Kurzemes Vārds

04:11 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pakāpieni

Līga no Rīgas lidostas
Viktors Ulberts

Vaiņodniecei LĪGAI LEITEI ir paveicies tādā ziņā, ka viņa ieguvusi darbu, kas pašai ļoti patīk. Jau no bērnības viņai patīk lidmašīnas, viņa sapņojusi par lidojumiem starp mākoņiem un ceļojumiem uz svešām zemēm. Tagad šie sapņi piepildījušies. Līga strādā tiešā lidmašīnu tuvumā – Rīgas lidostā. Viņa rūpējas par to, lai pasažieri veiksmīgi reģistrētos lidojumam, un iesēdina viņus paredzētajā lidmašīnā. Un arī pati labprāt dodas skatīt svešās zemes.

Spiež uz angļu valodu

Līga ir dzimusi un augusi vaiņodniece. Kā jau daudzas rajona meitenes, kas pabeigušas vietējās vidusskolas, par turpmāko izglītošanos vietu viņa izraudzījusies Liepājas Pedagoģijas akadēmiju. Sākumā mācījusies par brīvā laika organizatori, taču sapratusi, ka šī nodarbe viņai neiet pie sirds, tāpēc sākusi apgūt tūrisma vadības programmu, ko arī sekmīgi pabeigusi.

Jau studiju laikā Līga sāka darba gaitas. Vidusskolas laikā viņa pastiprināti mācījās angļu valodu, jo tā viņai ļoti patika. Un apziņa, ka tas ir arī ļoti nepieciešams, viņai radās pēc ciemošanās pie radiem ASV. Tur viņa studiju laikā nodzīvoja trīs mēnešus un, starp citu, paguva palūkoties uz Manhetenu no teroristu iznīcinātā Pasaules tirdzniecības centra jumta. "Tur man beidzot šī valodā tā kā atvērās. Es sāku drošāk un brīvāk runāt angliski," atceras Līga. Tāpēc arī viņai atradās darbs Liepājā, kur viņa vadīja ārzemju sportistu grupas uz hokeja turnīriem – veda viņus uz pusdienām, konferencēm u.tml.

Pēc studijām Līga neilgi pastrādāja viesu namā "Airisa" un Lejaskurzemes Tūrisma informācijas birojā. Taču mērķi viņai bija pavisam citi. "Vispirms bija doma braukt uz ārzemēm. Pabiju Norvēģijā, taču atgriezos. Bija jāmeklē nodarbošanās Latvijā," stāsta Līga. Vispirms viņa startējusi stjuartu atlasē kompānijā "Air Baltic". "Sapratu, ka tas ir priekš manis. Lidmašīnas man vienmēr patikušas. Jau bērnībā, kad Vaiņodes lidlaukā bāzējās kara lidmašīnas, tētis veda mūs skatīties, kā tās paceļas un nolaižas. Tas aizrauj," atzīst Līga.

Stjuartu konkursā viņai nepaveicās, taču pēc gada viņas draugs izlasīja sludinājumu avīzē par konkursu pasažieru apkalpošanas aģenta darbam Rīgas lidostā. "Draugs mani ļoti bīdīja. Atgādināja, ka visu laiku esmu brēkusi par lidmašīnām, un nu tāda iespēja pavērās." Līga izdrukājusi CV un citus nepieciešamos dokumentus, piedalījusies darba intervijā un pēc dažām dienām piezvanīts, ka viņa pieņemta šajā darbā. Tā kopš 2004.gada aprīļa Līga strādā Rīgas lidostā.

Prasa lielu atbildību

Pirmā darba diena Līgai sākusies piecos no rīta. Protams, sākotnēji viņu piekomandēja pieredzējušam aģentam, kas ierādīja, kā pasažierus reģistrē avioreisiem. "Tas tomēr bija traki. Biju iedomājusies, ka vajadzēs vienkārši ar cilvēkiem pačalot, šo to pierakstīt. Bet patiesībā vajadzēja daudz mācīties, apgūt reģistrāciju sistēmu kodus, iegaumēt lidostu kodus un reisu numurus. Pietiek, ja sajauc kaut vienu ciparu, un bagāžu vai cilvēku var aizsūtīt uz pavisam citu lidmašīnu. Atbildība ļoti liela," apgalvo Līga. Papildus tam ir jābūt ļoti savaldīgai, jo cilvēki ir dažādi. Ne visi ir korekti un saprotoši. Citi uzstāj uz savām tiesībām, lai gan patiesībā viņu apgalvojumi ir nepamatoti. Tāpēc Līga atzīst, ka ir dienas, kad viņa beidz darbu nomākta un garīgi iztukšota, bet ir arī reizes, kad dodas mājās jaukā noskaņojumā.

Kad Līga iestrādājusies, papildus reģistrācijai viņai uzticēta arī pasažieru iesēdināšana lidmašīnā. "Tas ir liels stress. Nedrīkstam pieļaut, ka lidmašīna kavējas. Piecas minūtes pirms izlidošanas visiem reģistrētajiem pasažieriem jābūt uz borta. Ja tā nav, pēc tam sākas izmeklēšana, kas pie tā vainojams. Man ir gadījies, ka reģistrējies pasažieris zvana un lūdz, lai pagaida, jo viņš tagad atrodas uz Vanšu tilta. Tad man ir jāizrēķina, vai viņš pagūs, gaidīt viņu vai ne," stāsta Līga.

