Kurzemes Vārds

02:24 Trešdiena, 5. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Zūd līdzsvars
Kirils Bobrovs

Piedalīties māju iedzīvotāju kopsapulcēs mēs negribam. Spriest par visādiem ne pavisam likumīgiem maksājumiem – arī. Daudzi apgalvo, ka vienalga neko nevar panākt, viņiem ir apnicis, sak, lai viņi iet kaut kur tālāk ar visām savām iniciatīvām. Visu, kā parasti, varēs atrisināt arī bez mums. Diemžēl šādi risinājumi ne vienmēr ir pareizi.

Rakstīt par tik sarežģītu tematu būtu jāsāk ar to, ka viss, kas attiecas uz daudzdzīvokļu mājām, ir pārāk samudžināts. Varas pārstāvji apgalvo, ka mums jādibina savas māju apsaimniekošanas biedrības, jo dzīvokļi taču privatizēti. Jā, tā teikts likumā. Taču agrāk likums paredzēja, ka pašvaldību pienākums ir rūpēties par dzīvojamā fonda saglabāšanu un tā uzturēšanu pienācīgā tehniskā kārtībā. Interesanti, vai šeit nav paslēpusies pretruna? Tas jau agrāk bija jāizskaidro cilvēkiem, bet namu pārvaldes, ja arī iepriekšējos gados rīkoja māju iedzīvotāju sapulces, tad netika tālāk par savstarpējiem pārmetumiem un runāšanu par visu ko uzreiz, nevis par darbakārtības jautājumiem.

Lūk, tieši tādēļ iedzīvotāji vairs nevēlas piedalīties sapulcēs. Bet, ja arī atnāk, tad jebkurām idejām izrāda pretestību. Un aizrunājas pat tik tālu, ka bez jebkādiem argumentiem, teiksim, pret pāreju kādas attiecīgas firmas pārvaldījumā tiek izkliegts protests, sak, tās īpašnieks ir bagāts, tādēļ nebūtu viņš jāpadara vēl bagātāks. Un galvenais, ka cilvēki runā nevis par apsaimniekošanu, bet gan par bagātību. Te tik tiešām izpaužas padomju laika gars. Trūkst tikai budžu ekspropriācijas, lai visu sadalītu vienlīdzīgi. Tad jau nu noteikti mēs dzīvotu bez apkures.

Notiekošā apzināšanās process rit ļoti lēni, un jau minētajai vienlīdzīgajai sadalei ir vēl viena hipostāze: atsevišķi dzīvokļu īpašnieki tā vietā, lai kaut jo darītu saskaņoti, rūpējas tikai par sevi – uz pārējiem viņiem uzspļaut. Dažās mājās un dzīvokļos joprojām to īpašnieki atsakās no karstā ūdens, atvieno dvieļu žāvētājus, ierīko savus boilerus un pat lokālus centrālapkures katliņus. Tajās mājās, kur normāli funkcionē siltummezgli, uzskaitot patērēto siltumenerģiju, uzņēmīgākie iedzīvotāji pamanās pat ierīkot sev atsevišķu skaitītāju. Šādai racionalizācijai vispirms ir vajadzīgs projekts un saskaņošana, taču administratīvie darbinieki acīm redzami bezatbildīgi izturas pret šādiem iesniegumiem. Un pats nenormālākais ir tas, ka racionalizators savāc visu mājas iedzīvotāju parakstus, ka viņiem nav pretenziju pret šādām pārmaiņām.

Bet jau šodien nav iespējams tikt skaidrībā ar siltuma uzskaiti tur, kur visa aparatūra tika ierīkota atsevišķās sekcijās, nevis visā mājā. Un attiecībā uz zudumiem ir jāsaka, ka šādos gadījumos to uzskaite un sadalīšana ir ļoti sarežģīta. Un arī siltumnesēja cirkulācijā zūd līdzsvars. Bet vēl kāds slepeni ar karsto ūdeni apsilda grīdas. Tādēļ daudzas mājas vairs neatbilst projektiem, pēc kuriem tās kādreiz būvētas.

Vēstuli par šādu neatbilstību mums atsūtīja Eihvalda kungs no Dzērves ielas 13 – tur divu sekciju skaitītāji traucē trešajai sekcijai, lūk, te ir konkrēts izjauktā līdzsvara piemērs. Bez tam viena sekcija atteikusies no siltummezgla. Tagad vēstules autors lūdz "Vecliepāju", lai viņa vannasistabā atvienotu karsto ūdeni. Lai situāciju samudžinātu vēl vairāk. Bet vēlāk taču vienalga šī putra būs jāizstrebj.