Kurzemes Vārds

22:46 Svētdiena, 5. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pakāpieni

Vadītājs, kas pieņem izaicinājumus
Daiga Lutere

Karjera
Uldis Vārna
Dzimis Vērgalē, pabeidzis Liepājas 1.vidusskolu.
Pēc Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes beigšanas strādājis par pasniedzēju Liepājas Pedagoģijas institūtā.
Tad bijis veikala "Celtniecības materiālu centrs" vadītājs, "H & L studijas" tirdzniecības vadītājs, būvuzņēmuma "Nams" Sagādes un transporta daļas vadītājs, veikala "Nelss" vadītāja vietnieks darbā ar lielajiem klientiem.
Tagad ir veikala "Nelss" vadītājs.
Pēc horoskopa – Mežāzis.

"Darbs pats cilvēkam daudz ko pasaka priekšā – ko darīt un kā," ir pārliecināts Uldis Vārna. "Es neesmu tāds priekšnieks, kas uzskata, ka darbinieks jāpiespiež strādāt. Viņam pašam jāgrib veikt savu darbu, jābūt īstajā vietā. Vadītājs var paskaidrot, ieteikt, virzīt, bet ne kādu piespiest." Viņš pats savā karjerā ne vienreiz vien izmantojis piedāvātās iespējas un katru jauno pienākumu, amatu uztvēris kā pakāpienu savā attīstībā. Kamēr vēl ziema, esot paņēmis nelielu atvaļinājumu, jo tagad, pirms pavasara, vasaras sezonas, būvmateriālu tirgotājiem nedaudz klusāks darba laiks.

No studenta par pasniedzēju

To, ka eksaktās zinātnes – matemātika, fizika, ķīmija – daudz vairāk iet pie sirds nekā humanitārās, sapratis jau Vērgales pamatskolā. Loģiski sekoja mācības Liepājas 1.vidusskolas matemātikas klasē un tālāk studijas Latvijas Universitātes fizmatos. Kad augstskolas diploms bija tikpat kā ar roku sataustāms, zvanīts no Liepājas Pedagoģijas institūta, piedāvājot pasniedzēja vietu. Dzīvot galvaspilsētā neplānojis, piedāvājumu pieņēmis un studentiem sācis mācīt izvēles priekšmetu – teorētisko mehāniku. Dažubrīd nedaudz dīvaina sajūta pārņēmusi, ka pats tikko no studenta kārtas izkāpis, bet jau pasniedzējs, taču daudz nemulsis. Sākoties datorizācijas bumam, Pieaugušo izglītības centrā ne vienu vien liepājnieku mācījis, kā lietot personālo datoru. Deviņdesmito gadu sākumā pasniedzēja alga bijusi gaužām zema. Tas bijis no būtiskajiem iemesliem, kādēļ Uldis teicis ardievas pasniedzēja darbam un devies strādāt uz jauno būvmateriālu veikalu "Celtniecības materiālu centrs". Jomā, kas pašam bijusi jauna un nezināma, taču tiešām interesējusi. Pārliecinājies, ka būvniecība ir varen plašs un radošs darbalauks.

Tik daudz jaunas informācijas!

Var teikt arī tā, ka deviņdesmito gadu sākums būvmateriālu, tehnoloģiju u.c. ienākšanā iezīmēja pavisam jaunu, agrāk nepazītu laikmetu. "Vēl no padomju laika zinājām, ka celtniecībā galvenais ir dzelzsbetons, ķieģeļi, šīferis," smaidot atceras Uldis Vārna. "Bet tad pēkšņi vajadzēja apgūt tik daudz jaunas informācijas par agrāk nezināmiem materiāliem, to izmantošanas iespējām un, galvenais, priekšrocībām salīdzinājumā ar tradicionālajiem materiāliem. Mācījos pats, jauno iepazīt palīdzēju kā pārdevējiem, tā celtniekiem un veikala klientiem. Bija interesanti!"

Pēc pāris gadiem nācis piedāvājums no U.Pīlēna uzņēmuma "H & L studija", kurā pildīti arī tirdzniecības vadītāja pienākumi. Bija darbs ar ārzemju piegādātājiem, kā arī flīžu, sanitārtehnikas, būvmateriālu vairumtirdzniecība. "Darbības joma ļoti plaša, jaunas interesantas lietas, par rutīnu nevarēja būt runas," atceras tagadējais veikala "Nelss" vadītājs. "Neesmu tāds cilvēks, kas grib un var pildīt vienmuļu darbu. Man patīk, ja varu likt lietā savu izdomu, paveikt ko tādu, kas prasa gan uzņēmību, gan radošu pieeju."

