Kurzemes Vārds

18:41 Pirmdiena, 3. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Pierobežā strādā kaimiņu tiesībsargi
Ita Cērmane

Kopš 21.decembri, kad Latvija pievienojās Šengenas zonai un tika atcelta robežkontrole, pastiprinātu uzmanību pierobežas zonai pievērš policija. Plecu pie pleca strādā Latvijas un kaimiņvalsts Lietuvas likumsargi.

16.novembrī Viļņā tika noslēgts līgums starp Latvijas un Lietuvas valdībām par policijas sadarbību organizētās noziedzības un noziedzīgu nodarījumu apkarošanas jomā pierobežas zonā. Saskaņā ar šo līgumu mūsu likumsargi kopā ar kolēģiem no Lietuvas pilsētām veido patruļas, kas strādā pierobežas zonā un kontrolē, lai netiktu izvesta vai ievesta kontrabanda, zagtas automašīnas un to rezerves daļas u.tml.

Lai pierobežas iedzīvotājus sagatavotu Latvijas un Lietuvas policistu kopīgajām patruļām, notika sava veida iepazīstināšanas akcija. Trīs apvienotās Latvijas un Lietuvas policistu patruļas strādāja pierobežas zonā. Likumsargi iebrauca katrā pierobežas apdzīvotajā vietā – Rucavā, Nidā, Papē, Nīcā, Gramzdā, Plūdoņos, Vaiņodē, Priekulē, Aizvīķos, Kalētos u.c., lai iedzīvotāji iepazītu kaimiņvalsts policijas ekipējumu, transportlīdzekļus, spētu tos pazīt.

Un patiesi ir, ko iepazīt. Lietuvas policijas operatīvās automašīnas pēc izskata līdzinās Liepājas Pašvaldības transportam – baltajām 2005.gada ražojuma škodām ir zaļi uzraksti. Kaimiņvalsts tiesībsargu formastērpi atšķiras no mūsu Valsts policijas tumši zilajiem, jo ir zaļpelēki. Pierobežas iedzīvotājiem tagad jābūt gataviem, ka viņus var apstādināt kaimiņvalsts tiesībsargi. Procesuālās darbības, kā to paredz likumdošana, ir tiesīgi veikt tās valsts policijas darbinieki, kurā persona aizturēta, taču kaimiņi personu tiesīgi aizturēt uz trim stundām, līdz ierodas vietējie likumsargi.

Paredzēts, ka kopīgās patruļas janvārī turpinās. Vai ieceri, ņemot vērā kadru trūkumu Valsts policijā, izdosies īstenot praksē, rādīs laiks. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Kārtības policijas priekšnieks Gints Ešenvalds optimistiski teica, ka patrulēšana pierobežā neatņems likumsargus Liepājai un rajonam, ka patruļās tikšot iesaistīti ne tikai Kārtības policijas un Ceļu policijas darbinieki, bet arī citu struktūrvienību darbinieki. Lietuvas Palangas apgabala patruļpolicijas inspektora Darjusa Valentina teiktais gan pārmēru optimistiskiem būt neļauj. Kaimiņvalsts tiesībsargs apstiprināja, ka arī Lietuvas policijā mazo algu dēļ trūkst darbinieku. Vai apvienotās patruļas pierobežā būs ilglaicīgas, pagaidām neesot zināms. Taču arī Lietuvas policistiem solīts algas pielikums, un tas ļaujot nākotnē skatīties cerīgāk.

Gatavo koncertu "Mālera triumfs"

Paralēli Ziemassvētku un gada izskaņas koncertu programmām Liepājas Simfoniskais orķestris gatavojas 2008.gadam, kas ieskanēsies Gustava Mālera zīmē, informēja orķestra sabiedrisko attiecību speciālists Gundars Venens. Orķestris galvenā diriģenta Imanta Rešņa vadībā 18.janvārī paredzējis atskaņot izcilā austriešu komponista Gustava Mālera divas simfonijas – "Titāns" un "Augšāmcelšanās". Uz atskaņojumu aicināts Valsts akadēmiskais koris "Latvija", kontralts no Polijas – Jadviga Rappe un pašmāju soprāns Marina Tropina. 2008.gada novembrī paredzēta arī Mālera 8.simfonijas atskaņošana arēnā "Rīga". Simfonijas partitūrā komponists paredzējis grandiozu mūziķu un kora dziedātāju skaitu.

