Kurzemes Vārds

05:32 Svētdiena, 12. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Ģimenei

Vecāku klubiņš jeb "Zinām, ka esam vislabākie!"
Daiga Lutere

Radošās psiholoģijas centrā "Ģimenei" otrdienu vakari bija īpaši, jo tad šurp nāca vecāki – mammas un arī daži tēti. Viņi atsaucās centra aicinājumam piedalīties Pilsētas domes finansētā projektā, izglītojošā programmā vecākiem. Šo projektu dalībnieki dēvēja vienkārši par vecāku klubiņu. Projektu īstenoja biedrība "Porta pluss" sadarbībā ar radošās psiholoģijas centru "Ģimenei".

Jauna pieredze

Vai būt par vecāku – mammu, tēti – ir tik vienkārši, kā dažubrīd domājam? Vai būt par bērnu ir viegli? Kā labāk saprasties un veidot patiesi ģimeniskas attiecības? Stāsta radošās psiholoģijas centra "Ģimenei" vadītāja psiholoģe Iveta Gēbele: "Pateicoties Liepājas domes līdzfinansējumam, izglītojošā programma vecākiem tika īstenota otro reizi un vecāku interese par to aizvien vēl palielinās. Viņi vēlas šāda veida nodarbības apmeklēt arī turpmāk."

Liepājniekiem tā ir jauna pieredze. Ko programma dod? Tā vecākiem piedāvā iespēju veidot jaunus, pozitīvus priekšstatus un pozitīvas bērnu un vecāku attiecību shēmas un audzināšanas pieejas. Vecāku grupas, klubiņi, dažādas mācību programmas ir veiksmīgas, jo, pilnveidojoties vecāku kompetencei un pārliecībai, ka viņi ir labi vecāki, uzlabojas vecāku un bērnu attiecības, kā arī bērna uzvedība.

Centrā "Ģimenei" vecākiem bija nodarbības ar psihoterapeiti Vinetu Šplītu, psiholoģēm Andželiku Kāli un Ivetu Gēbeli, smilšu spēļu terapeiti Gunu Krēgeri–Medni un sociālo pedagoģi Inetu Jaunskalži. Vecākiem piedāvātie temati bija visdažādākie – attīstošais dialogs ģimenē, kontakta veidošana ar pusaudžiem, dusmu vadīšana, vecāku koalīcija, paaudžu konflikti, sociālā palīdzība u.c. Kā saka projekta īstenotāji, vēl ir daudz par ko stāstīt un runāt, temati ir neizsmeļami. Jautājumi rodas darot, tas ir, audzinot bērnus, un, kā teikuši vecāki, jautājumi rodas vēl un vēl – jo vairāk uzzina, jo vairāk gribas zināt. Ne velti projekta moto skan: "Vecāki ir tikai eņģeļi, kas mācās!"

Stāsta kluba dalībnieki

"Par to, ka organizē vecāku klubiņu, uzzināju no skolā izliktā paziņojuma," pastāstīja Lāsma Spāģe. Lāsma Šviteika informāciju ieguvusi Izglītības pārvaldē, Dace Stieģele izlasījusi sludinājumu avīzē.

Ko grupas dalībnieki ieguvuši, regulāri tiekoties? Galvenā atziņa: "Nav ideālu vecāku, bet mēs esam paši labākie! Citādāk nemaz nedrīkst domāt!"

Dace un Varis uz vecāku klubiņu nākuši kopā, bet, ja nevar viens, otrs noteikti atnāk. Viņi saka: "Ir ļoti interesanti strādāt kopā ar psihologu, grupā ar cilvēkiem, kas risina līdzīgas problēmas, dalās pieredzē. Dažubrīd vecāks savās problēmās jūtas viens, pamests, nesaprasts. Lai arī esi pieaudzis cilvēks, arī tu vari apjukt, nezināt, kā rīkoties, kā uzvesties attiecībās ar bērniem. Vecāku klubiņā, pārrunājot savas aktuālās lietas, psihologs neļaujot aizpeldēt vai aizpļāpāties."

Gunta Liepiņa: "Man ļoti patika, kā spēlējām lomu spēles. Tas bija neierasti. Iejusties bērna lomā. Tēva lomā. Tas liek padomāt par tādām attiecību niansēm, kuras agrāk pat prātā nebija ienākušas!"

Dace: "Pēc vecāku klubiņa apmeklējuma visas turpmākās septiņas dienas daudz domāju, par ko esam runājuši, ko stāstījuši citi vecāki. Un tad par bērnu audzināšanu nāk tādas atklāsmes, kādu iepriekš vispār nav bijis. Žurnālus par bērnu audzināšanu un dažādus padomus lasīt ir viens, bet pavisam kas cits – nodarbības ar psihologu un citiem vecākiem, kuriem katram sava pieredze."

Varis: "Var jautāt, kāds ir vecāku klubiņa galvenais ieguvums. Manuprāt, tas, ka mūsu bērni iegūst vēl labākus, gudrākus, saprotošākus vecākus. Mēs runājām arī par to, kā pašiem bērnībā gājis, kā esam jutušies, kā pietrūcis. Tas palīdz saprast mūsu bērnus." Kādas klubiņa dalībnieces meitiņa teikusi tā: "Mana mamma šovakar aizgāja tur, kur atceras bērnību."

Iveta Gēbele: "Mūsu centrs šādas nodarbības vecākiem iecerējis rīkot arī turpmāk, esam iesnieguši Liepājas domē projektu uz nākamo konkursu un ticam, ka līdzfinansējumu piešķirs. Projektā arī sadarbojamies ar Sociālo dienestu, nākamajā projektā ietvertas novitātes, ko īstenosim sadarbībā tieši ar to."