Kurzemes Vārds

09:28 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Otrreiz tajā pašā upē
Līvija Leine

Pēc Kalvīša valdības ilgās krišanas un Godmaņa valdības ātrās nākšanas pie varas mūspuses cilvēki mazliet platāk atvēruši acis: viens no mūsējiem atkal ministros! Mareks Segliņš. Turklāt otro reizi.

Plašākai publikai viņš kļuva pazīstams 7.Saeimas laikā. Toreiz, 1998.gadā, Segliņš tautai parādījās, būdams vēl jauns, tikko 28 gadus vecs jurists allaž perfektā uzvalkā, ar teicamnieka brillītēm un ar laipna, izpalīdzīga cilvēka smaidu sejā. Tikai retais zināja, ka aiz tā slēpjas milzīga uzņēmība un mērķtiecība. Tās mudināts, viņš gadu brauca no dzimtās Aizputes uz Liepāju vācu valodu mācīties, lai tiktu universitātē. Tās mudināts, pēc jurista diploma saņemšanas 1993.gadā brauca uz Liepāju, jo te bija motoklubs "Atlantija". Viņa lielākais hobijs tajā laikā bija motokross. Būdams tikai 19 gadu vecs, lai tikai tiktu redzēt pasaules čempionātu, studiju laikā kļuva par Valsts sporta komitejas Saimniecības daļas vadītāju, vēlāk menedžeri, kārtojis vīzas, muitas lietas utt. un kopā ar Viesturu Gauši pabijis čempionātos Holandē, Vācijā, Beļģijā, Zviedrijā. Tas bija laikā, kad tikai retais tika uz ārzemēm.

Liepāja viņu vilināja arī tāpēc, ka te bija "Zvejnieka" un "Metalurga" futbolisti, te bija tolaik slavenākais advokātu birojs "Pomerancis un Kreics", kurā viņš kļuva par advokāta palīgu. Segliņš gan daudzās prāvās nav piedalījies, viens no slavenākajiem aizstāvamajiem viņam savulaik bijis bēdīgi pazīstamais terorists V.Smirnovs.

Liepājā esot, viņš sniedzis pakalpojumus Speciālās ekonomiskās zonas valdei. Tur strādājot, iepazinis Uldi Pīlēnu, Tālivaldi Vēsmiņu, Juri Aizezeru, Uldi Sesku, Zigrīdu Rusiņu un savulaik tos nosaucis par cilvēkiem, no kuriem mācījies. Arī iestāšanās Tautas partijā bijusi mērķtiecīga. Viņš Andrī Šķēlē saskatīja spēcīgu, ideālu personību, kas var vest uz priekšu. Kādā intervijā ir pat Segliņa vārdi: "Es gribētu būt tāds kā viņš."

Kopš tā laika pagājis teju desmit gadu. Kas bijis pa šo laiku?

Kā pus pa jokam, pus dusmīgi sacīja viņa kolēģis Jānis Lagzdiņš: kļuvis par rīdzinieku. Marekam Segliņam pieder māja un zeme Rīgā, Brūkleņu ielā 35. Tur dzīvojot visa ģimene, arī vecāki.

Galvenais – viņš pratis būt ierindā un nepamest to, ko sācis. Bijis arī 8.Saeimas deputāts. Un tagad jau var sacīt – bijis arī 9.Saeimas deputāts. 1999.gada 16.jūlijā Andra Šķēles valdības laikā viņš kļuva par iekšlietu ministru. Posteni saglabāja arī pēc Šķēles valdības krišanas, 2000.gada 5.maijā turpināt vadīt šo ministriju viņam uzticēja premjers Andris Bērziņš. Taču Mareks Segliņš to vadīja tikai līdz 2002.gada 30.septembrim.

Andris Bērziņš viņu atstādināja, mēnesi pirms viss Ministru kabinets nolika pilnvaras. Iemesls bija tā saucamais skrejlapu skandāls. Ministrs Segliņš it kā pārāk cītīgi izsekojis, kurš un kā pirms 8.Saeimas vēlēšanām Tautas partijas vārdā drukā un izplata ķengu lapeles, un it kā nepareizi secinājis, ka tas ir "Latvijas ceļa" pārstāvis dakteris Apinis, bet premjers Andris Bērziņš bija "Latvijas ceļa" premjers... Kā sacīja Jānis Lagzdiņš: tā gan bija politiska atrakcija, ko labāk nepieminēt. Tagad "Latvijas ceļa" premjers Ivars Godmanis viņu atkal aicinājis uz šo pašu amatu.

Esot 8.Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs, Mareks Segliņš samērā dūšīgi cilāja čekas maisu problēmu. Solīja pat, ka jau 2006.gada 1.septembrī to publicēs. Bet 9.Saeimas vēlēšanas, šķiet, šo nodomu koriģēja. Segliņam līdzīgs uzvārds – Sedziņš – parādījās arī pēdējā gada bestsellerā "Tiesāšanās kā ķēķis", kurš advokātam Gūtupam lūdz palīdzību kāda kadra iekārtošanā darbā. Mareks Segliņš pats šajā sakarībā atzinis, ka vienreiz advokāta Grūtupa birojs pārstāvējis Iekšlietu ministriju tiesvedībā. Pagājušajā vasarā tauta un politologi uzjautrinājās par Mareka Segliņa un vēl dažu deputātu, arī mūsu pašu liepājnieka Valerija Agešina, pieredzes apmaiņas braucienu uz Kubu.

Taču, lai vai kā, no darba viņš nav vairījies. Gan 8., gan 9.Saeimā vadījis Juridisko komisiju, bijis Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja biedrs, Juridiskās komisijas apakškomisijas darbam ar Kriminālprocesa likumu priekšsēdētājs, darbojies vairākās citās komisijās, kā arī deputātu grupās sadarbībai ar 13 dažādu valstu, arī Kubas, parlamentiem.

Kāds Mareks Segliņš būs, otrreiz iekšlietu ministra pienākumus uzņemoties?

9.Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš Mareku Segliņu raksturo kā pieredzes bagātu, profesionālu politiķi, kurš Saeimā pavadītajos astoņos gados ir ļoti izaudzis un kuram jau sen vajadzēja šo amatu ieņemt. Viņaprāt, Segliņš ir no tiem cilvēkiem, kam vedas ko praktisku darīt, lai arī viņš sekmīgi strādājis ar Saeimā pieņemamajiem likumiem. Mareks Segliņš esot viens no retajiem deputātiem, kas nerespektē autoritātes un spēj jebkuram acīs pateikt to, ko domā, pat Andrim Šķēlem. Kļuvis par drošu vīru, nav glums un nelokās visiem vējiem līdzi. Ministra pienākumus būs spējīgs veikt jau ar pirmo dienu šajā amatā. To sapratis arī Ivars Godmanis, un Mareka Segliņa izvirzīšana bijusi tieši tagadējā premjera prasība.

Tautas partijas Liepājas nodaļas priekšsēdētājs Aloizs Norkus uzskata, ka Marekam Segliņam veiksies: ir pieredze, ir enerģija, ir pareiza attieksme pret darbiniekiem. Par galveno rakstura īpašību viņš nosauca precizitāti. Savukārt Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes priekšnieks Arturs Vaiteiks priecājas, ka beidzot par iekšlietu ministru kļūst cilvēks, kuram ir praktiskā darba pieredze, kurš ir daudz izdarījis, lai Liepājā policijai būtu tādi darba apstākļi, kādi tai ir pašlaik. Atcerēsimies, ka tieši Mareks Segliņš ielika Liepājas policijas ēkas pamatakmeni.