Kurzemes Vārds

11:09 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Klibais valis

Statistiķu maizi – regulāru datu apkopošanu un sabiedrības informēšanu par jaunākajiem rādītājiem ekonomikas jomā – kāri tver valstsvīri, ekonomisti, uzņēmēji, kas nopietni plāno un analizē savas valsts vai uzņēmuma turpmākos soļus. Jā, arī žurnālisti, jo tikai un vienīgi sausi skaitļi ir tie, uz kuriem var nopietni balstīties, izdarot secinājumus. Ko līdz optimistiskas un patriotiskas frāzes par treknajiem gadiem, latvju darba tikumu, lata stabilitāti, ja tas nebūtu pamatojams ar skaitļiem.

Nupat saņemts vēstījums par situāciju rūpniecības jomā līdz pērnā gada oktobrim un novembrim. Pagājušā gada desmit mēnešos salīdzinājumā ar 2006.gada to pašu posmu Latvijā bijis zemākais rūpniecības produkcijas kopapjoma palielinājums Baltijas valstīs – par vienu procentu. Mūsu dienvidu kaimiņiem pieaugums ir 3,8, bet ziemeļu – 7 procenti. Ja mēs salīdzinām 2007. un 2006. gada novembri, tad ir piedzīvots rūpniecības produkcijas ražošanas samazinājums par 0,3 procentiem, un tas ir piektais lielākais kritums starp visām Eiropas Savienības valstīm.

Rūpniecība ir viens no ekonomikas vaļiem un attīstības perspektīvu mēraukla. Ja stagnē rūpniecība un tās īpatsvars valsts ekonomikā samazinās, kā tas turpinājās arī pērnā gada nogalē, tas rada pamatotas bažas. Cik tad ilgi ekonomiku pavilksim ar neražojošām sfērām – piemēram, apgrozījuma pieaugumu lielbodēs, maksājot ražotāju cenu plus tirgotāju uzcenojumu? Turklāt jau tā nopietni uztrauc importa pārsvars pār eksportu, bet rūpniecība ir galvenā eksportējošā nozare Latvijā. Objektivitātes labad šajā sakarībā gan jāmin arī viena patīkama ziņa – mūsu valsts eksporta vērtība pagājušā gada novembrī, salīdzinot ar 2006.gada novembri, ir palielinājusies par gandrīz 25 procentiem jeb 73 miljoniem latu.

Liels devums valsts rūpniecības īpatsvarā ir mūsu pilsētai. Kā lai atkal nemin to, ka izdevās saglābt un attīstīt divus galvenos Liepājas un svarīgus Latvijas rūpniecības balstus – Metalurgu un "Laumu". Bet nedrīkst arī neminēt divus lielākos pēdējā laika miroņus – Cukurfabriku un sērkociņu fabriku. Klibs mums tas ekonomikas valis. Jādakterē, cik vien saprašanas un spēju.

Ints Grasis