Kurzemes Vārds

09:41 Ceturtdiena, 23. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Zināms karavīru sporta kompleksa metu konkursa uzvarētājs

Paziņoti Jūras spēku Ūdenslīdēju skolas sporta kompleksa Atmodas bulvārī 3/7 metu konkursa rezultāti. Uzvarējusi SIA "HUMA arhitektu studija", kurai piešķirta 15000 latu liela prēmija, informēja Aizsardzības ministrijas Preses nodaļā. Otro vietu un 12000 latu godalgu saņēmis autoru kolektīvs – Laila Pūcīte, Mārcis Pēterhofs, Ingus Bērziņš un Raivo Veisbergs, bet trešo vietu ieguvusi un 8000 latu lielu godalgu saņēmusi SIA "Arhitektonika projektēšanas grupa". SIA "Projektēšanas birojs ARHIS" un SIA "AKA birojs" saņēmusi veicināšanas balvas un 1000 latu prēmiju. Konkursu organizēja Aizsardzības īpašumu valsts aģentūra. Tā mērķis bija izvēlēties labāko Ūdenslīdēju skolas sporta kompleksa risinājuma metu, precizējot apjomus un izmaksas tālākai būvniecībai. Septiņu konkursa pretendentu darbus vērtēja žūrija, kurā bija pārstāvēti Nacionālie bruņotie spēki, Jūras spēki, Nodrošinājuma pavēlniecība, kā arī Liepājas dome.

Aicina svētkus aizvadīt droši

Šonedēļ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta ugunsdrošības uzraudzības sektors uz sarunu par tematu "Droši Ziemassvētki" bija aicinājis pilsētas skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu atbildīgās personas ugunsdrošības jautājumos.

VUGD Liepājas brigādes inspektore Rita Seļezņeva pastāstīja, ka uz tikšanos ar ugunsdzēsējiem bija ieradušies aptuveni 30 mācību iestāžu pārstāvji – darbinieki no visām iestādēm.

Glābēji pedagogiem atgādināja par divām svarīgām tēmām. Pirmkārt, par ugunsdrošības noteikumu punktu, kas paredz, ka ikvienas personas pienākums ir nepieļaut ugunsgrēka izcelšanos vai darbības, kas var novest pie ugunsgrēka. Par ugunsdrošību masu pasākumu laikā. Otrkārt, tika diskutēts par pašlaik aktuālo jautājumu – ugunsdrošību Ziemassvētkos un Jaunajā gadā. Glābēji aicināja pedagogus pašiem atcerēties un saviem audzēkņiem mācīt, cik bīstama var būt aizdegta svece un brīnumsvecīte, ja pret to attiecas vieglprātīgi, kā arī, cik lielu postu var nest pirotehnikas izstrādājumi.

Karostā varēs spēlēt peintbolu
Ita Cērmane

Vakar Karostā, Beberliņu atpūtas bāzē, atklāja jaunizveidoto peintbola laukumu "Karostas peintbols", kas ir daļa no Beberliņos īstenojamā projekta aktīvās atpūtas cienītājiem. Īpaši svarīgs šis notikums ir jaunsargiem, kas aktīvi iesaistījās peintbola laukuma tapšanā.

Peintbola laukums atrodas Beberliņu ūdenskrātuves otrā krastā. Tā ir aptuveni 8 hektārus plaša teritorija, kur var nokļūt, braucot no Tosmares puses. Peintbola laukuma izveidē lielu darbu ieguldīja jaunsargi. Viņu skolotājs Varis Jansons pauž prieku: "Vieta īpaši piemērota aktīvai atpūtai – ir gan priežu mežs, gan kalniņi, veci bunkuri, pazemes ejas. Turklāt tā ir vēsturiska vieta – te notikušas kaujas par Liepāju. Tādēļ nākotnē kādā no pazemes pulvera bunkuriem varētu iekārtot arī attiecīgu ekspozīciju."

Projekta idejas autors ir namu pārvalde "Karosta". Zemes gabals pieder Speciālajai ekonomiskajai zonai, bet "Karostai" noslēgts ilgtermiņa līgums par tā nomu. Pērn izstrādāts un iesniegts projekts šās ieceres īstenošanai. Un saņemts līdzfinansējums 3000 latu apmērā. Kopējās projekta izmaksas gan būšot vairāk nekā 10 tūkstoši latu, tās segšot "Karosta".

Jāpiebilst, ka peintbola laukuma izveide ir tikai šā projekta pirmais solis. Ilgtermiņā šajā vietā iecerēts izveidot veselu kompleksu aktīvai atpūtai – arī vietu makšķerēšanai, iespējai nodarboties ar tūrismu, nomāt velosipēdus u.c. Savukārt jaunsargi, būdami vieni no šīs vietas labiekārtotājiem, teritoriju nākotnē cer izmantot lauka mācībām. Liepājā nav daudz iespēju un vietu praktiskajām nodarbībām.

