09:18 Otrdiena, 17. septembris

Kiprā pārspēj Rumānijas čempionus
Ints Grasis

Vakar treniņnometnē Kiprā "Liepājas metalurga" futbolisti pārbaudes spēlē uzvarēja pazīstamo Bukarestes "Dinamo" ar 2:0 (1:0).

Metalurgi maču sāka gandrīz tādā pašā sastāvā kā pret kipriešiem pagājušo ceturtdien (Surņina nelielās veselības problēmas lika viņu pietaupīt, un laukumā devās Žuravļovs): Spole, Zirnis, Ivanovs, Fereira, Kļava, Žuravļovs, Miceika, Tamošausks, Soloņicins, Kamešs, Kļimeks. Nevarētu teikt, ka rumāņi laukumā sūtīja savu labāko sastāvu, taču vismaz puse vīru vēl pērn cīnījās Čempionu līgā ("Dinamo" trešajā kvalifikācijas kārtā divu spēļu summā piekāpās Itālijas "Lazio" 1:1 un 1:3) un pēc tam UEFA kausa izcīņā (zaudēja zviedru "Elfsborg" – 1:2 un 1:0).

"Liepājas metalurga" menedžeris Jurijs Romaņenkovs pastāstīja, ka spēle pirmajā puslaikā bija līdzīga un abām komandām nebija daudz iespēju gūt vārtus. Labas izdevības rezultātā nespēja pārvērst Tamošausks un Soloņicins, savukārt tieši pirms pārtraukuma poļu leģionārs Kļimeks aptuveni no 16 metriem sita devītniekā, Rumānijas komandas leģionāram, Latvijas vārtsargam Romanovam neatstājot nekādas cerības – 1:0.

Spēles otrajā daļā mūsu komandā uzbrukuma smailē Kļimeka vietā stājās Toress, vēlāk Golovins nomainīja Kamešu, bet Mežs – Fereiru. Savukārt dinamieši jau otrā puslaika sākumā nomainīja pilnībā visu sastāvu.

Pašā puslaika sākumā Soloņicins devās izpildīt stūra sitienu pēc tam, kad lielisku izdevību gūt vārtus neizmantoja Kamešs. Rumāņu svaigās asinis laikam vēl nebija īsti iesilušas, jo Soloņicina slepenais ierocis – panākums tieši no stūra sitiena – pretiniekus pārsteidza nesagatavotus.

"Liepājas metalurga" galvenais treneris Jurijs Andrejevs ar mūsu komandas sniegumu bija apmierināts. "2:0 ir pozitīvs rezultāts pret objektīvi it kā labāku un tehniskāku komandu. Šodien rumāņi vairāk kontrolēja bumbu, taču mēs veiksmīgi izpildījām spēles plānu un nepalaidām garām izdevības gūt vārtus," maču komentēja J.Andrejevs. Pagaidām pārbaudes spēlēs Kiprā laukumā nav devies Grebis. Viņš atgūstas no mikrotraumas.

Dāvana gan Ragozam, gan Žabotinskim
Andris Sudmalis

Nedēļas nogalē "Liepājas metalurgs" savā laukumā tikās ar "ASK/Ogre" hokejistiem, kas dažas dienas iepriekš izbraukumā tika pieveikti ar 5:2. Arī sestdien, kad savu 70.jubileju svinēja SK "Liepājas metalurgs" direktors Aleksandrs Rogoza, bet 28.gadskārtu atzīmēja mūsējo vārtsargs Dmitrijs Žabotinskis, pārliecinoši labāki bija liepājnieki.

"Liepājas metalurgs" – "ASK/Ogre" 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)
"Liepājas metalurgs":
vārtsargs – Dmitrijs Žabotinskis; pirmā maiņa: aizsargi Eduards Ivanovs, Vents Feldmanis, uzbrucēji – Valērijs Fiļimonovs, Juris Ozols, Oļegs Koreškovs; otrā maiņa: aizsargi – Edmunds Kniksts, Sergejs Ļouškins, uzbrucēji – Darjus Lelens, Darjus Pliskausks, Andrejs Smirnovs; trešā maiņa: aizsargi – Sergejs Gubins, Sergejs Tjoluškins, uzbrucēji – Vladimirs Mamonovs, Konstantīns Mihailovs, Dmitrijs Kiriļenko; ceturtā maiņa – aizsargi: Georgijs Čirkovs, Ruslans Borisenko, uzbrucēji – Sergejs Daņilovs, Valērijs Kuļibaba, Pavlo Borisenko.