"Liepājas dzintara" DVD jau var iegādāties

Tirdzniecības vietās ir pieejams festivāla "Liepājas dzintars" apjomīgais dubultais DVD. Pirmajā daļā ir dziesmu izlases. Skatītāji var paskatīties un atcerēties, kādi konkursanti un festivāla viesi piedalījušies liepājnieku iecienītajā mūzikas sarīkojumā. Tajā redzami, piemēram, Gruzijas grupas "Mciri", Igaunijas apvienības "New Murphy Band", "Zodiaka", Olgas Pīrāgas un "Inversijas", "Veco māju", "Melnās princeses", "Libau" un daudzu citu mākslinieku priekšnesumi. Otrajā daļā ir "Liepājas dzintara" 2006.gada jubilejas koncerts, kurā piedalījās ļoti daudz mākslinieku, piemēram, Zdzislavs Romanovskis, Visvaldis Tilibs, Arnis Mednis, Igo, "Tumsa", "Bet bet", "Sīpoli", Juris Pavītols un draugi. DVD papildināts arī ar LTV dokumentālo videofilmu "Es būšu, ja tu būsi".

Pārrunā paveikto un draiskojas

Bērnu un jauniešu centra darbinieki un interešu pedagogi gada pēdējo sanāksmi aizvadīja mežā. Ne gluži zem pielijušas eglītes, bet viņi visi pulcējās Jūrmalciema viesu namā "Šķiperi". Vispirms izbraukuma dalībnieki atskatījās uz aizejošajā gadā paveikto un iezīmēja nākotnes perspektīvas. Par atpūtas programmu bija parūpējušies klubiņa "Labie draugi" pārstāvji, kuri iesaistīja Vinnija Pūka un viņa draugu draiskulībās un rotaļās arī nopietnos pieaugušos. BJC dalībnieki apsveica pulciņa vadītāju Veltu Ķupi ar augstskolas diploma iegūšanu.

Jaunākās tehnoloģijas – mācību praksēm

Pedagoģijas akadēmijas Matemātikas un informātikas katedra 2007.gadā īstenoja projektus "Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Datordizaina programmas studentu kvalifikācijas prakse" un "Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Informācijas tehnoloģijas studiju programmas kvalifikācijas prakse". Projekti izveidoti, ņemot vērā to, ka mācību prakse ir neatņemama studiju procesa sastāvdaļa, kas studentiem dod praktiskas zināšanas savā specialitātē un nodrošina lielāku konkurētspēju darba tirgū. To vadītājs ir LPA Matemātikas un informātikas katedras lektors Jānis Letinskis. Īstenojot mērķus un uzdevumus, izveidota e–vides prakses koordinācijas sistēma, izmantojot jaunākos multimediju tehnoloģiju un interneta risinājumus. Tas ļauj labāk koordinēt prakšu norisi vienlaikus visiem studentiem visā Latvijas teritorijā. E–vides prakses koordinācijas sistēma ietver prakses uzraudzību, prakses izvērtēšanu un analizēšanu.

Ielas kaisīja tikai četras dienas

Atbilstoši līgumiem par ielu ikdienas uzturēšanu ziemā no 1.novembra līdz 1.aprīlim Komunālās pārvaldes koordinētais ziemas dienests dežurē diennakts režīmā. Komunālās pārvaldes komunālās nozares vadītājs Andris Bražis pastāstīja, ka šajā sezonā Liepājas ielas kaisītas 13., 14., 15. un 28. novembrī un šim nolūkam iztērēti 16 tūkstoši latu. Kā paredz pašvaldības apstiprinātie noteikumi, sniega, apledojuma laikā vispirms tiek tīrītas maģistrālās un tās ielas, pa kurām brauc sabiedriskais transports. Šajā sezonā pilsētas ielu uzturēšanai ziemā rezervēti 250 tūkstoši latu no pašvaldības budžeta un 42 tūkstoši 500 latu no valsts budžeta galveno autoceļu posmu tīrīšanai pilsētas robežās. Iepriekšējā ziemā ielu tīrīšanai iztērēti 150 tūkstoši latu no pašvaldības un 38 tūkstoši latu no valsts budžeta. Neiztērētie līdzekļi tiek ieskaitīti Komunālās pārvaldes budžetā un izmantoti dažādu darbu veikšanai, arī bedrīšu lāpīšanai ielās. Komunālā pārvalde uz trim gadiem noslēgusi līgumu ar uzņēmumiem "Aizputes ceļinieks" un VAS "Latvijas Autoceļu uzturētājs" Liepājas ceļu rajonu par ielu un citu objektu kopšanu ziemā, un šis jau ir trešais gads, kopš līgumi ir spēkā.

