Kurzemes Vārds

14:34 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Benita Bitānes veltījums barikāžu atcerei

Muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos" atklāta mākslinieces Benitas Bitānes gleznu izstāde "Krustcelēs", kas veltīta 1991.gada janvāra barikāžu atcerei.

Apskatei izliktas 17 galvenokārt lielformāta gleznas, kurās māksliniece Benita Bitāne atspoguļojusi savus pārdzīvojumus, izjūtas, asociācijas un pārdomas par šo Latvijai tik nozīmīgo trešās Atmodas laiku, kas vēsturē iegājis kā dziedošā revolūcija, bet kas nepagāja bez cīņas un upuriem, bez barikādēm. Arī Igaunijā un Lietuvā. "Pārdzīvojumi un iespaidi ir bijuši tik spēcīgi, ka nevarēju negleznot," tagad stāsta māksliniece.

Izstādē redzams gan vesels cikls Atmodas laikam veltītu gleznu, gan tieši barikāžu laika inspirēti darbi. To skaitā ir arī Tautas frontes Liepājas nodaļas kādreizējā vadītāja, dzejnieka Olafa Gūtmaņa portrets. Pāris gleznu plašākai publikai tiek rādītas pirmo reizi, piemēram, Viļņas notikumu iespaidā gleznotais darbs "Sarkanā maltuve". Blakus šādām konkrētu notikumu gleznām ir arī vairākas marīnas un arī ainavas, kas raksturo Latvijas zemi un ļaudis.

Benitai Bitānei ir savs stāsts par katru gleznu. Mākslas zinātnieks Alberts Eglītis savukārt uzsver mākslinieces spēju ar smalku, glezniecisku kolorītu un pozitīvām emocijām filozofiskā skatījumā atainot dramatiskus notikumus. "Šīs izstādes darbi parāda mākslinieces otas rakstu, glezniecību pilnīgi jaunā aspektā," saka Eglītis. "Darbos ir gan stihija, gan spēks, gan dramatisms, gan labestība – bez lieka patosa un pārspīlējuma, kas kopumā sniedz emocionālu pārdzīvojumu. Bitānes pelēkajai krāsai ir simt toņu. To vārdos nav iespējams formulēt. Te darbs ir dzejniekiem."

Vērtē sniegavīrus un sniegpārslas

Beidzies konkurss, ko organizēja tirdzniecības nams "Kurzeme", aicinot Liepājas skolu audzēkņus piedalīties sniegavīru un sniegpārsliņu izgatavošanā. Iesniegti vairāk nekā 70 darbu. Vislielākā bijusi 12.vidusskolas skolēnu atsaucība. Darbus varēja apskatīt tirdzniecības nama "Kurzeme" trešajā stāvā. Sniegavīrus un sniegpārslas vērtēja žūrija, kurā bija tirdzniecības nama direktore S.Kalna, Liepājas galvenā māksliniece A.Ansule, domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Z.Ģirne un dizaina studijas "Ideju lidlauks" vadītāja I.Kuncīte. Nominācijā "Lielākais sniegavīrs" balvu saņems N.Davidenko un D.Švecovs, "Sniegainākais sniegavīrs" – L.Šica, K.Krūma, "Radošākais sniegavīrs" – 15.vsk. 2b klase, "Sirsnīgākais sniegavīrs" –D.Šenvalds, "Skaistākā sniegpārsla" – J.Pikse, "Oriģinālākā sniegpārsla" – A.Krīgere. Nominācijā "Mis sniega sieva" velti saņems D.Perčatkina. Uzvarētājiem pasniegs balvas, kuras sarūpējis tirdzniecības nams "Kurzeme", Pilsētas dome, veikali "Pus 12", "Konica", "City Moda".

Pošas sadziedāšanās svētkiem

Jau atkal klāt brīdis, kad Liepājā no visas Kurzemes sabrauc dziedošie un dejojošie pensionāri. Lielie sadziedāšanās svētki gan paredzēti 24.janvārī, bet jau tagad gaisu Rucavā tricina lauku kapelas "Paurupe" taures. Tieši šiem muzikantiem uzticēts iesildīšanas grupas smagais uzdevums – iekustināt sarīkojuma līdzdzīvošanai ne tikai visus 270 dalībniekus, bet arī viesus, kas pulksten 12 būs sanākuši Liepājas Pedagoģijas akadēmijas aktu zālē. Savu dalību pasākumā apliecinājuši jau 22 kolektīvi. Gan Skrundas "Vecie zēni", gan Nīcas "Sentiments" un "Nīcrozes", gan Kuldīgas "Rumbiņa", gan Otaņķu sensievas, gan citi kolektīvi grib sevi parādīt visspožākajā gaismā. Taču pats, pats sākums visai lielajai ballei būs kopīga dziesma, kas tā arī nosaukta – "Mēs nākam pie jums ar dziesmu". Lai labi skanētu, Skaidrītes Maslovskas sacerētās notis un Alfrēda Krūkļa vārdi jau pasen aizsūtīti visiem dalībniekiem.