Metalurgu sastāvā bija atgriezušies gan Fiļimonovs, gan Kuļibaba, un nebija vienīgi Grāvīša, toties jau ceturto spēli pēc kārtas laukumā devās jaunais Daņilovs.

Lai arī viesi bija sagatavojušies mūsējiem svētku noskaņu pabojāt, būtisku argumentu armijnieku arsenālā šajā mačā, gluži, kā līdzšinējās sezonas gaitā, neatradās.

Spēli komandas iesāka vidējā tempā, tomēr mūsējie bija gana aktīvi, lai piespiestu pretiniekus pārkāpt noteikumus jau pirmajā minūtē. Ar pirmā vairākuma realizēšanu "Liepājas metalurgam" gāja visai grūti – nebija pat neviena bīstama metiena, bet arī ogrēnieši skaitliskajā vairākumā neko vērā ņemamu neradīja.

Turpinoties ne pārāk ātrai, bet uz vārtiem tendētai spēlei, abas komandas vienlīdz bieži pārkāpa noteikumus (soda minūšu attiecība spēlē – 26:24), bet ar vairākuma realizāciju labāk veicās metalurgiem. Tiesa, pirms tam mūsējiem nācās atspēlēties, jo pirmās maiņas spēlētāji nepiesedza savas zonas vidu un Kardašs ar visai brīvu metienu izvirzīja viesus vadībā. Līdz pārtraukumam gan viss nostājās savās vietās. Vispirms nostrādāja viens no metalurgu uzbrukuma taktikas spēcīgākajiem ieročiem – tālā piespēle. Ivanovs tādā veidā izvirzīja uzbrukumā Fiļimonovu, ar kura metienu Legzda tika galā, bet Koreškovam tik vien atlika, kā pielikt nūju – 1:1. Otrie vārti tika gūti vairākumā, un, lai arī tīklā ripa nokļuva nedaudz kuriozā veidā, trešās maiņas sadarbība laukumā liecināja par iespēlētu kombināciju – 2:1.

Grūtākie brīži spēlē jubilāram Žabotinskim bija pirmās trešdaļas izskaņā un otrās trešdaļas pirmajās minūtēs, kad divas reizes pēc kārtas metalurgi palika trijatā pret pieciem armijniekiem. Mūsējie ne tikai izturēja, bet pēc mirkļa nodemonstrēja saviem oponentiem, kā jārealizē vairākums – Pliskausks, saņēmis piespēli aiz vārtiem, aptina ap pirkstu divus sedzējus, noguldīja vārtsargu un, ieturējis Kerča cienīgu pauzi, kāda pašam vecmeistaram sestdien nebija pa spēkam, panāca 3:1. Kerčam šī vispār nebija no veiksmīgākajām spēlēm – pēc mirkļa viņš aizgulējās iemetiena brīdī, un metalurgi vēlreiz vairākumā panāca 4:1 (precīzs bija Mamonovs). Neapmierinātais Kerčs vēl pastrīdējās ar tiesnesi, palamājās un piedāvāja pēcspēles kautiņu ar kādu no vietējiem līdzjutējiem. Spēles pirmajās divās trešdaļās uzvilcies bija arī Korņilovs, kurš iesaistījās vārdu apmaiņā ar metalurgu Kiriļenko (ja kādā no turpmākiem mačiem abiem Dmitrijiem atkal rodas domstarpības, metalurgam derētu zināt par Korņilova boksera pagātni), lecīgs bija Pečura, ar netīšiem grūdieniem savus kādreizējos komandas biedrus apveltīja Eniks.

Daži mūsējie ar viesiem pagrūstījās, bet kopumā bebru provokācijas palika bez atbildes, un itin asajā cīņā izpalika lielas rupjības. Savukārt mazās riebeklības nekavējoties centās sodīt jaunais tiesnesis Andrejs Kudrjašovs, tiesa, visus pieredzējušo armijnieku sitienus un dūrienus viņam neizdevās fiksēt.

