Kurzemes Vārds

23:22 Trešdiena, 29. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Ražotājiem atļauj tirgot svaigu, nepasterizētu pienu
Pēteris Jaunzems

Valdība apstiprinājusi noteikumus, kas, izpildot vairākus nosacījumus, atļauj zemniekiem svaigi slauktu, nepasterizētu pienu nelielā daudzumā realizēt tieši patērētājiem vai arī mazumtirdzniecībā. Līdz šim valstī tā rīkoties bija liegts, lai gan daudzi to neņēma vērā.

Paredzēts, ka higiēnas un obligātās nekaitīguma prasības govs svaigpiena apritei stāsies spēkā jau 2008.gada 1.janvārī. Tomēr praktiski gan tas tik strauji nevarēs notikt. Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes vadītāja Iveta Eglija "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka vispirms piena ražotājiem būs jāizpilda vairākas prasības. Tiem, kas vēlēsies izmantot jaunos noteikumus, būs reģionālajā pārvaldē jāuzraksta iesniegums. Pēc tam desmit dienu laikā veterinārie inspektori pārbaudīs novietni, paņems obligāto piena paraugu un izvērtēs produkta atbilstību prasībām. Ja šajā jomā viss būs kārtībā un ražotājam piederēs arī tiešās tirdzniecības kvota, pārvaldes darbinieki izsniegs piena realizācijas atļauju, kas derīga vienu gadu un dod tiesības realizēt ne vairāk kā 7000 kilogramu piena gadā. Atļaujas izsniegšanai atvēlētas piecas dienas. Tātad jaunās kārtības augļus gan ražotāji, gan patērētāji faktiski varēs baudīt tikai pēc 15.janvāra.

Turklāt, kaut arī atļauja būs saņemta, piena ganāmpulka saimniekam vajadzēs uzņemties vēl virkni saistību. Zemniekam jāgarantē, ka govis vai kazas, kuru slaukumu viņš piegādā pircējiem vai mazumtirdzniecības uzņēmumiem, ir veseli, pārbaudīti, apzīmēti ar krotālijām un ir reģistrēti. Tāpat reģistrētai ir jābūt novietnei, kurā uzturas lopi. Tajā jānodrošina visas labturības, kā arī sanitārās un higiēnas prasības.

Valdības noteikumi arī paredz, ka izslauktais piens tūlīt ir jāatdzesē līdz 8 grādu temperatūrai un tā realizācijai jānotiek 24 stundu laikā. Transportējot pienu, tā temperatūra nedrīkst pārsniegt 10 grādu. Arī pats slaucējs nedrīkst būt slims, viņam obligāti jāievēro personīgā higiēna.

Taču arī ar to vēl prasību saraksts nav galā. Zemniekam ir jānodrošina piena paraugu noņemšana un testēšana, kas notiek valsts aģentūras akreditētā laboratorijā. Pienu ir atļauts pārdot, ja nav pārsniegts baktēriju un somatisko šūnu kopskaits, nav konstatēta inhibitoru klātbūtne un zāļu atlieku daudzums nepārsniedz atļauto līmeni.


Sākt savu biznesu nav iespējams
Pēteris Jaunzems

Pēc ugunsdzēsības dienestā nostrādātiem 17 gadiem aizejot pensijā, ar klēpī saliktām rokām sēdēt nevēlas Aizputē, Saules ielā dzīvojošais Andris Grīnbegs. Viņš izdomājis, ka vēlētos strādāt pie ceļu sakārtošanas un grāvju tīrīšanas, taču tam nepieciešamo tehniku nevar nopirkt.

Daudzas pašvaldības esot ar mieru maksāt par brauktuvju izlīdzināšanu un citiem uzdevumiem, uzzinājis A.Grīnbergs. Tomēr, lai šādus darbus uzņemtos, vispirms nepieciešams nodrošināties ar piemērotu tehniku. Aizputniekam šajā ziņā pieredzes netrūkstot. Arī tagad viņa īpašumā esot neliels riteņnieks, ko izmanto tīrumu apstrādei.

Taču aizputnieks nolēmis iegādāties arī ekskavatoru. Ļoti piemērots šķietot kādā bukletā redzētais "695Super R", kas maksā 55 tūkstošus eiro. No laikrakstā publicētās reklāmas viņš uzzinājis, ka tiek piedāvāts arī ekskavators–iekrāvējs "KMK102S Hidromex". Tomēr, sazinoties ar firmu, vīrs noskaidrojis, ka privātpersonai iegādāties šo mehānismu nav nemaz tik vienkārši. Kārotā tehnika maksā vairāk nekā 60 tūkstošus eiro, bet pircējam pirmajai iemaksai nepieciešami 20 tūkstoši eiro. "Kur es tādu naudu lai ņemu?" iebilda bijušais ugunsdzēsējs. Bankā kredītu viņam neviens nedošot, jo neesot nekāda īpašuma, ko ieķīlāt. A.Grīnbergs bijis arī pie speciālistiem, kas nodarbojas ar Eiropas Savienības struktūrfondu naudas piesaisti, taču tur dzirdējis atbildi, ka privātpersonai palīdzēt nespējot.

