Kurzemes Vārds

13:18 Ceturtdiena, 12. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma

Braukt var, bet jāuzmanās
Pārvietošanos pa rajona ceļiem apgrūtina sniega putra
Ilze Šķietniece
Viktors Ulberts

Uzsnigušais sniegs ieviesis korekcijas arī rajona ļaužu dzīvē. Domas gan dalās, vai atbildīgie dienesti un pašvaldības ir izdarījušas visu iespējamo, lai atvieglotu pārvietošanos iedzīvotājiem. Autoceļu lietotāji uzskata, ka sniegu sāka tīrīt pārāk vēlu, tāpēc nedēļas sākumā viņiem bija jāpiedzīvo neērtībās.

Saimnieki nav tik čakli

"Sniega mums ir sasnidzis diezgan daudz," pirmdien ziņoja Pāvilostas vidusskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Daiga Jēkabsone. Kad viņa agri no rīta gājusi uz darbu, pie sava daudzdzīvokļu nama durvīm sniegu bija notīrījuši tikai vienas sekcijas iedzīvotāji. "Piebridu pilnas kurpes," viņa nedaudz īgņojās un paskaidroja Pāvilostā valdošo kārtību: "Katra sekcija pie mājas tīra pati." Arī privātmāju tuvumā ietve jānotīra īpašuma saimniekam. Tādā ziņā problēmas rodoties pie tām mājām, kuras pieder rīdziniekiem un citiem vasarniekiem. "Tur ziemā neviens neko nedara," ir novērojusi D.Jēkabsone.

Tas, kas ir sētnieku pārziņā, jau rīta agrumā bijis kārtībā. Arī ceļš uz skolu. Pedagoģe tāpat ziņoja, ka pilsētā darbojas iepriekš neredzēts ielu tīrītājs, un pieļāva, ka tas nepieder pašvaldībai.

Sakas Novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons, jautāts, kā veicas sniega tīrīšanas jomā, optimistiski attrauca: "Viss notiek! Ziema mūs nesagatavotus nepārsteidza." Vasarā pašvaldība par Ceļu fonda naudu nopirkusi sniega tīrīšanai traktoru un tam nepieciešamo speciālo lāpstu. Kopumā tas izmaksājis aptuveni 11 tūkstošus latu. Tehnika nodota pilsētas Komunālā uzņēmuma rīcībā. "Šodien pirmo reizi izmēģinām," sacīja U.Kristapsons un vērtēja, ka pirkums ir labs.

Ietves savukārt tīrot speciāli aprīkots mazais traktoriņš, kas vasarā pļauj pilsētas zālienus. "Sētnieki no rīta mazumiņu notīra. Un visur jau ar traktoru nevar piekļūt," paskaidroja U.Kristapsons.

Pašvaldības vadītājs tomēr atzina, ka ārpus novada centra tik čakli neesot. Iztīrot tur, kur ved pašvaldības autobusa maršruts, lai bērnus nogādātu skolā un pēc tam mājās. Neesot arī tik liela sniega, lai būtu nepieciešams tīrīt visus novada ceļus. "Pieci vai seši centimetri – kas tad tas par sniegu! Tik vien kā bērniem ziemas prieki," U.Kristapsons sacīja. Cik tad pašvaldības vadītāja izpratnē ir dziļš sniegs? Konkrētu atbildi "Kurzemes Vārds" nesaņēma: "Dziļš sniegs ir tad, ja mašīnām grūti izbraukt."

Vairāk par sniegu baidot piesolītais atkusnis, pēc kura atkal var sākties sals. Tad uz ceļa būs ledus. Pašvaldības rīcībā nav tehnikas, lai ceļus kaisītu. Ja tas ir nepieciešams, sadarbojas ar valsts akciju sabiedrību "Latvijas Valsts ceļi". Sniegotos ceļus kaisīt parasti neesot nepieciešams, jo tos tehnika nostumj līdz zemei. Pašvaldībai ir arī līgums ar vietējo uzņēmumu SIA "Benolti", kas palīdz tad, ja jāiztīra lielāks pašvaldības ceļu apjoms.

Savu tehniku iegādāties neatmaksājas

Aizputes pilsētā par ielu attīrīšanu no sniega jau pirmdien pulksten piecos no rīta sākusi rūpēties SIA "Aizputes ceļinieks". Pašvaldībai ar šo uzņēmumu noslēgts līgums, jo savu tehniku iegādāties un uzturēt neatmaksājas, norādīja domes izpilddirektore Astrīda Eņģele. It īpaši, ja ņem vērā, kādas pēdējos gados Latvijā ir ziemas. Piemēram, decembrī ielas bijis nepieciešams kaisīt tikai trīs reizes, kad segumu klājis apledojums. "Nebūtu prātīgi, ka pārējā laikā tehnika stāvētu. Arī cilvēkam, kas to apkalpo, nebūtu ko darīt," uzskata izpilddirektore.

Ar "Aizputes ceļinieku" dome sadarbojas jau ilgstoši. Iepirkumu konkursos uzņēmums regulāri piedalās un uzvar. "Sūdzēties nevaram. Kādreiz gan kāda tehnikas vienība viņiem saplīst, tad iznāk neliela kavēšanās," atminas A.Eņģele.

