Kurzemes Vārds

15:01 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Dārgais bērns
Daina Meistere

Kad sākas kārtējais mācību semestris, vecākiem iestājas zināms miers, jo ir skaidrs, kur atrodas vai vismaz kur jāatrodas viņu bērnam, proti – skolā. Tā ir zināma kārtība un arī drošība. Bet, ko darīt, lai strādājošajiem vecākiem mierīgs prāts būtu arī tad, kad stundas beigušās? Kā novērst bērnu bezmērķīgu klaiņošanu ar draugiem, kas var radīt vēlmi pamēģināt kādu aizliegtu augli, piemēram, atkarību izraisošas vielas? Kā cīnīties pret ilgu sēdēšanu pie datora, kura tīmekļos slēpjas maniakāli noskaņoti pieaugušie? Kā atturēt no citām nevēlamām darbībām? Viens no padomiem ir – sarūpēt savai atvasei kādu interešu izglītības pulciņu, sūtīt to mākslas vai mūzikas skolā, uz sporta treniņiem.

Jāatzīst, ka brīvā laika pavadīšanas iespējas mūsu pilsētā ir plašas un daudzveidīgas. Manuprāt, plašajā piedāvājumu klāstā savu vietu var atrast gan kluso nodarbju cienītāji, kas savas izjūtas vēlas uzticēt papīra lapai, gan čaklo roku īpašnieki, gan talanti, kas spēlē teātri, dejo, dzied, muzicē, sporto. Taču ar to vien nepietiek, ka atrasta vieta, kurā bērnam patīk, kurai viņš jūtas piederīgs un uz kurieni labprāt dodas. Ja mamma un tētis vēlas, lai bērns patiesi izkoptu savas spējas noteiktā jomā, tad ir jārēķinās ar vairākiem faktoriem.

Pirmais un galvenais – nauda. Jo visas ārpusstundu nodarbības prasa zināmus izdevumus. Ja bērns, piemēram, dzied ansamblī, dejo modernās vai šova dejas, ir jāmaksā ne tikai par to, ka viņš piedalās mēģinājumos profesionāla pedagoga vadībā. Mazajam māksliniekam vajag sarūpēt skaistas drēbes, lai viņš varētu uzstāties, vecākiem ir jāsedz arī iemaksa par dalību koncertos, un kur nu vēl koncertizbraukumu izdevumi. Jaunajiem mūziķiem vajadzīgi instrumenti. Labs mūzikas instruments maksā dārgi, un vismaz laikā, kamēr mazais vēl mācās, vecāki to nomā. Arī par to ir jāmaksā. Jo bērns aug lielāks, jo vairāk piedalās konkursos un koncertos, un jo plašāk ir jāatver vecāku maciņi.

Otrs nozīmīgs faktors – talantīgs bērns prasa laiku. Kamēr viņš maziņš, tikmēr jāizvadā uz nodarbībām un pēc tām jāsagaida. Kad viņš savu māku jau var demonstrēt, piedaloties koncertos, konkursos, skatēs un sacensībās, ir jābūt skatītāju rindās. Jo tiem zēniem un meitenēm, kuri uzstājas, ļoti būtisks ir tieši tuvinieku atbalsts. Un nereti vecāki pērk pat biļetes uz koncertu vai konkursu, tāpat brauc līdzi uz spēlēm vai koncertiem.

Bet, ko darīt, ja ģimenes budžets ir tik saspringts, ka no kaut kā jāatsakās? Lai neciestu kolektīva dalībnieks, dažādus risinājumus meklē arī to vadītāji. Nevar teikt, ka nebūtu sponsoru, ka nerastos mecenātu. Taču, kā teica kāda talantīga bērna māmiņa, par to būtu jādomā valsts līmenī. Jo tieši valstij ir jābūt ieinteresētai, lai jaunā paaudze augtu pilnvērtīga, lai bērniem un pusaudžiem būtu ko likt pretī narkotiku un citiem kārdinājumiem. Igaunijā, piemēram, valsts mērogā izskanējis aicinājums rast iespēju segt ģimenēm izdevumus par bērnu ārpusstundu nodarbībām.