Kurzemes Vārds

01:24 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Bargās ziemas atgriezīsies. Tikai jāpaciešas
Larisa Neņuka, Liepājas Novērojumu stacijas vadītāja

Jaungadā mazliet varējām papriecāties par sniegpārslām, un arī gada pirmās dienas sola nelielu salu, kas šonedēļ naktī, kā rāda mūsu speciālistu vērojumi, varētu būt no mīnus 6 līdz 8 grādiem, bet dienā ap mīnus 4. Tomēr nevaru iepriecināt ziemas prieku cienītājus, ka gaidāms sniegs un sals. Jau šosvētdien gaisa temperatūra paaugstināsies, un sniedziņš, kas varētu uzkrist šās nedēļas beigās, pamazām pārvērtīsies lietū. Kā rāda novērojumi, tāds – rudenīgs – laiks saglabāsies līdz pat šā mēneša vidum.

Diemžēl tāda ir tendence – ziemas kļūst krietni siltākas un sniega nav daudzos tādos reģionos pasaulē, kur vēl pirms dažiem gadiem tas bija. Zinātnieki to skaidro divējādi. Pirmā versija – laika apstākļi mainās cilvēku rīcības dēļ: rūpnīcas aizvien vairāk piesilda gaisu, to pašu dara automašīnu izplūdes gāzes un daudz kas cits, kādēļ rodas tā saucamais siltumnīcas efekts. Gaiss uz zemes šo iemeslu dēļ kļūst siltāks, taču, tā kā debesis bieži klāj mākoņi, šis siltums nespēj aizplūst atmosfērā, un gaiss uz zemes nepaspēj atdzist – siltums paliek starp mākoņiem un zemi. Tas ir līdzīgi kā siltumnīcā.

Otra versija – ziemas izzūd Saules aktivitātes dēļ. Zinātnieki skaidro, ka līdzīgi gadalaiku cikliskumam tāds ir arī Saules aktivitātei un tas atkārtojas vidēji ik pēc 300–500 gadiem. Uzskata, ka pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidū Saules aktivitāte bijusi visspēcīgākā šajā pēdējā ciklā un tagad tā pamazām samazinās, taču skaidrs, ka tas notiek ļoti lēni. Zeme šo siltumenerģiju uzņēmusi un tagad turpina to atdot, pamazām atdziestot.

Taču, tāpat kā sasilšanas process, tā arī atdzišana nenotiek tik ātri. To var salīdzināt ar cepeškrāsni, kuru uzsildām un pēc tam izslēdzam – paiet laiks, kamēr tā atdziest. Uzskata, ka tādas ziemas ar sniegu un salu, kā bija pirms apmēram septiņiem un vairāk gadiem, pie mums atkal varētu būt pēc tāda paša laikposma. Bet Zemes atdzišana varētu ilgt pat līdz 30 gadiem, kad atkal varēsim baudīt patiešām aukstas un bargas ziemas.

Izvērtējot šīs divas versijas, es vairāk sliecos piekrist otrajai. Taču tas nebūt nenozīmē, ka šoziem mums būs jādzīvo pilnīgi bez sniega. Mums februāris skaitās bargākais ziemas mēnesis, un es ceru, ka sniegu arī sagaidīsim.