Kurzemes Vārds

08:47 Piektdiena, 3. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kaktuss

Skolā kā īstā modes skatē
Inita Gūtmane

Skolēni atzīst, ka apģērbs jauniešiem ir ļoti svarīgs. No tā atkarīgs, vai jutīsies ērti, vai tiksi ievērots, pamanīts, vai būsi stilīgs, vai iekļausies noteiktā draugu kopiņā, vai nebūs jāklausās nievājošas piezīmes par savu izskatu. "Kaktuss" kopā ar laikraksta žurnālistu skolas audzēkņiem skaidroja, kāda stila apģērbu izvēlas mūspuses skolēni, kur un kā viņi iegādājas drēbes, kā arī to, kādas ir viņu domas par skolas formastērpiem.

Televīzijas un literatūras ietekme

"Es velku rozā un baltas drēbes. Man nepatīk metālistu ģērbšanās stils, jo melnā krāsa, kas dominē viņu apģērbā, šķiet pārāk nomācoša," saka trīspadsmit gadu vecā Lāsma, kura ir popmūzikas cienītāja. Citādās domās ir sešpadsmit gadu vecais Gatis: "Esmu tā sauktais metālists, tāpēc vienmēr ģērbjos melnā. Mēdzu lietot arī aksesuārus, piemēram, aproces, ķēdes, pīrsingus. Reizēm izmantoju melno acu zīmuli, kas puišiem nav raksturīgi. Ģērbjos atbilstoši savai būtībai. Neuzskatu, ka drēbēm jāpiešķir liela nozīme. Mani neinteresē citu viedoklis par manu izskatu. Ja cilvēks ir pārliecināts par savu ģērbšanās stilu, tad arī pārējie to respektē."

Trīspadsmit gadu vecā Liene sacīja, ka viņai neesot konkrēta stila. Viņa lielāku uzmanību piešķir apģērba krāsai – iemīļotākās ir sarkanā un melnā. Viņasprāt, to ietekmējusi mūzika un literatūra. Rūdis skaidroja, ka viņa stils veidojies no izvēlētā dzīvesveida. Piecpadsmit gadu vecajam puisim patīk mūzika un sports, tādēļ viņš dod priekšroku ērtam apģērbam. Trīspadsmit gadu vecā Andželika norāda, ka viņa seko līdzi sezonas aktualitātēm un skatās, kas citiem ir mugurā un kā tas piestāv. Ņemot to vērā, viņa pašlaik visbiežāk redzama rozā drēbēs. Jauniete pačukst, ka dažreiz viņas vecāki nav apmierināti, kā viņa ģērbjas, bet to neņem vērā. Juris stāsta, ka viņa vecāki vispār neinteresējas, kā viņš izskatās. Četrpadsmit gadu veco jaunekli pamanīt gan ir visai viegli, jo Rūdis sevi pieskaita pie gotiem un ģērbjas melnā krāsā.

Lielākā daļa jauniešu, ar kuriem runāja "Kaktuss", pastāstīja, ka idejas savam ģērbšanās stilam aizgūst no televīzijas mūzikas kanāliem. Lai gan vizuāli viņi necenšas kopēt zvaigznes, tomēr labu ierosmi apģērbam tur var gūt. Veidojot savu stilu, jaunieši talkā ņem arī populāros žurnālus, kuros rakstīts par mūziku, sportu vai modi. Taču vairāki uzvēra, ka pašiem patīkot izveidot savu stilu, eksperimentēt ar izskatu, tāpēc, piemēram, apmeklējot lietoto apģērbu veikalus, kur var atrast apģērbus ar rozīnīti. Protams, ir arī cilvēki, kuri drēbēm nepievērš lielu uzmanību, uzskatot, ka būtiskākais ir tas, kāds cilvēkam ir saturs, nevis čauliņa.

Mammas vietā labāk draudzenes

"Neiepērkos bieži, jo man nepatīk staigāt pa veikaliem. To daru tad, kad esmu Rīgā vai Lietuvā. Vispirms ar draudzenēm noskatu drēbes un tad ar mammu dodos tās pirkt. Dažreiz pa veikaliem staigāju viena pati. Lielākoties iegādājos džinsus," sacīja Tanita, kura apģērbu, tā krāsu izvēlas, ņemot vērā garastāvokli.

