Kurzemes Vārds

05:02 Sestdiena, 29. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Tā dzīvojam

Pavāra palīgs, kas dzīvojis namiņā
Daina Meistere

Arturam Magonem ir deviņpadsmit gadu. Viņam ir gaišs smaids, mierīga daba, pašam savas miteklis sociālā mājā un darbs.

Pirmās bērnības atmiņas puisim saistās ar iedzērušu vecāku nemitīgiem ķīviņiem, starp kuriem par bērniem rūpēties viņiem nebija laika. Tā nu astoņu gadu vecumā Arturs nokļuva Bērnu namā, jo viņa vecākiem atņēma tiesības būt par savu atvašu aprūpētājiem. No Bērnu nama zēnu arī aizveda uz skolu. Tā bija Speciālā internātpamatskola.

"Arturs bija īsts mūsu audzēknis, puisim nepadevās mācības, īpaši jau matemātika, toties viņš bija labsirdīgs, centīgs un strādīgs zēns. Viņš neapzināti tvēra visas tās iespējas, kuras piedāvāja skola, labprāt piedalījās ārpusklases nodarbībās, dejoja sākumā tautiskās dejas, vēlāk modernās un līnijdejas," sacīja skolas direktors Atis Brikmanis. Arī tagad, kad viņa audzēknis skolu jau pabeidzis un izgājis patstāvīgā dzīvē, direktors paturējis audzēkni savā redzeslokā, lai zinātu, kā Arturam klājas, ko viņš dara un kā tiek galā ar sadzīves lietām.

Sarunājoties ar zēnu, izskatās, ka puisis pratis atrast sev pamatu zem kājām. Arturs mierīgi pastāsta, kā iekārtojis savu istabu, kā strādā, kā apciemo brāļus un māsu, kā kopj kaķēnu Muri, kas viņam uzdāvināts pavisam maziņš – melns kamoliņš ar baltu purniņu un ķepinām.

Savu dzīves laiku Bērnu namā Arturs piemin ar prieku, bērnības laika patvērumu sauc mīļā vārdā – par namiņu. Arī ciemos viņš tur aizejot pie audzinātājām un pārējiem bērniem. Viņam namiņā klājies labi. Priekšā jau bijis lielais brālis, radušies jauni draugi. Arturs prātīgi atceras, ka viņu interesējusi ēst gatavošana, viņam paticis strādāt virtuvē, kad vien iznācis, un viņš reiz kādos svētkos iecelts par atbildīgo virtuvē. Artura vēlmi un spēju darboties virtuvē pamanīja arī pedagogi, kuri zēnu novirzīja uz 48.arodvidusskolu. Tur zēns apguva pavāra palīga specialitāti un tagad strādā 1.rokkafejnīcā.

"Tas ir ļoti vērtīgi, ka 48.arodvidusskolā izstrādāja šādu mācību programmu, kas mūsu skolas beidzējiem palīdz apgūt arodu, dod iespēju strādāt, pelnīt un dzīvot tādu dzīvi, kas ļauj viņiem būt noderīgiem sabiedrībai un nopelnīt pašiem sev iztiku," papildināja Speciālās internātpamatskolas direktors Atis Brikmanis.

1.rokkafejnīcas virtuvē, kā pastāstīja Arturs, viņam jāveic dažādi darbi – jāizklapē gaļa karbonādēm, jācep kotletes, jāsagriež salātu sastāvdaļas. Kas pašam vislabāk garšo?

"Protams, karbonādes, arī makaroni, kotletes," laikam jau zēns ēdienos nav izvēlīgs, jo uzskaitījums viņam nemaz nepadodas viegli. Toties viņš var pastāstīt, kā iekārtojis savu sadzīvi. Sociālā mājā viņam ir atsevišķs dzīvoklis, kurā var ērti atpūsties pēc darba. Saņēmis algu, Arturs vispirms samaksā visus maksājumus – komunālos, par ūdeni, gāzi, kabeli un interneta pieslēgumu. Dators viņam uzdāvināts, internetu pievienojis pats. "Tādu lētāku," paskaidroja puisis. Tad vēl jāsapērk barība kaķim, un var atļauties kaut ko pats sev.

Arturs ar prieku atceras laiku, kad viņš skolā mazajās klasēs dejojis tautiskās dejas, vēlāk arī modernās dejas. Toreiz iznācis gan savā skolā uzstāties, gan ārpus pilsētas izbraukt. Arī ekskursijas viņš piemin labprāt, to, kā ar klasi braukuši pa Kurzemi, kā bijuši Rīgas Zooloģiskajā dārzā, kā pamatskolas beigās aizbraucis uz Lietuvu – Kretingu, Klaipēdu, apskatījis delfināriju.

Vai ir ticies ar saviem vecākiem? Jā, tētis esot patversmē, slims bijis, kāju salauzis. Tagad vairs tik daudz nedzerot. Mamma jau aizsaulē. Arturs apciemo savu vecāko māsu, kurai pašai tagad ir septiņi bērni. Viens no Artura vecākajiem brāļiem strādā, otrs dzīvo pansionātā "Iļģi".

Ziemassvētkos Arturs iecerējis izcept piparkūkas.

"Arturam dzīve iesākusies veiksmīgi. Kā tā turpināsies, to rādīs laiks. Jācer, ka puisim līdzās būs labi cilvēki, kas viņu atbalstīs un palīdzēs viņam, ja tas būs nepieciešams," sacīja direktors Atis Brikmanis.