"Taču, strādājot pie ceļu remonta un citiem līguma darbiem, es to naudu varētu nopelnīt un firmai samaksāt. Esmu aprēķinājis, ka tas būtu paveicams piecu gadu laikā," teica uzņēmīgais vīrs, kurš gribētu attīstīt savu biznesu, bet nezina, kā to izdarīt. Viņš cer, ka varbūt kāds informētāks cilvēks zina, kā palīdzēt tikt pie tehnikas, un atsauksies.


Piešķir pusmiljonu

Koordinēt savstarpējās atbilstības kontroles sistēmu lauksaimniecībā valdība uzticējusi Lauku atbalsta dienestam, bet praktiskās kontroles funkcijas uzdots pildīt Pārtikas un veterinārajam dienestam, Valsts augu aizsardzības dienestam, Valsts meža dienestam un Valsts vides dienestam.

Savstarpējā atbilstība ir centrālais Eiropas Savienības kopējās lauksaimniecības politikas elements, kas nodrošinās saikni starp tiešajiem maksājumiem un zemes apsaimniekošanas atbilstību izvirzītajiem nosacījumiem, kas Latvijā ir jāievieš no 2009.gada. Taču jau pirms tam ir jābūt izveidotai perfektai šo nosacījumu kontroles sistēmai, kuras darbības pamatprincipi jānosaka jau līdz 2008.gada 31.decembrim.

Lauku atbalsta dienesta administratīvās kapacitātes stiprināšanai 2008., 2009. un 2010. gadā valdība atvēlējusi pusmiljonu latu. Šī nauda paredzēta 23 papildu štata vietu atalgošanai.


Dunalka iestājas Durbes novadā

Vakar Dunalkas Pagasta padomes deputāti pieņēma oficiālu lēmumu par iekļaušanos Durbes novadā, pastāstīja Dunalkas Pagasta padomes priekšsēdētājs Andrejs Radzevičs.

Lēmuma pieņemšana noritēja svinīgā gaisotnē, klātesot Vecpils un Durbes novada pašvaldības amatpersonām. "Līdz šim mēs bijām pieņēmuši tikai konceptuālus lēmumus, ka piekrītam iekļauties Durbes novadā. Taču bija vajadzīgs juridisks lēmums, ka mēs apstiprinām iekļaušanos tajā," skaidroja A.Radzevičs. Viņš arī norādīja, ka savā ziņā to var uzskatīt par vēsturisku brīdi, un vai tas nācis par labu Dunalkas pagasta ļaudīm, spriedīs nākamās paaudzes.

Minētā lēmuma pieņemšana gan vēl nenozīmē, ka Dunalkas pašvaldība pārtrauc darbu. Tā strādās līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām 2009.gadā, kad vēlēs novadu domes.


Saņem jaunu pianīnu

Ziemassvētkos Aizputes Mūzikas skola tikusi pie jauna, Čehijā ražota mūzikas instrumenta – pianīna "Petrof", pastāstīja Aizputes Mūzikas skolas direktore Arta Kangīzere.

Pianīna vērtība ir 2650 latu, un tā iegāde kļuva iespējama, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītajam projektam. Projekta vadītājs bija Aizputes Pilsētas domes projektu koordinators Andris Jankovskis. Ar līdzfinansējumu piedalījās arī Aizputes pilsētas pašvaldība.

Labus instrumentus Aizputes Mūzikas skola saņēmusi arī iepriekš. 2003.gadā ar Aizputes Pilsētas domes atbalstu skola tika pie ilgi gaidītā firmas "Petrof" koncertflīģeļa. Savukārt 2005.gadā ar Valsts kultūrkapitāla fonda un pašvaldības atbalstu iegādātas digitālās klavieres "Kawai".


Floristikas pulciņš svin jubileju
Ilze Šķietniece

Cīravas pagasta floristikas pulciņš nupat nosvinējis savu 15 gadu jubileju. Bibliotēkas zāle, kur atzīmēja dzimšanas dienu, bija viesu pilna, pastāstīja bibliotēkas vadītāja Anita Tuleiko.

