Kurzemes Vārds

08:03 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Un kādēļ nelaulāties?
Dzintra Mirdza Reisa, Liepājas Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja

Ja man jautātu, vai cilvēkiem, kuri viens otru mīl, ir vai nav jāprecas, mana atbilde skanētu – ir!. Tie, kuri apgalvo, ka precēties nevajag, lai pasaka trīs nopietnus iemeslus, kādēļ to nedarīt. Un nav nozīmes, kādā vecumā pāris reģistrē laulību. Lai kādi būtu apsvērumi tikai dzīvot kopā un neprecēties, manuprāt, ģimene stabilitātes un drošības izjūtu dod kā vīriešiem, tā sievietēm un, protams, bērniem. Ģimene – tie ir tavi tuvinieki, uz kuriem vari paļauties, ar kuriem rēķinies, kurus cieni, par kuriem gādā. Kādēļ jāpaļaujas, jārēķinās, jāciena, jāgādā par svešiem? Nevēlies būt ar otru kopā, tad nedzīvo ar viņu!

Diemžēl dzīve ar mums, cilvēkiem, mēdz izspēlēt dažādus notikumus. Arī gaužām bēdīgus. Mirst kā jauni cilvēki, tā arī veci. Ja pāris ilgi dzīvojis kopā faktiskā, nevis likumīgā laulībā, ja ir bērni, kopīgi gādāta manta, īpašumi utt., bet viens aiziet no šās pasaules, tad otrs paliek pie sasistas siles. Salaulāties – tas nozīmē arī padomāt par otru cilvēku, dzīvojot likumīgās, sakārtotās attiecībās ar visām no tā izrietošām likumiskajām sekām.

Lēmumam par laulībām jābūt ļoti nopietnam lēmumam, nevis mirkļa iegribai. Manuprāt, precas jau ar domu, lai ar šo otru cilvēku pavadītu kopā visu mūžu, sagaidītu vecumdienas. Precas, vēloties kopā audzināt savus bērnus. Jā, ir jāapsver visi par un pret, ir jābūt gatavam, ka laulības ir kopējs, ar abpusēju ieinteresētību veicams darbs mūža garumā. Diemžēl mūsdienu sabiedrībā raksturīgi precēties un tad pirmo nopietno konfliktu gadījumā ātri šķirties. Daļā ģimeņu nav tāda pamatīguma, pienākuma apziņas pret savu otru pusi, pret bērniem kā tas bija ģimenēs vēl pirms gadiem piecdesmit, četrdesmit, trīsdesmit.

No laulībām nevajag baidīties. Ir personas, kas baidās no daudz kā, arī iekrist laulību lamatās. Bailes mājo pašā cilvēkā, un tad jādomā, ar ko tās saistītas.

Mans ieteikums kā visiem tiem pāriem, kas domā par precēšanos, tā ikvienam citam, kam līdz laulībām vēl tālu vai par tām netiek domāts vispār: sameklējiet un izlasiet Latvijas Civillikuma Ģimenes tiesību daļu. Tajā ir nodaļas "Ģimenes tiesības", "Laulību noslēgšana un izbeigšanās", "Laulāto personiskās tiesības", "Laulāto mantiskās tiesības", "Vecāku un bērnu savstarpējās tiesības" u.c. Iegūtās zināšanas ikvienam dos vērtīgu informāciju pārdomām, secinājumiem. Un vēl ļoti svarīgi – jau skolā ar bērniem vajag runāt par šiem tematiem, dot pēc iespējas plašāku informāciju arī ģimenes likumu jomā. Šīs zināšanas noder vienmēr.