Kurzemes Vārds

19:26 Pirmdiena, 1. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Ar zaļām akcijām pret vides problēmām

Cilvēku radīto sadzīves atkritumu daudzums ik gadu palielinās. Dati liecina, ka Latvijā gada laikā saražo aptuveni 600 līdz 700 tūkstošus tonnu atkritumu. Lai pievērstu iedzīvotāju uzmanību šai problēmai, vides aizstāvji un citi aktīvisti rīko dažādas akcijas, kas vērstas uz apkārtējās vides saudzēšanu, atkritumu šķirošanu, zaļo dzīvesveidu utt. "Brīvbrīdis" pievērsās pagājušajā gadā zaļo rīkotajiem pasākumiem Latvijā un Liepājā, kā arī apskatīja to pozitīvos aspektus un lietderīgumu.

Aktīvi mudina iesaistīties skolēnus

Iespējams, liepājniekiem ir palikusi prātā Latvijas Zaļā punkta rīkotā akcija "Nekrāj krāmus!", kuras gaitā aktualizēja nolietoto elektrisko un elektronisko preču savākšanu. Akcija tika rīkota sadarbībā ar Liepājas atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu SIA "EKO Kurzeme". Savukārt novembra beigām noslēdzās vēl viena Latvijas Zaļā punkta akcija – "Nodod veco mobilo telefonu un piedalies izlozē!", kas tika organizēta 23 Latvijas pilsētās 45 mobilo telefonu tirdzniecības vietās. Nolietotie telefoni un to aksesuāri tika nogādāti kaimiņvalsts Lietuvas rūpnīcā UAB "EMP Recycling", kur tie tika sadalīti pa sastāvdaļām, lai pārstrādātu izejvielās un varētu ražot jaunus produktus.

Ar atkritumu šķirošanas iespējām Latvijā un otrreizējās pārstrādes nozīmi aktīvi tiek iepazīstināti arī mazie cilvēkbērni – skolēni. Oktobra beigās noslēdzās "Zaļās jostas" pārstāvju organizētais konkurss "Šķiro pats un māci citus!" Latvijas vispārizglītojošām skolām. Tā laikā skolēni tika aicināti piedalīties bateriju un makulatūras vākšanas sacensībās, kā arī veidot izglītojošu video klipu, lai veicinātu sabiedrību šķirot atkritumus. Piedaloties konkursā, skolēniem bija iespēja pašiem šķirot atkritumus, tādā veidā piešķirot tiem otrreizējo dzīvi un motivējot arī citus iesaistīties atkritumu šķirošanā jau tagad. Līdzīgā konkursā – "Elektrisko un elektronisko iekārtu un izlietoto bateriju atkritumu vākšana" – balvas ieguva Liepājas rajona skolu audzēkņi no Pāvilostas vidusskolas un Sikšņu pamatskolas. Pāvilostnieki izcīnīja trešo vietu. Viņi savāca deviņas tonnas bīstamo atkritumu, tādējādi par trim tonnām atpaliekot no pirmās vietas. Balvā vidusskola saņēma kopētāju kopā ar faksu un printeri. Dunalkas pagasta bērniem piešķīra Atzinības rakstu. No Liepājas rajona konkursā piedalījās arī Vaiņodes vidusskola.

Svarīgi pārrunāt jau ģimenē

Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskolas kultūras vēstures, politikas un tiesību skolotāja Laura Lauberga uzskata, ka par vides jautājumiem ar skolēniem lietderīgi būtu runāt audzināšanas stundās, taču īstu jēgu tam viņa nesaskata, jo skolēniem tajā laikā būtiskāk ir risināt ar klasi saistītas lietas – kavējumus, atzīmes u.tml. Skolotāja pārliecināta, ka nav arī jēgas par atkritumu šķirošanu runāt, ja pašās mācību iestādēs nav dažādiem atkritumiem paredzētu konteineru. "Par šīm lietām būtu jāsāk runāt vispirms jau katra paša ģimenē. Bērniem ir nepieciešams rādīt priekšzīmi, lai pēc tam varētu attiecīgi sagaidīt vēlamo rīcību no viņu puses. Es nevaru skolēnus par kaut ko pārliecināt, ja vecāki rīkojas pretēji," sacīja Laura. "Cilvēka attīstība sākas ģimenē. Tas ir pirmais vērtību izpratnes avots, pirmā vieta, kur apgūt savu uzvedības modeli. Skola var tikai bagātināt, pilnveidot, attīstīt un palīdzēt saprast, nevis iepotēt citu modeli un citu attieksmi pret notiekošo."

Pulciņā mācās aizsargāt apkārtējo vidi

Pirms trīs gadiem Liepājas Ezerkrasta sākumskola saņēma Ekoskolas nosaukumu. Tā bija pirmā mācību iestāde Liepājā, kam piešķirts šāds nosaukums. Skola darbojas visos iespējamos projektos, kas ir saistīti ar dabas un vides aizsardzību un kas propagandē veselīgu dzīvesveidu. To vidū ir gan "Zaļā punkta skolas" un "Zaļās jostas" rīkotie pasākumi, kuros bērni noskaidro, kā un kāpēc jāšķiro atkritumi. Skolā darbojas dabas un vides pulciņš, kurā skolēni izzina gan veselīga dzīvesveida būtiskos aspektus, gan mācās, kā aizsargāt un saudzēt dabu. Pulciņa vadītāja Ilga Vitāle pastāstīja, ka tajā darbojas skolēni no otrās līdz ceturtajai klasei, kopumā divdesmit. Un katrs no tiem ir atbildīgs par ekovidi savā klasē. Skolotājai ir svarīgi, lai bērni iegūtās zināšanas un prasmes pielietotu praksē. "Viņiem ir jārūpējas, lai klasē, ja tas nav vajadzīgs, gaisma būtu izslēgta, lai papīriem paredzētajā atkritumu maisiņā nebūtu iemesta, piemēram, plastmasas pudele vai biezpiena sieriņa iepakojums un tamlīdzīgi. Tikai žēl, ka skolā sašķirotos gružus atkritumu firmas darbinieki mašīnā saber kopā," ar nožēlu sacīja I.Vitāle. "Mēs skatāmies dažādas videofilmas, veidojam projektus. Skolas pulciņa viens no mērķiem ir audzēkņus iepazīstināt ar atkritumu veidiem un to pareizu šķirošanu, kā arī iegūtās zināšanas pielietot ikdienā mājās."

Sagatavojusi Ligita Kupčus