Kurzemes Vārds

02:50 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Notikumi

Nelikumīgi cērt mežu

Valsts policija saņēmusi iesniegumu, ka pērn decembra sākumā Vērgales pagastā, zemnieku saimniecībā "Kaži", konstatēta nelikumīga koku ciršana, informēja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse. Izcirsti koki 12,5 kubikmetru apmērā.

Apzog autobusā

10.janvārī ap pusčetriem dienā maršruta autobusā Cukura ielā kāda sieviete konstatējusi, ka no plecu somiņas viņai nozagts naudasmaks un mobilais tālrunis, nodarot 100 latu lielu materiālu zaudējumu. Cietusī nekavējoties vērsusies Valsts policijā. Likumsargi nozagto telefonu atraduši vienā no Liepājas lombardiem. Aizdomās par zādzību tur 1979.gadā dzimušu vīrieti un 1978.gadā dzimušu sievieti. Uzsākts kriminālprocess par zādzību.

Nāve uz ielas

11.janvārī ap pusseptiņiem no rīta Pašvaldības policijas darbinieki saņēmuši izsaukumu uz Pulkveža Brieža ielu 14b – tur atrodoties piekauts vīrietis, informēja preses sekretāre Ineta Mikute. Norādītajā vietā policisti atraduši uz ielas guļam vīrieti ar asiņainu seju. Apskatot vīrieti, konstatēts, ka viņš neelpo, tādēļ izsaukti Neatliekamās medicīniskās palīdzības darbinieki, par notikušo informēti kolēģi no Valsts policijas.

Liepājas Policijas pārvaldes preses sekretāre apstiprināja, ka Pulkveža Brieža ielā pie 14.b ēkas atrasts mirušais. Noskaidrots, ka tas ir 1980.gadā dzimis vīrietis. Mirstīgās atliekas nogādātas uz Tiesu medicīnisko ekspertīzi nāves cēloņa noskaidrošanai. Policijā uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 13.nodaļas – par noziedzīgu nodarījumu pret personas veselību.

Aiztur piedzērušos pusaudžus

10.janvārī drīz pēc pulksten 19 Pašvaldības policijas darbinieki saņēmuši izsaukumu uz Kārļa Zāles laukumu 8 – pie tirdzniecības centra "Ostmala" apsardzes darbinieki bija aizturējuši divus iereibušus jauniešus. Notikuma vietā policisti konstatēja, ka vienam no pusaudžiem ir 16 gadu, bet otrajam – tikai 12. Vecākajam sastādīts protokols par atrašanos reibumā sabiedriskā vietā, bet jaunākais nogādāts dzīvesvietā un atdots mātei. Informācija par notikušo nodota Nepilngadīgo lietu nodaļas darbiniekiem, kuri strādās ar zēnu vecākiem.

Turpina svilināt Putnu ielā

10.janvārī tūlīt pēc pulksten 16 ugunsdzēsēji atkal saņēmuši izsaukumu uz Putnu ielu – trešo reizi trīs dienu laikā ugunsgrēks bija izcēlies neapdzīvotā divstāvu mājā. Par to pastāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes inspektore Rita Seļezņeva. Šoreiz dedzis jumts pie skursteņa – pareizāk, tas, kas no tā palicis pāri. Pēc pirmajām ugunsnelaimēm glābēji pieļāva, ka degšanu izraisījuši klaidoņi, kas neapsaimniekotajā ēkā meklē patvērumu, bet tagad ir pamatotas aizdomas, ka dedzina ļaunprātīgi.

Aizvien vairāk pusaudžu lieto alkoholu
Ita Cērmane

2007.gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu nepilngadīgo noziedzība mūspusē nav lielāka. Taču vēršas plašumā pusaudžu alkoholisms. Aizvien vairāk pārkāpumu izdara nevis puiši, bet meitenes.

Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Kārtības policijas vecākā inspektore darbā ar nepilngadīgajiem Vita Kalote atzina, ka mūsu novadā, par laimi, nav pazuduši bērni. Pēdējais traģiskais negadījums notika 2006.gadā, kad Viršu ielā nolaupīja meitenīti. 2007.gadā Valsts policija 68 reizes meklēja pazudušus nepilngadīgos. Tie bija 55 pusaudži, no kuriem vairāki no mājām pazuda atkārtoti. Visbiežāk tās bija 14–16 gadu vecas meitenes, kas pērn, atnākot pavasarim, devās brīvsolī.

V.Kalote atzīst, ka policijai, saņemot iesniegumu par bērna vai pusaudža pazušanu, meklēšana ir prioritāte. Un tā vainagojas ar panākumiem – visbiežāk ja ne tajā pašā dienā, tad nākamajā aizbēgušie atrodas: vai nu paši atgriežas mājās, vai arī tos atrod pie draugiem. Turklāt pamukušie nebūt nav no nelabvēlīgām ģimenēm. Vairumā gadījumu no mājām aizbēg solīdu ģimeņu atvases, kurām rodas konflikts. Liela nozīme klaiņošanā ir arī draugu ietekmei, skaidro V.Kalote.

Kopumā situācija pusaudžu noziedzības un viņu drošības jomā nav pasliktinājusies. V.Kalote uzsver, ka attaisnojušās Drošības dienas skolās, kuras jau piecus gadus pēc kārtas ik rudeni organizē Liepājas un rajona mācību iestādēs.

Diemžēl ir joma, kas tiesībsargiem sagādā aizvien lielākas galvassāpes. "Lielākā problēma ir nepilngadīgo alkoholisms, kas ir augsts. 2007.gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu tas vērsies plašumā. Reizēm pusaudži apreibinās ar narkotikām, taču tas gadās samērā reti," atzīst V.Kalote. Viņa skaidro, ka šajā ziņā liela ir vecāku vaina, kuri nereti nezina, kur viņu atvases atrodas. Lielāks ir arī huligānisma gadījumu un zādzību skaits.

Ir tendence palielināties nodarīto miesas bojājumu skaitam. Turklāt vardarbību pret vienaudžiem visbiežāk pielieto apmēram 13 gadu vecas meitenes. Tiesībsargi, strādājot ar nepilngadīgajiem, ir secinājuši, ka vainīgs tā saucamais bara efekts. V.Kalote atzīst: "Tā ir draugu ietekme. Jaunieši kļuvuši nežēlīgāki. Barā katram jāizcīna sava vieta. Visbiežāk miesas bojājumus nodara izrēķinoties. Nereti pēc iepriekš internetā izteiktiem apvainojumiem tiekas aci pret aci un izrēķinās."

Tāpat raizes likumsargiem sagādā ķīmisku vielu lietošana pusaudžu vidē. Pērn bija četri gadījumi, kad pielietota piparu gāze. Reģistrēti gadījumi, kad pusaudži nodarbojas ar naudas izspiešanu, kā arī izkrāpj naudu no svešām kredītkartēm, iepērkoties ar tām veikalos.