Sabiedriskā labuma organizācijas – arī Liepājā

Finanšu ministrijas Sabiedriskā labuma komisija atbalstījusi šā statusa piešķiršanu 21 nevalsts organizācijai. Komisijas atbalstu saņēmušas arī vairākas mūspuses organizācijas – Liepājas Novada fonds, Liepājas Lutera evaņģēliski luteriskā draudze un Liepājas lietuviešu kultūras biedrības "Rūta". Līdz šim Finanšu ministrija sabiedriskā labuma statusu piešķīrusi vairāk nekā 1000 organizācijām. Pamatojoties uz sabiedriskā labuma statusu, nevalsts organizācijas var piesaistīt ziedotājus, kuri ir tiesīgi izmantot likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" noteiktās nodokļu atlaides 85 procentu apmērā no ziedotajām summām.

Rokdarbu izstāde

Krievu nama izstāžu zālē iekārtota sieviešu rokdarbu ekspozīcija "Ļoti prasmīgas rokas". Tas ir entuziastu pulciņa veikums Ludmilas Raihas vadībā. Var aplūkot cimdu komplektus, šalles, jakas, cepurītes, apkakles, plecu lakatus, pinumus un daudz ko citu, pat paklāju. Rokdarbi piesaista Krievu nama visdažādāko apmeklētāju uzmanību. Un aizvien vairāk ierakstu parādās īpašā atsauksmju grāmatā.

Konkursi par labiekārtošanu

Pilsētas dome aicinājusi dzīvokļu fondā saimniekojošos piedalīties konkursos par daudzdzīvokļu māju un iestāžu apkārtnes labiekārtošanas darbu veikšanu. Projektus varēs iesniegt visu februāri un martu. Taču ar to jānodarbojas kvalificētiem speciālistiem, tāpēc ieteikts konsultēties domes Vides daļā pie ainavu arhitektes Aldas Dambergas. Visbūtiskākais ir tas, ka atbilstoši nolikumam labiekārtošanas iniciatoriem būs jāpiedalās savu projektu līdzfinansēšanā, vismaz ar 20 procentiem no tāmes kopējās vērtības. Tas nozīmē, ka ir jārīko iedzīvotāju sapulces un jāpieņem attiecīgie lēmumi. Par prioritāriem atzīs projektus par apvienotu kopējo pagalmu iekārtošanu. Pērn tādā veidā jau labiekārtoja triju dzīvojamo māju un četru izglītības iestāžu apkārtni.

Dodas uz vācu valodas olimpiādi

Šodien uz Rīgu dodas grupa Liepājas skolēnu, kuri piedalīsies valsts vācu valodas olimpiādē. Tie ir savu skolu un pilsētas mēroga olimpiādēs labus rezultātus parādījušie B.Horste un M.Berga no 1.ģimnāzijas, A.Zīraka, K.Guste, A.Mažaika, M.Eglija un R.Grišmanausks no Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas, kā arī M.Kažimirs un J.Kažimirs no Raiņa 6.vidusskolas. Kopā ar skolēniem brauc arī pilsētas Vācu valodas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja, 5.vidusskolas skolotāja I.Feldmane. Bērni rakstīs domrakstus, kurus izvērtēs komisija un noteiks tos skolēnus, kas startēs nākamajā kārtā. Tajā savas zināšanas būs jārāda, runājot vācu valodā.

Pagarinās tramvaja līniju

Liepājas domes Attīstības komitejā atbalstīja vienu no diviem pilnsabiedrības "EPKB Latvija" izstrādātajiem tehniski ekonomiskā pamatojuma variantiem Liepājas tramvaja līnijas pagarināšanai.

Komiteja atbalstījusi variantu, kas paredz tramvaja līniju pagarināt pa Tukuma – Ventas – M.Ķempes ielu. Deputāti arī nolēma lūgt sabiedrību "EPKB Latvija" papildus pētīt tramvaja līnijas galapunkta atrašanās vietas variantus, kā arī perspektīvā izbūvēt tramvaja līnijas pagarinājumu Ezerkrasta rajonā. Otrs izstrādātais variants, kurš neguva atbalstu, paredzēja tramvaja līniju pagarināt pa Tukuma – Ganību – M.Ķempes ielu. Pērn Liepājas pašvaldība piešķīra 50 tūkstošus latu uzņēmumam "Liepājas tramvajs" tehniski ekonomiskā pamatojuma izstrādei tramvaja līnijas pagarināšanai līdz Ezerkrasta mikrorajonam. Pagarinot tramvaja līniju līdz Liepājas pilsētas mikrorajonam "Ezerkrasts 2", tiktu atslogota sabiedriskā autotransporta plūsma, to daļēji aizvietojot ar videi draudzīgāku sabiedrisko transportu, norādīja pašvaldība. Savukārt iedzīvotājiem būtu pieejams ērtāks un daudzveidīgāks sabiedriskais transports. Šogad būtu nepieciešami līdzekļi tramvaja līnijas tehniskā projekta izstrādes sākšanai – aptuveni 10 procentu no projekta izmaksām jeb 490 līdz 720 tūkstoši latu.

Pirotehniku varēs lietot no 18 gadiem

Ar šā gada 12.janvāri stājas spēkā izmaiņas un papildinājumi Ieroču aprites likumā, kas attiecas uz pirotehnisko izstrādājumu apriti un ierobežojumiem, informēja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse. Grozījumi paredz, ka turpmāk 2.klases pirotehniskos izstrādājumus nevarēs iegādāties un lietot personas, kuras nav sasniegušas 18 gadu vecumu. Papildināts arī likuma pants, kas nosaka ierobežojumus pirotehnikas izmantošanai – tos aizliegts izmantot personām, kuras atrodas alkoholisko dzērienu vai narkotisko, psihotropo vai citu apreibinošu vielu iespaidā.