Bet Vecpils pašvaldība noslēgusi līgumu ar uzņēmumu, kura īpašnieks ir Pagasta padomes deputāts Kaspars Džeriņš. Viņš uzvarējis veiktajā cenu aptaujā. Iepriekš ceļu tīrīšanu ziemā nodrošinājusi kooperatīvā sabiedrība "Vecpils". Tai gan ir tikai viena tehnikas vienība, individuālā uzņēmuma rīcībā ir trīs. Līdz ar to nav jāraizējas, kas notiks, ja kāds spēkrats izies no ierindas. Turklāt vajadzības gadījumā iespējams no sniega attīrīt lielāku daudzumu ceļu vienlaikus. "Mums tikai jādod komanda," sacīja pašvaldības vadītājs Mārtiņš Bite. Viņš novērojis neadekvātu dažu pagasta iedzīvotāju attieksmi pret brauktuvi, kas ved uz pagasta centru no Rīgas – Liepājas šosejas un šogad tika atjaunota. "Kolīdz uzvelk ledus plēvi, tā ir slidens, jo ceļš ir līdzens. Kad bija grubuļains, tad nekas," iedzīvotāju neapmierinātību dzirdējis M.Bite.

Uz skolu visi tiek

Bunkas pagastā situācija nedēļas sākumā tik spīdoša nav bijusi. Pašvaldības ceļi pirmdienas rītā nebija tīrīti. Tomēr bērni uz skolu tikuši, pastāstīja Krotes pamatskolas direktora vietniece mācību darbā Ginta Kaire. Skolēnu autobuss maršrutu izbraucis bez lielām problēmām. Sākumskolas klasēs gan ir mazāk audzēkņu, bet tam iemesls – saaukstēšanās slimības. "Pati gan dabūju griezt uz cita ceļa," neslēpj G.Kaire. "Daudziem automašīnas bija iestigušas sniegā." Tāda situācija bijusi vērojama arī uz ceļa, kas ved no Bunkas uz Kroti. Sniegs snidzis nedēļas nogalē un naktī uz pirmdienu, sasniedzot 10–12 centimetru biezu kārtu. Bet lielie vēji sapūtuši to tā, ka vienā virzienā izbraukt neesot iespējams.

Kāds aculiecinieks "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka jau dienas beigās pagasta ceļi iztīrīti un pat nokaisīti.

Ceļus tīrot pārāk vēlu

Kalvenes pagasta Pērbonē dzīvojošā Baiba Ziobrovska pastāstīja, ka sniega sega neesot bijusi pārāk bieza – aptuveni pieci centimetri, tāpēc īpašas grūtības autovadītājiem neesot sagādājusi, un viņi tāpēc nepiktojušies, ka ceļi nebija noslūpēti. Līdzšinējā pieredze rādot, ka sliktu laika apstākļu gadījumā, piemēram, pēc puteņa, pašvaldība savus pienākumus izpildot.

Pēc nedēļas nogales snigšanas tīrīta nebija arī Grobiņas – Bārtas šosejas. No skata šķita, ka tā tikai nokaisīta, iespējams, ar sāli. Kāds pieredzējis autovadītājs norādīja, ka labāk to nemaz nebūtu darījuši, ja nav paredzēts slūpēt. Jo uzsnigušais sniegs tagad ir pārvērties pamatīgā putrā, kas ne tikai apgrūtina braukšanu, bet var būt arī ļoti bīstami, jo automašīnu var sanest jebkurā brīdī.

Neapmierināts ar atbildīgo dienestu darbu ir arī SIA "Liepājas tūre" direktors Jānis Beļaks. Viņa vadītā uzņēmuma mikroautobusi apkalpo vairākus rajona maršrutus. "Maršruti, protams, tika izbraukti. Taču pats pirmdien ap septiņiem braucu uz Kuldīgu un pārliecinājos, ka Aizputes pusē ceļi nebija tīrīti. Varbūt kaut kur kāda sāls pika bija nomesta. Bet redzēt to nevarēja. Uz mēles jau neliku un nepārbaudīju," par pieredzēto stāstīja J.Beļaks. Ceļu tīrīšanas tehniku viņš redzējis tikai ap pusdienlaiku, kad braucis atpakaļ. "Bet tad jau viss sniegs uz ceļiem bija pieblietēts. Manuprāt, kārtējo reizi pārliecinājāmies, ka atbildīgos dienestus ziema pārsteidz nesagatavotus," skarbs savos spriedumos ir Beļaks.

Valsts akciju sabiedrības "Latvijas Valsts ceļi" Ziemas dienesta informatīvā dežuranta sniegtā informācija rāda, ka stipri apgrūtināti braukšanas apstākļi neesot nekur Latvijā. Liepājas rajonā apgrūtināta braukšana ir ceļa posmā Liepāja – Skrunda, kā arī pa valsts 2.šķiras autoceļiem, jo tos klāj piebraukta sniega kārta. Savukārt ceļa posms no Liepājas līdz Lietuvas robežai esot apmierinošs. Tomēr "Latvijas Valsts ceļu" speciālisti iesaka autovadītājiem braucieniem ieplānot papildu braukšanas laiku, jo apstākļi uz ceļiem mēdz arī strauji mainīties.

Uzziņai
Pirms došanās ceļā, par situāciju uz brauktuvēm autovadītāji var saņemt operatīvo informāciju no Ziemas dienesta diennakts dežuranta.
Kurzemes reģiona dežuranta tālruņa numurs ir 29361805.