Pēc pieciem gadiem – jauns izaicinājums. Uldim piedāvāja vadīt būvuzņēmuma "Nams" Sagādes un transporta daļu. Tā bija vēl lielāka atbildība, arī par plānošanu un kontroli. Sagādes daļas vadītāja un viņa padoto pienākums bija nodrošināt katru būvobjektu ar nepieciešamajiem celtniecības materiāliem, tehniku un aprīkojumu. No būvlaukuma sagatavošanas līdz objekta nodošanai ekspluatācijā. Un šo objektu varēja būt arī daudzi vienlaikus. Darbs celtniecības materiālu trūkuma, nepiegādes dēļ nedrīkstēja apstāties nevienā no tiem. Katram savs termiņš, grafiki, bet Sagādes daļas vadītājs starp diviem pamatīgiem dzirnakmeņiem – būvmateriālu ražotājiem un celtniekiem.

Uldis Vārna saka: "Tā vien šķiet, ka katrs darbs man bijis īstajā laikā un esmu bijis īstajā vietā. Katrs devis jaunu pieredzi un iespēju mācīties no zinošiem kolēģiem. Vadītāja, menedžera prasmes esmu apguvis reālajā dzīvē, arī kursos, bet tā nebija manis izvēlēta specialitāte augstskolā. Manuprāt, vislabākās zināšanas ir laba prakse. Tā izsijā gūtās zināšanas, vari paņemt sev vislabāko. Pēc būtības biznesā viss jau izgudrots un nekas jauns nav jāizdomā, jāpaņem noderīgais un jāizmanto praksē. Uzskatu, ka man tiešām veicies ar cilvēkiem, ar kuriem esmu strādājis un arī tagad esmu kopā."

Tirdzniecības radošais gars

Sarunas biedrs neslēpj, ka viņu vienmēr vilinājis radošais gars, kāds valda tirdzniecībā. Acīmredzot tas palicis labā atmiņā no veikala "Celtniecības materiālu centrs" un "H & L studijas" laikiem. Tādēļ ilgi nav domājis, uzzinot par iespēju pildīt būvmateriālu veikala "Nelss" vadītāja vietnieka pienākumus, lai veicinātu sadarbību ar lielajiem klientiem. Atkal bija iespēja iesaistīties aktīvajā tirdzniecībā, būt tiešā kontaktā ar klientiem, būvfirmām. Pagāja divi gadi. Veikalam vajadzēja jaunu vadītāju. Amatā apstiprināja Uldi Vārnu. Tagad viņš ir priekšnieks 55 cilvēkiem.

"Šo darbu uztveru ar lielu atbildību kā uzņēmuma vadītāju, tā klientu un darbinieku priekšā. Kā katrā darbā, arī šajā gadījušās kļūmes, bijušas ne tās gaišākās dienas. Bet, ja man jautātu, vai jūtos dzīvē ko sasniedzis, es atbildētu: jā! Noteikti. Katrs darbs, amats bijis pakāpiens manā attīstībā."

Šajā laikā veikala "Nelss" vadītāja lielā rūpe esot veikala sāktā rekonstrukcija. Paredzēts, ka jau šovasar pircēji varēs iepirkties daudz, daudz plašākā veikalā "Nelss" (5500 kvadrātmetru), jo tiks savienotas abas Zemnieku ielā esošās ēkas – kā tagadējais veikals, tā bijusī noliktava.

Vai Uldis Vārna paguvis savā atvaļinājumā atpūsties? Darījis to, jo apzinoties, ka izdegšanas sindroms darbā nav labākais, kas vadītāju var piemeklēt. Nevajagot sevi mānīt, apgalvojot, ka nav iespējams atrast laiku atpūtai vismaz nedēļas garumā. Pats to izmantojis, veicot šādu tādu remontu mājās, apdarot dažādus saimniecības darbus. Atvaļinājumā vairāk laika varējis veltīt abiem dēliem, ģimenei.