Pulciņa dalībnieki – Dzērves pamatskolas audzēkņi – un vadītāja Dainuvīte Zagorska bija sarūpējuši darbu izstādi "Gads ir balts no abiem galiem un pa vidu koši zaļš". Aplūkošanai bija izlikti vairāk nekā 80 darbu, ko floristi izgatavojuši visa gada garumā. "Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka izstādi Pagasta padomes ēkā var aplūkot kopš 5.decembra.

Sarīkojumā bibliotekāre A.Tuleiko lasījusi dzeju, dziesmas izpildījusi Skaidrīte Šukuleja un klātesošie iepazīstināti ar dažādos gadalaikos tapušajiem darbiem. Runāts gan par to, ko pulciņa dalībnieki dara ikdienā nodarbībās, gan kā kopīgi atpūšas, piemēram, apmeklējot Ventspils Ziedu svētkus. Bērni arī pastāstījuši par savdabīgām lietām ikdienas darbā – smilšu krāsošanu, rīsu, putraimu, makaronu, griķu, pupiņu un zirņu izdiņģēšanu no pārtikas uzkrājumu kārbām.

Pulciņa dalībniekus un tā vadītāju jubilejā sveica Cīravas Pagasta padomes priekšsēdētājs Artis Čanders. Pēcāk cits pēc cita nāca sveicēji ar ziediem un dažādiem pārsteigumiem. Kultūras nama ritma deju grupa priecēja ar deju "Anniņa vanniņā". Jauniešu centrs bija sarūpējis gleznu ar floristu dzīves spilgtākajiem notikumiem. Bija ieradušies arī īpašie viesi no floristikas pulciņa 10.jubilejas sarīkojuma.

Nobeigumā zālē iestumta jubilejas torte ar 15 svecēm. D.Zagorska uzsvēra, ka strādāt ar bērniem nav viegli, bet interesanti gan. Viņa arī rosināja vecākus atvēlēt vairāk laika saviem bērniem, jo "viņi aug ātrāk, nekā mums pašiem šķiet".


Par gada koku izvēlas melnalksni
Pēteris Jaunzems

Latvijas Dendrologu biedrībā izraudzīts nākamā gada koks. Sacensībā ar ozolu, vīksnu un zalkteni pārliecinoši uzvarējis melnalksnis. Tādējādi dabas draugi vēlas pievērst uzmanību šim neparastajam kokam, kas daudzveido Latvijas ainavu.

Dendrologs un Grobiņas privātā botāniskā dārza īpašnieks Ilmārs Graudiņš pastāstīja, ka melnalkšņi ir koku suga ar savdabīgām augšanas prasībām. Vislabāk tie jūtas mitrās vietās, kur ir augsts gruntsūdeņu līmenis. Spilgts piemērs tam esot Raiņa parks Liepājā, kur aug vairāki izcili šo koku eksemplāri. Diemžēl daudzi no tiem ir veci un ietrupējuši, tādēļ tiek nolauzti, uzpūšot stiprākiem vējiem. Arī strauju upīšu krastos šie koki jūtas lieliski.

Tomēr, attīstoties apbūvei, tumšo melnalkšņu audzes tiek aizvien vairāk apdraudētas. Tās vai nu izcērt, vai arī nolemj iznīcībai, nosusinot gruntsgabalus. Bet, veidojot apstādījumus, dārznieki parasti izvēlas liepas, kastaņas un citas koku sugas, aizmirstot, ka arī melnalksnis ir ļoti piemērots šādiem mērķiem. "Varbūt melnalkšņa izraudzīšana par gada koku izmainīs šo nostāju," cerību pauda grobiņnieks.

Melnalkšņi ir arī nozīmīgi mežsaimniecībā, to koksne lieliski kalpo mēbeļu un finiera ražošanai.


Veikalā rada svētku noskaņu

Grobiņā, SIA "Ducis 4" veikalā, jau tradicionāli pircējus priecē Ziemassvētku vecītis, viņa lielākie palīgi rūķi, kā arī sniegavīrs. Veikala – konditorejas apmeklētāji iecienījuši iespēju gan kopā ar bārdainajiem vīriņiem pasēdēt pie viena galda un iedzert kafiju, gan nofotografēties.

Kas rūķus darinājis un cik ilgi tie veikalā uzturēsies, "Kurzemes Vārdam" neizdevās uzzināt. Veikalā sacīja, ka par to var pastāstīt tikai vadītāja, kura pirmssvētku dienās nebija notverama.

Un ļoti iespējams, ka "Ducis" iegūs žūrijas atzinību pilsētā izsludinātajā konkursā "Ziemassvētku rota". Tā uzvarētājus 27.decembrī suminās Skolēnu interešu centrā.