Prieka vajag visiem!

Vakar Ziemassvētku vecītis bija iegriezies Bērnu patversmē. Viņš un līdzatnākušie rūķi ar bērniem rotaļājās, dedzināja brīnumsvecītes, un, protams, bija arī dāvaniņas. Bērniem, kam pietrūkst vecāku mīlestības, tas bija ļoti vajadzīgs iepriecinājuma brīdis. Tas arī bija viens no pasākumiem, ko Liepājas bērniem bija sarūpējis Sociālais dienests. Šogad Ziemassvētku pabalstiem lieliem un maziem liepājniekiem, kā arī dāvanu iegādei Liepājas dome atvēlējusi vairāk nekā 81 tūkstoti latu. Bet šodien daļa no mazajiem liepājniekiem, kuri aug daudzbērnu ģimenēs, kuri ir bērni invalīdi, aizbildnībā esošie bērni un citi šodien Liepājas teātrī skatīsies izrādi "Sarkangalvīte un vilks".

Baltas gadumijas nebūs

Baltus Ziemassvētkus gaidījām, bet nesagaidījām. Baltu gadumiju – gaidām, bet diemžēl vismaz līdzšinējās prognozes rāda, ka arī nesagaidīsim. Kā paredz laika prognozētāji, ne gaisa temperatūra, ne nokrišņu daudzums tuvākajās dienās būtiski nemainīsies.

Ja, vēl tikai gatavojoties Ziemassvētkiem, sinoptiķi solīja, ka pēc tiem laiks pamazām kļūs vēsāks, piesals un 28.decembrī visā Latvijā sāks lidināties sniegpārsliņas, pārsedzot zemei baltu segu un jauno gadu ievadot baltā krāsā, tad nupat jau dzirdam pavisam ko citu – vecā gada pēdējās dienas un jaunā gada pirmās būs drēgnas, vējainas un mitras. Runājot par vējaino laiku, jau vakar brīdināja, ka mūspusē vējš var pāriet vētrā. Ja paskatāmies populārākajās interneta mājaslapās, kas vēstī par gaidāmo laiku, varam uzzināt, ka svētdien gaidāms patiešām brangāks pūtiens – līdz 29 metriem sekundē. Vai tas piepildīsies, vai atkal paies mums garām, to zināsim jau pavisam drīz.

Arī sniedziņš vakar snigt vēl nesāka, tā vietā vismaz mūspusē un, kā vēstīja laika vērotāji, arī citviet Latvijā, ik pa laikam uzsprēgāja lietutiņš un gaisā virmoja migla. Laika pareģotāji sola, ka gaisa temperatūra līdz jaunā gada pirmajai dienai saglabāsies līdzšinējā – vidēji trīs, četru, piecu grādu robežās. Un pati gadumija varētu pat atnākt ar lietu. Gaisa temperatūra zem nulles varētu nokristies 2.janvārī, pakāpeniski līdz nākamās nedēļas beigām sasniedzot pat mīnus 6 grādus. Varbūt tad arī varēsim sākt domāt par tikšanu līdz kādam slēpošanas kalnam, jo pagaidām vismaz mūspusē esošie tā arī ir palikuši gaidīšanas režīmā. Lai gan, piemēram, Zviedru cepurē bija plānota gadumijas sagaidīšana uz slēpēm. Kaut gan viss taču vēl var mainīties, vai ne?