Sākumā Līga strādājusi tikai ar firmas "Air Baltic" pasažieriem, bet tagad viņa jau apguvusi visas sistēmas un reģistrē pasažierus uz kompāniju "Finnair", "Lufthansa", "Aeroflot" u.c. reisiem.

Rokasbagāžā – kartupeļi

Līga pati savām acīm redzējusi tā saucamo lielo tautas staigāšanu, kad pēc iestāšanās Eiropas Savienībā milzum daudz latviešu ar lētajām aviokompānijām izceļoja uz ārzemēm, galvenokārt uz Īriju un Angliju. "To nevar vārdos aprakstīt. Dažs labs "Ryanair" reiss bijis pārpildīts un lidojumam reģistrējušies vairāk pasažieru, nekā lidmašīnā vietu. Cilvēki visdažādākie – arī tādi, ka šķiet – viņi vispār nesaprot, kurp dodas un kas jādara. Dažam pat nebija naudas, ko samaksāt par virsnormas bagāžu. Redzams, ka cilvēki, lielākoties no laukiem, nabadzības dzīti, vienkārši devās pasaulē ar cerību, ka tur būs labāk. Līdzi paņemta pārtika – maize, konservi, un reiz es redzēju, ka bagāžā ir arī kartupeļi. Uz to patiešām bija grūti noskatīties," piebilst Līga. Tagad gan situācija esot uzlabojusies un tik daudz izceļotāju vairs lidostā nemanot, bez tam daudzi pat atgriežas uz palikšanu.

Esot mitējies arī tā saucamais sekstūristu skaits. Iepriekš gan nav bijis retums, ka nedēļas nogalē, piemēram, no Anglijas, ierodas pilna lidmašīna ar vīriešiem, kas vēlāk uzdzīvo Rīgas klubos un pēc dažām dienām lido atpakaļ.

Piedzīvo daudz interesanta

Līgas darbā netrūkst arī brīžu, ko vienmēr būs interesanti atcerēties un kādēļ darbs pašai šķiet pievilcīgs. Piemēram, viņa lidostā strādājusi brīdī, kad Rīgā ieradās ASV prezidents Džordžs Bušs, un skatījusi augsto viesi vaigā. Līgai ir gadījies saņemt iekāpšanas biļeti no Latvijas eksprezidentes Vairas Vīķes–Freibergas. Pasažieru apkalpošanas aģentēm vienmēr patīkama esot bijušā "Aldara" prezidenta Vitālija Gavrilova ierašanās, jo viņš nekad neskopojas ar laipniem vārdiem un uzmundrinājumiem.

Šogad Līgu pārsteidzis kāds Krievijas uzņēmējs, kurš devies prom ar kompānijas "Aeroflot" lidmašīnu. "Redzu, ka viņš kaut ko meklē, dīdās, tāpēc es viņam uzstājīgi teicu: "Iģiķe, požalasta, v samoļot!" Vīrietis kaut ko pie sevis nomurmināja un pasniedza man divus papīra gabalus. Redzu, ka tās ir biļetes uz festivālu "Jaunais vilnis". Nodomāju – viņš grib pazīmēties, ka, lūk, bijis Jūrmalā, tāpēc demonstrē man vecas biļetes. Tikai pēc tam, kad, veiksmīgi pavadījusi reisu, parādīju biļetes kolēģiem, noskaidroju, ka tās ir derīgas biļetes uz festivāla nobeiguma koncertu piektajā rindā, kas katra maksāja 300 latu. Acīmredzot uzņēmējam bija kādas steidzamas darīšanas, kādēļ viņš uz šo koncertu nevarēja palikt, tāpēc nolēma uzdāvināt biļetes man. Bet es viņam pat paldies nepateicu."

Vēl viena priekšrocība Līgai ir tāda, ka viņa divreiz gadā pēc savas izvēles var lidot, kurp vien vēlas. Ar nosacījumu, ja reisā ir brīvas vietas. Tā nu viņa paguvusi bez maksas aizlidot uz Vāciju, Anglijā apciemojusi brāli, atpūtusies arī Grieķijā. Viņas kolēģes plānojot arī tālākus lidojumus uz Brazīliju, taču tas ir zināms risks. Bijis gadījums, kad aģentes vairākas dienas iestrēgušas Ņujorkā, jo nebija brīvu vietu reisos uz māju pusi.

Ar savu darbu Līga ir ļoti apmierināta. Viņa piekrīt, ka kādreiz darbavietu varētu mainīt, lai neieslīgtu rutīnā. Taču šis darbs arī noteikti būšot saistīts ar lidmašīnām.

Vizītkarte
Līga Leite
Dzimusi 1979.gada janvārī.
1998.gadā absolvēja Vaiņodes 1.vidusskolu.
2002.gadā Liepājas Pedagoģijas akadēmijā ieguvusi bakalaura grādu tūrisma vadībā.
Ģimenes stāvoklis – neprecējusies, brīva.