enerģētisko bloku likvidēšanu meridiānos, uz smalko ķermeņu atveseļošanu, pirms vēl vaina iesakņojusies fiziskajā ķermenī." Viņai tuvāks ir austrumnieciskais piegājiens. Iespējams, tāpēc, ka pati uz savas ādas izmēģinājusi tā iedarbību. Lai cilvēks būtu vesels, piemēram, Ķīnā jau no mazām dienām bērniem māca Taiczi cjuaņ vingrinājumus.

Nekādu strauju un agresīvu kustību

Iepazīstinot ar Taiczi cjuaņ vingrinājumiem, Zoja stāsta – tie iekļauj sevī ļoti daudz komponentu: elpošanu, akupunktūru, meditāciju, filozofiju, protams, fizisko slodzi un daudz ko citu. Vērojot vingrotājus, pat vispiekasīgākais vērtētājs neieraudzīs neko agresīvu, kā sākotnēji varētu šķist, uzzinot, ka šo vingrinājumu pamatā ir ķīniešu cīņas māksla. Vingrotāji nodarbību laikā izpilda vienmērīgas, noapaļotas un lēnīgas kustības. Taču svarīga ir gan elpošana to laikā, gan katrs galvas pagrieziens, skatiens un citas nianses. Tikai, to visu sabalansējot, vingrinājums ir izpildīts pareizi.

Stāstot par to, kāpēc sākusi vadīt nodarbību grupas, Zoja smejas: "Tāpēc, ka es negribu būt resna un slima!" Viņa uzsver šo vingrinājumu lielisko ieguvumu katra cilvēka veselībai, atgādinot, ka pati ne tikai atbrīvojusies no savām hroniskajām kaitēm, bet arī nometusi 14 kilogramu svara. Starp citu, šo vingrojumu kompleksu izpilda daudzās Eiropas valstu ārstniecības iestādēs. Vismaz vienu tādu vietu Zoja zina arī Rīgā.

Viņa stāsta, ka, regulāri pildot Taiczi cjuaņ vingrinājumus, cilvēks iegūst enerģētisko līdzsvaru un atbrīvojas no daudzām kaitēm. Īpaši ieteicami šie vingrinājumi ir cilvēkiem, kas mokās ar galvas asinsrites problēmām, paaugstinātu asinsspiedienu, locītavu kaitēm, gremošanas orgānu darbības traucējumiem, elpošanas ceļu slimībām un citām kaitēm. Zoja stāsta, ka, pateicoties elpošanas vingrinājumu iedarbībai, Ķīnā ar šiem vingrinājumiem ārstē pat tuberkulozi. Un tie lieliski palīdz pēctraumu posmā.

Gan iesnainiem bērniem, gan veciem cilvēkiem

Zoja stāsta, ka grupā, kuru viņa vada, lielākoties ir cilvēki pēc 40 gadu vecuma. Un, lai cik interesanti būtu, visi ir tādi, kas diendienā aizņemti darbā un citos pienākumos. Nākot uz nodarbībām, viņi papildina savus enerģijas krājumus un uztur kārtībā gan savu fizisko ķermeni, gan garīgo sistēmu. Taču Zoja ir gatava palīdzēt arī cilvēkiem, kas slimības dēļ piesaistīti gultai vai spēj tikai nedaudz pakustēties. "Es varu iet pie viņiem mājās un iemācīt vingrinājumus, kurus regulāri izpildot cilvēks uzlabos gan savu veselību, gan dzīves kvalitāti," viņa stāsta. Un vēl Zojai ir padomā kādā no pilsētas bērnudārziem noorganizēt vingrošanas grupiņu bērniem, kas regulāri sirgst ar elpošanas ceļu slimībām.

Mana pieredze

Liepājas Skaitļošanas centra sekretāre Elita Liepiņa Taiczi cjuaņ nodarbības apmeklē gadu. "Pirms tam biju darbojusies gan aerobikas grupā, gan apmeklējusi trenažieru zāli, gan izmēģinājusi citas fiziskās aktivitātes un mazliet jogu, taču nekas tā īsti man nepatika," viņa stāsta. "Šīs nodarbības iepatikās tāpēc, ka tajās viss notiek mierā un klusumā, darbojoties ar savu elpošanu, savām domām un fizisko ķermeni. Es gribu apgalvot, ka šie vingrinājumi ir tāda kā ķermeņa meditācija."

Elita atceras, ka pirmos uzlabojumus sajutusi jau pēc neilga laika: "Ja agrāk, kāpjot pa kāpnēm, apstājos, lai atpūstos ik pēc diviem stāviem, tad tagad pie draudzenes piektajā stāvā varēju uzkāpt bez apstāšanās. Tas man bija pārsteigums un vienlaikus ļoti patīkams atklājums. Bet pats labākais, ka šā gada laikā man nav bijusi neviena astmas lēkme, ar ko mokos pēdējos piecus gadus. Es domāju, ka tas ir, pateicoties elpošanas vingrinājumiem. Turklāt, kopš apmeklēju šīs nodarbības, ir mainījusies mana dzīves uztvere un attieksme pret daudzām lietam: es vairs tik ļoti nesaspringstu par katru sīkumu un nesakāpinu emocijas, bet gan esmu mierīgāka un harmoniskāka."

Sagatavojusi Kristīne Pastore