Pie rezultāta 1:4 "ASK/Ogre" galvenais treneris Zdeneks Vojta deva savējiem uzdevumu līdz spēles beigām neielaist nevienus vārtus, bet šis plāns izgāzās jau pēdējā perioda vidū (5:1 pēc Lelena metiena). Tad sekmīgu uzbrukumu izveidoja trešās maiņas uzbrucēji (otros vārtus sezonā guva Daņilovs), un pie 1:6 Vojta uzdevumu savējiem atkārtoja. Šoreiz karavīri bija paklausīgāki, turklāt pusminūti līdz cīņas beigām, spēlējot vairākumā, ar trešo metienu pēc kārtas panāca 2:6.

Pēc diviem zaudējumiem "Liepājas metalurgam" ogrēnieši nu ir noslīdējuši uz turnīra tabulas trešo ailīti, bet par liepājnieku tuvākajiem sekotājiem ir kļuvuši komandas "Rīga 2000" hokejisti. Nebūtu iebildumu, ja šāda aina saglabātos, arī beidzoties regulārajai sezonai. Tad metalurgiem, kas, visticamāk, finišēs 1.vietā un automātiski kvalificēsies pusfinālam, cīņā par iekļūšanu finālā, iespējams, būtu jāspēlē ar bebriem.

Vēl pagājušās nedēļas nogalē komanda "Big Diamonds" divreiz apspēlēja "Energija" hokejistus – 6:2 un 13:1, bet galvaspilsētas klubu duelī "LSPA/Rīga" ar 2:5 piekāpās komandai "Rīga 2000", ar kuru šonedēļ divreiz tiksies liepājnieki. Pirmās spēles sākums trešdien pulksten 18.30.

Lauvas
uzvar, Butoraks debitē
Miks Kuncītis

SEB Baltijas Basketbola līgas Izaicinājuma kausa izcīņas spēlē BK "Liepājas lauvas" izbraukumā ar 94:89 (23:23, 23:24, 30:16, 18:26) uzvarējušas Lietuvas klubu "Alytus". Tādējādi mūsu basketbolisti joprojām saglabā teorētiskas izredzes pacīnīties par vietu labāko četriniekā.

Uz Lietuvu "Liepājas lauvas" devās bez saspēles vadītāja Vaira Pusaudža, kas esot apslimis, tādēļ viņa vietu ieņēma Salvis Mētra, kurš pirmā numura postenī šajā sezonā ir uzspēlējis ne reizi vien. Pirmā savstarpēja cīņā ar komandas "Alytus" basketbolistiem mūsējiem izvērtās visai smaga un, lai arī sākumā liepājnieki kontrolēja notikumus laukumā, beigās nācās samierināties ar minimālu zaudējumu – 78:80.

Pret lietuviešiem izbraukumā vienmēr ir bijis grūti spēlēt un arī šoreiz gāja kā pa viļņiem – pirmajā puslaikā vadībā ik pa brīdim atradās te viena, te otra komanda, un pirmais puslaiks noslēdzās ar 47:46 par labu mājiniekiem. Pēc pārtraukuma mūsu basketbolisti palielināja apgriezienus un, demonstrējot ātru basketbolu un augstu metienu precizitāti no pustālās, kā arī tālās distances, vienubrīd panāca pat 20 punktu pārsvaru. Mūsu komandas rindās gan bažas radīja garais gals, jo šajā spēlē nu nekādi nevarēja iekļauties viens no "Liepājas lauvu" vadošajiem spēlētājiem Klāvs Ansons, tādējādi galvenajam trenerim Armandam Misus nekas cits neatlika kā laukumā sūtīt amerikāņu jaunieguvumu Polu Butoraku, kurš sev atvēlētajā laikā parādīja itin labu sniegumu. Pēc tam, kad liepājnieki ieguva solīdu pārsvaru, nebūt nevarēja teikt, ka mača liktenis ir izšķirts, jo tūlīt, pielietojot zonas presingu, lietuvieši atguvās un spēles beigās rezultāts pat atkal kļuva slidens, tiesa, mūsu basketbolisti pēdējās minūtes nospēlēja pārliecinoši, bez lieka satraukuma un tik nepieciešamo uzvaru nosargāja. Rezultatīvākais "Liepājas lauvu" rindās bija Jevgēņijs Kosuškins ar 18 gūtiem punktiem, Mareks Jurevičus sameta 17, bet Salvja Mētras kontā 15.