Arī Monta ar biežu bizošanu pa veikaliem neaizraujas: "Iepērkos reizi mēnesī vai retāk. Parasti pērku džemperus un jaciņas. Visbiežāk apmeklēju tirdzniecības vietas vienatnē vai ar draudzeni. Ar mammu neeju, jo nevaram saskaņot laiku. Drēbes pērku par savu naudu, ko mamma pēc tam atdod."

Lai arī vairāki jaunieši atzina, ka gribētu, lai vecāki atrastu laiku kopīgai iepirkšanās reizei, taču daži par tādu iespēju nav nemaz priecīgi. "Iepirkšanās ar mammu ir tīrās šausmas. Viņa skatās tikai uz tādiem svārkiem, par kuriem sajūsmā būtu mana vecmāmiņa, un gatava izdot naudu tikai par tādiem džemperiem, kuri ir pāri dibenam, pamatojot ar to, ka īso jaciņu dēļ varu saaukstēt muguru. Atzīšos, ka dažreiz man ir kauns, kā izskatos. Mēģinu savu garderobi atdzīvināt ar aksesuāriem, kurus iegādājos par vasarā nopelnītajiem līdzekļiem. Par lētu naudu esmu sapirkusi krellītes un auskarus. Ja ir kāda ballīte, pirms tam aizeju ciemos pie draudzenēm, kuras ir ļoti saprotošas un aizdod kaut ko no savām drēbēm," ir apbēdināta 10.klases skolniece Jana.

Līdzīgs stāsts ir arī 15 gadu vecajai Ilonai, kuru audzina tikai mamma. "Viņai nav līdzekļu, ko atvēlēt manām drēbēm. To man ik pa laikam iedod vecmāmiņa. Bet noruna ir tāda, ka es noskatīšu drēbes, pēc tam kopā aiziesim tās nopirkt. Ja tās nav vecmāmiņai pa prātam, man jāmeklē kas cits. Lielākoties viņai nepatīk tas, ko izvēlos. Kā jau vecam cilvēkam, viņai galvenais, lai apģērbs būtu praktisks un ilgi kalpotu. Parasti mēs nopērkam to, kas patīk viņai, nevis man," sacīja Ilona.

Taču par savas mammas gaumi sajūsmā ir 18 gadu vecā Samanta. Viņa dzīvo diezgan pārticīgā ģimenē, tāpēc parasti drēbes iegādājas vai nu Rīgas prestižos veikalos, vai arī ceļojumos ārzemēs. "Mamma prot atrast, kombinēt drēbes tā, kā es pat neiedomātos. Viņa labi saskaņo krāsas un piemeklē atbilstošus aksesuārus. Ja arī kādreiz viena pērku apģērbu, parasti piezvanu mammai un paprasu viņai padomu vai arī sarunājam, ka viņa atskries paskatīties, kā man tas piestāv. Pateicoties mammai, es par savu apģērbu saņemu ļoti daudz komplimentu," gandarīta ir Samanta.

Jaunieši arī uzsver vienu problēmu – Liepājā nav liela iespēja iegādāties stilīgas drēbes. Par laimi, pēdējā laikā atver jaunus veikalus, kuros var atrast apģērbu, kas domāts jaunākās paaudzes auditorijai. Jaunatvērtie veikali sezonas beigās arī piedāvā lielas atlaides, kas ir ļoti liels ieguvums skolēniem, kuri paši nepelna, bet vēlas izskatīties moderni.

Mūsdienās arvien vairāk cilvēku dodas ceļojumos. Ārzemēs var iegādāties daudz lētākas drēbes, tāpēc, ja vien ir laiks, jaunieši cenšas ieskriet kādā veikalā un iegādāties ko tīkamu. Citās valstīs pirktais apģērbs ir garants tam, ka, ejot pa Liepāju, pretī nenāks cilvēks ar tādiem pašiem svārciņiem, biksēm vai džemperi.

Formastērpi. Nomācoši un smieklīgi

Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5.vidusskolas dežurante Ausma apgalvo, ka ikdienā skolā var redzēt meitenes, kuras ar apģērbu vēlas izcelt savu seksualitāti. Pusaudzes izvēlas ļoti īsus svārkus un topiņus, džemperus ar dziļiem dekoltē. Dežurante uzskata, ka šāds apģērbs piemērots jauniešu rīkotajiem burziņiem, klubiem un diskotēkām, nevis mācību iestādei. Jautāta, vai vajadzētu ieviest skolas formastērpus, dežurantes atbilde ir noraidoša. Tas tāpēc, ka viņai saglabājušās sliktas atmiņas par obligātajiem skolā velkamajiem apģērbiem. Viņasprāt, izņēmums varētu būt tad, ja skolas formastērpi būtu ar savu odziņu un patiktu pašiem valkātājiem.

