Kurzemes Vārds

19:58 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Skapīšu sistēma nav panaceja
Dagnija Deimante–Hartmane, 1.ģimnāzijas skolotāja

Skolu garderobju problēma ir visai asa. Domājot par to, lai ģērbtuvēs nepazustu bērnu atstātās mantas, lai tās netiktu sabojātas, ne vienreiz vien ir izskanējis aicinājums ieviest aizslēdzamu skapīšu sistēmu.

Taču domāju, ka nevajadzētu uzreiz pārņemt pieredzi tikai tāpēc, ka, skatoties filmas par amerikāņu skolām, izskatās tik labi. Jo arī slēdzami skapīši nav atrisinājums visām mantu glabāšanas problēmām. Par to varu runāt, vadoties no redzētā Amerikas Savienoto Valstu skolā. Pozitīvie ir momenti ir tie, ka tiek maksimāli ierobežota iespēja piekļūt cita skolēna mantām, tās nozagt vai sabojāt. Tomēr tā nav panaceja pret visu. Skapīšu atvēršanai ASV skolā katrs bērns lietoja savu kodu, taču lielāki skolēni šo kodu var piespiest pateikt, jo īpaši jau mazākus zēnus vai meitenes.

Un tad vēl jārunā par to, ko šajos skapīšos mēdz glabāt. Par kārtību skapīšos atbild kā pats bērns, tā arī ir tādi kā drošības uzraugi. Apmēram reizi trīs nedēļās zēniem un meitenēm skapīši ir jāsatīra. Jo katrs vecāks var iedomāties, kā tajos izskatās un kas tik tur reizēm atrodams – no zeķēm līdz pat nedēļu vecai aizkostai picai.

Vēl kas – ir jādomā par to, ko vajag vai nevajag ņemt līdzi uz skolu. Amerikā izstrādāti stingri noteikumi šajā ziņā, un aizliegto mantu sarakstā ir gan žurnāli ar nepiedienīgu saturu, gan narkotiskās vielas. Pret tām cīņa ir nopietna, un skolās reidus sistemātiski rīko policisti no Narkotiku apkarošanas nodaļas kopā ar apmācītiem suņiem. Bet mums līdz tādai situācijai vēl tālu.

Domāju, ka virsdrēbju nolikšanas pieredze labāk būtu jāpārņem no tuvākām valstīm, kaut vai klimata ziņā mums līdzīgām. Amerikā ir citādi laika apstākļi, bez tam tur bērnus uz skolu atved vai nu ar autobusu, vai automašīnu, līdz ar to viņu drēbes pa ceļam nesalīst vai nav apsnigušas. Var taču iedomāties, kas notiek ar tādu izlijušu, murskulī savīstītu jaku, un, ja vēl to skapītī uzliek uz burtnīcām vai grāmatām! Izeja būtu – laba ventilācija šajos skapīšos vai pat žāvētājs kā pirmsskolas izglītības iestāžu drēbju skapīšiem.

Tāpēc, meklējot risinājumu to drēbju un mantu drošībai, kuras atstāj skolu garderobēs, varētu būt vairāki ieteikumi. Pirmkārt, pašām mācību iestādēm rūpīgi jāapsver visas to paplašināšanas iespējas. Otrkārt, vajadzētu izstrādāt noteikumus, ko drīkst glabāt garderobē un ko vispār ņemt līdzi uz skolu. Jo zinu, ka Amerikā skolās ir aizliegts ienest mācībām nevajadzīgas lietas, to skaitā gan dārgus pleijerus, gan mobilos tālruņus, kurus mēdz iekārot citi bērni.