Pēc šīs cīņas mūsu basketbolisti BBL Izaicinājuma kausā joprojām saglabā sesto pozīciju, taču, uzvarot visās četrās atlikušajās spēlēs, liepājniekiem vēl pastāv izredzes iekļūt labāko četriniekā, kas vēlāk turpinās cīņu par vietu elites divīzijā.

Nākamo spēli "Liepājas lauvas" aizvadīs jau rīt pulksten 18.30, kad savā laukumā Latvijas Basketbola līgas ietvaros tiksies ar "VEF/Rīga" komandu, bet piektdien mūsējo pretinieki sporta zālē "Celtnieks" būs "Ventspils" basketbolisti.

Nedēļa
Janvāra pastiprinājums

Gada sākums tradicionāli ir laiks, kad sporta spēļu komandas meklē pastiprinājumu, un izņēmums nav arī liepājnieku vienības. Ja futbolisti raugās pēc spēlētājiem, kas varētu pastiprināt komandas sniegumu pirms jaunās sezonas, tad hokejisti un basketbolisti meklē vīrus, kas palīdzētu izcīnīt pēc iespējas augstāku vietu sezonas otrajā pusē.

Ja runājam par "Liepājas metalurga" futbolistiem, tad ne vienam vien komandas līdzjutējam pagaidām ir neizprotama līguma parakstīšana ar poli Arkadjušu Kļimeku, kurš pavasarī kļūs jau 33 gadus vecs. To, vai pieredzējušais spēlētājs kļūs par vērtīgu papildinājumu, spriest vēl ir par agru, bet tik pieredzējuša vīra klātbūtnei vajadzētu mūsu jaunajiem uzbrucējiem dot nepieciešamo spēles gudrību. Turklāt metalurgu pirmajās divās cīņās jaunajā gadā Kļimeks ir izcēlies gan ar rezultatīvu piespēli, gan ar vārtu guvumiem.

"Liepājas metalurga" hokejistiem, iespējams, ka pastiprinājums pašlaik nemaz nav vajadzīgs, jo gandrīz visu sezonu liepājnieki ir itin droši turējušies "Samsung" premjerlīgas priekšgalā, un deviņas kārtas līdz regulārās sezonas beigām mūsējo pārsvars ir tik ievērojams, ka grūti iedomāties, kam būtu jānotiek, lai arī izslēgšanas spēles metalurgi nesagaidītu turnīra līderpozīcijās. Taču jāņem vērā, ka Latvijas čempionātā gandrīz nemaz nenorisinās cīņa par iekļūšanu play–off turnīrā, līdz ar to regulārās sezonas lielāko daļu komandas varbūt gluži nevar dauzīt bumbierus, bet arī ar pilnu atdevi laukumā darboties nav vērts, jo cāļus taču skaitā pavasarī. Atliek tikai līdz janvāra beigām pieteikt virkni meistarīgu spēlētāju, februārī iespēlēt tos komandas sastāvā, un sekmīgi aizvadīt izslēgšanas spēļu turnīru. Tādējādi var ne tikai izcīnīt kārotās medaļas, bet arī ietaupīt naudu, lai algotu meistarīgus spēlētājus visas sezonas garumā. Valsts čempioni "Rīga 2000" 2008.gada sākumā jau ir papildinājuši sastāvu ar diviem Latvijas izlases kandidātiem Armandu Bērziņu un Juri Štālu, un vēl jau ir pusotra nedēļa, lai pieteiktu vēl kādu.

Līdz šim nesekmīgā sezona BBL ir likusi arī "Liepājas lauvu" basketbolistiem veikt sastāva izmaiņas. Stīva Riča atgriešanās Liepājā kļuva par katastrofu, un janvārī iepazinām divus jaunus spēlētājus no ASV – saspēles vadītāju Hemiltonu un centru Butoraku. Ja Hemiltons šķiet vērtīgs ieguvums, tad Butoraka pirmo spēļu statistika ir pieticīga, bet laika, lai paveiktu teju neiespējamo, proti, iekļūt Izaicinājuma kausa četriniekā, paliek aizvien mazāk...