Kurzemes Vārds

14:39 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Nav tikai skaistas bildītes
Indra Ņemcova, finansiste

Manuprāt, skaistumkonkursi arī mūsdienās ir visai populāri, vismaz Rīgā un Liepājā noteikti. Pēdējos gados mūsu pilsētā, pēc maniem novērojumiem, interese par konkursu "Mis un Misters Liepāja" jauniešu vidū ir augusi. Tas noticis, pateicoties TV "Dzintare", kas to organizē augstā līmenī, un vietējiem medijiem, kas konkursu popularizē.

Liepājas konkursa rīkošanā ir iesaistījušies profesionāļi. Dalībniekiem ir iespēja parādīt savu būtību, pārliecināt, ka viņi nav tikai skaistas bildītes. Liepājas skaistumkonkurss katrreiz veidots kā šovs ar viesmākslinieku piedalīšanos, ar mūziku, dejām, skaistiem tērpiem. Konkurss ir skatāmi, baudāmi, un paliek atmiņā gan dalībniekiem, gan apmeklētājiem. Šis pasākums, pēc manām domām, ir labi apmeklēts vēl viena iemesla dēļ – tas notiek ziemā, kad pilsētā nav daudz vērienīgu kultūras sarīkojumu.

Piedaloties skaistumkonkursos, jauniešiem ir iespēja ne tikai izpaust sevi, atklāt sevī jaunas spējas, bet arī kļūt pazīstamiem. Tomēr konkursantus vajadzētu izmanot arī pēc tam, kad ir apbalvoti uzvarētāji. Viņus varētu iesaistīt labdarības pasākumos, sarīkojumu organizēšanā, sabiedriskajās organizācijās. Citādi popularitāte ir tikai uz īsu brīdi. Ja uzvarētāji būtu redzamāki arī pēc konkursa, viņus vairāk ievērotu citi jaunieši, kuri, iespējams, būtu vairāk pamudināt piedalīties arī paši.

Esmu dzirdējusi, ka skaistumkonkursiem mazāk piesakās puiši. Domāju, tas ir tāpēc, ka viņiem aktuālākas ir citas lietas – sports, auto, datori. Lielākoties piedalās tie stiprā dzimuma pārstāvji, kuri karjeru vēlas saistīt ar savu ārējo izskatu, teiksim, grib kļūt par aktieriem. Šie puiši parasti ir pārliecināti par sevi, viņi jūt, ko var izdarīt, spēj atklāt savus talantus plašākai publikai.

Internetā var izlasīt daudzas negatīvas atsauksmes par šo konkursu. Manuprāt, tās raksta tie, kuri uzskata, ka šāds konkurss veicina par svarīgāku uzskatīt skaistumu, nevis cilvēciskās īpašības. Bieži vien negatīvu attieksmi pauž cilvēki, kuri nevienu no konkursiem vispār nav redzējuši. Viņi paši neko nedara, bet nosoda tos, kuri uzdrīkstas.


Pasūtījuma noziegumus grūti atklāt
Arturs Vaiteiks, Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes priekšnieks

Par pēdējo dienu laikā izdarītajām uzņēmēju slepkavībām man grūti spriest, zinot tikai to, kas atspoguļots presē. Pēc izlasītā vairāk sliecos domāt, ka tās tomēr ir pasūtījuma slepkavības. Jebkurā gadījumā vietās, kur iesaistīta liela nauda, bet cilvēki nevar vienoties, tie, kuri ir mazāk līdzsvaroti vai ir uz noziedzības ceļa, meklē citu risinājumu vienošanās vietā – atbrīvojas no konkurentiem. Taču katrs gadījums ir ļoti konkrēts, versijas var izvirzīt, tikai izskatot katru gadījumu atsevišķi. Es šos gadījumus nevaru komentēt, tad jāzina apstākļi visos sīkumos, jo nereti izmeklēšanā būtisku lomu spēlē blakus apstākļi, kas sākumā šķiet mazsvarīgi. Izvērtējot visus apstākļus, mēs varam spriest, vai tā ir pasūtījuma slepkavība vai slepkavība mantkārīgos nolūkos, vai arī izrēķināšanās personīgu motīvu dēļ. Detalizēti par šiem gadījumiem varēs spriest tad, kad mani kolēģi būs pabeiguši pirmstiesas izmeklēšanu un nodevuši lietu kriminālvajāšanai.

Negribu piekrist, ka sācies kaut kāds uzņēmēju slepkavību vilnis. Arī Valsts policijas priekšnieks teica, ka pēc tiem apstākļiem, kas ir izmeklētāju rīcībā, ir pamats secināt, ka tā bijusi sagadīšanās, ka abas slepkavības notikušas Garkalnē. Naktī uz piektdienu Rīgas rajona Garkalnē privātmājas pagalmā tika nogalināts Jelgavas un Cēsu gaļas kombinātu vadītājs Aigars Lūsis. Savukārt naktī uz 7.janvāri Garkalnē tika nošauta daudzfunkcionālās halles "Arēna Rīga" līdzīpašnieka Igora Ivanova dzīvesbiedre Ella. Savstarpēji šie noziegumi neesot saistīti.

Pasūtījuma lietas ir ļoti grūti atklāt. Sevišķi pēdējos izmeklēšanas posmos. Grūti bija atšķetināt arī Gundara Matīsa lietu. Negribu teikt, ka viņu bija plānots noslepkavot – nodoms bija nodarīt miesas bojājumus. Nebija vienkārši atrast īsto vainīgo – process bija ilgs, līdz atklājām pasūtītāju.

Mūspusē pasūtījuma noziegumi ir bijuši, taču ne pēdējos gados. Pēdējā šajā jomā bija Matīsa lieta 2001.gada novembrī. Pirms tam arī bija slepkavības, par ko sliecamies domāt, ka tās bija pasūtījuma, kaut tās nav atklātas. Savas mājas kāpņu telpā Daugavas ielā 3 tika nošauts Pāvels Sisenis. Uzņēmuma "V.O.V.A." durvju priekšā pie savas automašīnas tika nogalināts Miņins. Šī slepkavība saistās ar noziedzīgo sfēru savstarpējo rēķinu kārtošanu.

Nevaru spriest, vai nupat izdarītās slepkavības nav saistītas ar kriminālo aprindu izrēķināšanos, taču varu teikt, ka mūspusē īpašumu sfēru pārdale globālā mērogā nenotiek. Vismaz mūsu rīcībā nav informācijas, ka notiktu nekontrolēta ietekmes sfēru pārdale. Izslēgt, ka pēkšņi var rasties nesaskaņas kriminālajās aprindās, nevar, taču pašlaik nav operatīvās informācijas, ka būtu pamats bažām.

Mēs regulāri analizējam situāciju Liepājas pusē, sekojam līdzi saņemtajai informācijai – tas ir mūsu darbs. Mums jāprognozē, kurā virzienā noziedzība varētu pavērsties. Arī Liepājā ir kriminālās aprindas, taču nevaru pateikt, cik tādu ir.

Toties varu pastāstīt, ka aizturēts vīrietis par smagu miesas bojājumu nodarīšanu otram vīrietim Pulkveža Brieža ielā piektdien no rīta. Aizdomās turētais, kas ir vecāks par bojāgājušo, ir aizturēts un atrodas apcietinājumā. Noziegums pastrādāts alkohola reibumā.