Jāņa Lūsēna "Ziemas prieki"

Pirmo reizi to izdeva audiokasetē 1992.gadā. Albumā "Ziemas prieki" iekļautas Jāņa Lūsēna sirsnīgas dziesmas bērniem ar Viļa Plūdoņa, Aspazijas un Ineses Zanderes dzeju dziedātājas Maijas Lūsēnas izpildījumā un šo dziesmu instrumentālie karaokes pavadījumi. CD bukletā ievietoti visu dziesmu vārdi. Albumā skan dziesmas "Ziemas pasaciņa", "Pirmais sniegs", "Sniega vīrs", "Vakara klusums", "Dziesmiņa par jūras kāpostiem", "Dziesmiņa par marmelādi", "Dziesmiņa par miega vilcieniņu", "Circenīša Ziemassvētki".

Salīdzina māsu apmācību programmas

Divi Liepājas Medicīnas koledžas docētāji Lelde Atvara un Gunta Bēta piedalījās starptautiskajā kongresā "Medicīnas vēsture un filozofija". Tajā uzstājās referenti no Grieķijas, Turcijas, Bulgārijas, Maķedonijas, Beļģijas, Vācijas, Rumānijas un Krievijas. Kongresa laikā runātāju temati skāra ļoti aktuālus procesus medicīnas vēsturē un māsu izglītībā, runāts par sociālo, filozofisko un vēsturisko aspektu vadīšanu un ietekmi māsu veselības aprūpes izglītošanā. L.Atvare un G.Bēta atzina, ka kongresā iegūta ļoti bagātīga informācija, ko izmantot, veicot studiju programmu aktualizēšanu. "Mums personīgi ļoti svarīgi bija mūsu programmas salīdzināt ar citām Eiropas Savienības valstīm, kā arī jaunums bija pirmo reizi iepazīties ar Balkānu valstīm, ar to, kā tur organizē studiju procesu, kādas jaunas mācību metodes izmanto, kā paaugstināt kompetenču profilus pasniedzējiem, kā veikt studiju programmu internacionalizēšanu un harmonizēšanu," sacīja L.Atvare. Jāatgādina, ka Liepājas Medicīnas koledža šogad aktīvāk pievērsās arī pēcdiploma izglītības kursu organizēšanai māsām, ārstu palīgiem un māsu palīgiem, tāpēc ir svarīgi uzzināt, kā šo procesu veic citās Eiropas Savienības valstīs.

Svētku priekam

Centrālās zinātniskās bibliotēkas skatlogos iekārtota dažādu spilgti krāsotu masku un citu atraktīvu lietu izstāde "Mēs to varam...". Izstādītie darbi ir Bērnu un jauniešu centra Brīvās mākslas darbnīcas dalībnieku – bērnu un jauniešu –, kā arī viņu māmiņu darinājumi, kas tapuši darbnīcas pastāvēšanas pirmajā gadā mākslinieces Andras Pelnas vadībā. Interesanti, ka tie veidoti no visiem pieejamiem materiāliem – kreppapīra, ietinamā papīra, citiem līdzīgiem materiāliem un tie visi varētu dot dažādas ierosmes svētku sagaidīšanai. CZB direktores vietniece Aina Krauče informēja, ka izstādi varēs apskatīt līdz janvāra beigām.

Uzticības tālrunis arī Ziemassvētkos

Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 8006008 Ziemassvētku brīvdienu laikā būs pieejams visu diennakti. Tā "Kurzemes Vārdu" informēja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Uzticības tālruņa nodrošināšanas departamenta direktore Iluta Vilnīte. Tas vajadzīgs, lai sniegtu atbalstu bērniem un pusaudžiem, kam šajās dienās nav kur palīdzību meklēt. Pieredze rāda, ka morāls un arī reāls atbalsts jāsniedz ne tikai atstumtajiem un pamestajiem bērniem un pusaudžiem, bet arī tiem, kam tiek nodarīts pāri gan morāli, gan fiziski. Uzticības tālrunis svētkos darbosies ar uzņēmuma "Lattelecom" atbalstu.