Pāvilostas vidusskolas direktore Aina Ansone "Kaktusam" pastāstīja, ka gadījumā, ja nospriestu ieviest skolas formastērpus, tad to būtu vieglāk īstenot, ja tas notiktu visā Latvijā. Lai formastērpus ieviestu atsevišķā skolā, būtu jāvienojas ar skolēniem, vecākiem, skolotājiem, un tas jānolemj pašā skolas padomē. "Ja tas notiktu valsts mērogā, formastērpus būtu vieglāk ieviest. Tad arī ražotāji piedāvātu vairākus formu variantus, no kuriem skola varētu izvēlēties savu. Un tas tad arī iznāktu lētāk. Ja formastērpus ievieš tikai atsevišķas skolas un tos ražotu mazākā daudzumā, tad prece būtu daudz dārgāka," secinājusi skolas direktore. Viņa uzsver, ka formastērpu ieviešana radītu daudz raižu. Būtu jāizvēlas fasons, audums, krāsa un pēc audzēkņu izmēriem formastērpi vēl jāpasūta. Tāpat būtu jāskatās, lai tie būtu ērti un praktiski. Turklāt būtu jāuzklausa daudzi iebildumi, jo liela daļa ir pret formastērpiem. Arī direktore par tiem nav sajūsmā. "Tagad bērni var eksperimentēt ar apģērbu un katru dienu izvēlēties, ko ģērbt. Nav tā, kā tas bija kādreiz – noteikts tērps, kas jāsaudzē, jākopj un jāvalkā katru dienu," sacīja A.Ansone.

Arī vairums aptaujāto jauniešu ir pret formastērpiem. Pāvilostas vidusskolas 10.klases skolniece Jūlija uzskata, ka tie nav nepieciešami un nebūtu interesanti, ja pretī nāktu tieši tāpat ģērbti cilvēki. 11.klases skolniece Zane piebilst, ka formastērpu ieviešanas gadījumā bērniem un jauniešiem nebūtu iespēja parādīt iegādātās jaunās drēbes. Viņas vienaudzis Raitis papildina, ka būtu uzjautrinoši, ja visi izskatītos gandrīz vienādi. 10.klases skolnieks Rihards savukārt saka, ka tas būtu ļoti nomācoši. 9.klases skolniece Kristīne apsver, ka cilvēkiem ir atšķirīga gaume, tāpēc viena veida formastērpi daudziem nebūtu pa prātam. Ja vienam tie patiktu, tad citiem ne. Ieviešot formastērpus, skolēniem arī būtu liegta iespēja izpausties ar apģērbu.

Jaunieši pārzina modes aktualitātes
Ilze Krastiņa, veikala "Terranova" pārdevēja konsultante:

"Jauniešiem aktuāls ir sportiskais stils. Vienmēr pieprasīti ir džinsi un T–krekliņi. No aksesuāriem iecienītas ir jostas un somiņas. No krāsām – pelēkā un violetā, vienmēr modē ir melnā un baltā. Jāatzīst, ka Liepājas jaunieši ļoti seko līdzi modei.

Runājot par iepirkšanos, lielākoties bērni noskata kādu preci un pēc tam atgriežas veikalā vai nu ar naudu, vai mammu. Meitenes parasti nāk bariņā. Dažas jaunietes ierodas arī ar puišiem, kuri vai nu aktīvi iesaistās pirkšanā, vērtēšanas procesā, vai arī gaida, kad draudzene būs beigusi pielaikot apģērbu. Reiz gadījās, ka puisis pacietīgi gaidīja pat trīs stundas.

Mūsu veikalā var iegādāties apģērbu tikai meitenēm, bet iepērkas arī puiši vieni paši. Viņi iegādājas meitenēm dāvanas – pērk džemperīšus, somas un citas lietas, kuras lielākoties redzamas skatlogos. Visticamāk, ka, garām ejot, draudzenes ir pateikušas, ka kaut kas no izstādītā viņām patīk."

Raksta tapšanā palīdzēja "Kurzemes Vārda" žurnālistu skolas audzēkņi Inga Dzērve, Dace Lūkasa, Aiva Grudule, Katrīna Feldmane, Beate Jance.