Tēja kopā ar Lavrovu

Liepājas Krievu kopienas valdes priekšsēdētājs Valerijs Kravcovs vakar pastāstīja, ka bijis to tautiešu sabiedrisko organizāciju nedaudzo pārstāvju skaitā, kuriem laimējies piedalīties pieņemšanā pie Rīgu apmeklējušā Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova. Tas noticis KF vēstniecībā pēc ministra spraigās dienas programmas beigām. Tikšanās laikā Lavrovs pastāstījis par sarunu norisi ar Latvijas amatpersonām un to rezultātiem, arī par darba stāža savstarpēju uzskaiti pensiju aprēķināšanai un citiem sadarbības virzieniem. Ministram uzdots daudz konkrētu jautājumu, piemēram, par krievu izglītības likteni Latvijā. Tikšanās beigusies pie tējas galda.

Skolēniem dāvina boulinga spēli

Izklaides centra "Dzintara boulings" īpašnieks Oļegs Polovjanovs Ziemassvētkos sagādājis pārsteigumu Liepājas izglītības iestādēm – pasniedzis dāvanu kartes boulinga spēlēm 700 latu vērtībā, pastāstīja centra menedžere Inga Gūtmane. Dāvanu kartes saņēmušas 22 skolas, un tās būs izmantojamas pusgadu. To, kuri skolēni vai klases iegūs tiesības šīs dāvanu kartes izmantot, ļauts izlemt mācību iestāžu pārstāvjiem, lai tādējādi bērnus un jauniešus stimulētu gūt labākas sekmes.

Seminārs darba devējiem

Vakar Valsts probācijas dienesta Liepājas teritoriālajā struktūrvienībā notika seminārs tiem darba devējiem, kas nodrošina personām tiesas piespriestā piespiedu darba izpildi. Semināru vadīja struktūrvienības vadītājas vietniece G.Štolcere un vecākie referenti K.Āboliņa un A.Benuševics. Semināra dalībniekus iepazīstināja ar izmaiņām attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos, tika apspriestas izmaiņas, kas attiecas uz darba devējiem, organizējot piespiedu darba izpildi. Piespiedu darbs ir kriminālsods, kas paredz notiesātā iesaistīšanu sabiedrībai nepieciešamos darbos, kurus veic noteiktus darbus no pamatdarba vai mācībām brīvajā laikā un bez atlīdzības. Piespiedu darbs ir alternatīvs sods brīvības atņemšanai. Ar Valsts probācijas dienesta Liepājas teritoriālo struktūrvienību šogad sadarbojās 32 darba devēji kā no Liepājas, tā rajona.

Ierīko jaunus luksoforus

Vakar uzņēmuma "Volts 1" darbinieki Peldu un Tirgoņu ielas krustojumā sāka uzstādīt luksoforu objektu, kas uzlabos gājēju drošību šajā vietā. Darbs tiek veikts saskaņā ar Liepājas asfaltbetona ielu rekonstrukcijas trīs gadu programmu un sākta plānoto darbu pirmā kārta. Otrajā kārtā janvārī paredzēts luksoforus ierīkot arī Peldu un Katoļu ielas krustojumā.

Pilnveido sakaru tīklus

SIA "Elektrons & K" ir pabeigusi elektronisko sakaru tīklu sakārtošanu Tosmarē, Zaļās birzs, Grīzupes un Slimnīcas ielas apkaimē, tādējādi sagatavojot šos rajonus ciparu televīzijas ieviešanai. Pašlaik, izmantojot optisko pieslēgumu, pilnīgi nodrošināta visu televīzijas programmu translēšana, kā arī interneta pieslēgums ar 5 un 10 Mbits paketēm. Nākamgad paredzēts ieviest ciparu TV visos elektroniskā sakaru tīkla pārklājuma rajonos. Līdz Jaunajam gadam testa variantā vēl translēs "Latvijas ziņu kanālu" ("LZK") 1.programmu paketē.

Uz "Vaduguns" skatuves – sniegpārsliņas un rūķīši

Mākslinieciskās jaunrades centra "Vaduguns" pulciņu dalībnieki bija sagatavojuši gan plašu koncertu, gan darbu izstādi. Vecākiem, brāļiem, māsām, arī citiem tuviniekiem bija iespēja noraudzīties, ko pusgada laikā apguvuši zēni un meitenes, darbojoties interešu pulciņos. Uz skatuves kāpa gan mūziķi – ģitāristi un pūšamo instrumentu studijas dalībnieki, gan drāmas studijas jaunie aktieri, gan visa vecuma un žanru dejotāji. Dziedāja ansamblis "Gaismiņa". Pulciņa "Drošība" dalībnieki parādīja, kādus pašaizsardzības paņēmienus viņi apguvuši. Protams, koncertā dominēja jau tik tuvo Ziemassvētku tēma, tāpēc virpulī griezās baltas sniegpārsliņas un mazi budēlīši, uzstājās rūķīši. Nobeigumā Ziemassvētku vecītis dalīja čaklajiem, darbīgajiem bērniem dāvanas – sniegavīriņus ar vitamīnu pildījumu.